Türk Resminin Ustaları Antalya Kültür Sanat’ta

13 Ekim 2017 Cuma

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) kente kazandırılan Antalya Kültür Sanat’ın yeni sergisi “Elinde Işık Parçaları - Türk Resminin Paris Macerası” sanatseverlerin ziyaretine açıldı. Serginin ilk ziyaretçileri Antalya’daki basın mensupları oldu.


Türk Resminin Ustaları Antalya Kültür Sanat’ta

Haldun Dostoğlu küratörlüğünde ve Pera Müzesi koordinatörlüğünde sekiz ayrı özel koleksiyondan derlenerek hazırlanan sergide; Türk resim tarihinin ünlü isimleri; Fikret Mualla, Abidin Dino, Avni Arbaş, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Selim Turan, Albert Bitran, Hakkı Anlı’nın toplam 54 eseri yer alıyor. Eserlerin pek çoğu Antalya’da ilk defa sergileniyor.

ATSO Kültür Sanat Vakfı Başkanı Davut Çetin sergi hakkında şunları söyledi;

“Antalya tarihinin en önemli resim sergilerinden, en önemli sanat olaylarından birisi başlıyor. Türk resim tarihinin ünlü isimlerinin eserleri ilk kez Antalyalı sanat severlerle buluşuyor.

Fikret Mualla, Abidin Dino, Avni Arbaş, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Selim Turan, Albert Bitran, Hakkı Anlı’nın toplam 54 eserini sergiliyoruz. Bu isimlerin her biri başlı başına bir dev, dolayısıyla bu sergi Türk resminin devlerinin sergisidir, diyebiliriz. Bu sergimiz Türk resim tarihinin, özellikle Cumhuriyet dönemi resim tarihinin önemli bir dönemine ışık tutmaktadır.

ATSO

Türk resim sanatı Osmanlı devleti döneminden itibaren devlet tarafından desteklenerek bugünlere gelmiştir. 1870'lerde Sanayi Nefise Mektebi öğrencileri yurtdışına gönderilmiş ve orada resim öğrenimi almışlardır. Cumhuriyetin ilk döneminde yine genç yetenekli ressamlar gönderilmiştir, bu ressamlar ülkeye döndüklerinde Anadolu'nun her köşesinde görevler almışlardır, halkevlerinde sanatı geliştiren çalışmalar yapmışlardır. Bu sergi daha çok 1950'li yılların ve sonrasının büyük ressamlarının sergisidir, bununla birlikte o tarihi birikimin de önemli bir yansımasıdır.

Böyle bir serginin Antalya'ya gelmesine katkı yapmış olduğumuz için gerçekten çok mutluyum. Bu sergi Antalya Kültür Sanat’ın ve Odamızın tarihinde onurlu bir sayfa olarak yer alacaktır.

Burada bu sergi vesilesiyle bir kez daha Sayın Suna ve İnan Kıraç nezdinde tüm Pera Ailesi’ne teşekkür ediyorum. Kendileri Antalya Kültür Sanat fikrinin ortaya çıktığı ilk günden bugüne hep yanımızdalar. Küratörümüz Sayın Haldun Dostoğlu'na emekleri ve Antalya'ya katkıları için teşekkürlerimi sunuyorum. Bu serginin gerçekleşmesinde büyük emek sarfetmiştir.

Ayrıca özel koleksiyonlarının Antalya Kültür Sanat’ta sergilenmesine izin veren Galeri Nev’e, Sayın Kemal Servi’ye, Sayın Tamer Alkan’a, Sayın Öner Kocabeyoğlu’na, Ceyda-Ünal Göğüş ailesine, Sayın Mustafa Taviloğlu’na, Banu-Oktay Kırış ailesine, Sayın Cüneyt Genç’e de çok teşekkür ediyorum.”

ATSO 

İki yılda 40 bin sanatsever

Antalya Kültür Sanat’ın sergilerini 2 yılı aşkın sürede 40 bine yakın ziyaretçinin gezdiğini belirten Davut Çetin, “2015 yılında ziyaretçi sayımız 11 bin lerden, 2016'da 18 bine çıkmıştır. Bu sergiyle birlikte büyük bir sayıya ulaşacağımıza inanıyorum. Çünkü bu sergi aynı zamanda büyük bir eğitim fırsatıdır, Türk resim tarihini anlama fırsatıdır. Bu nedenle bütün Antalya halkına, özellikle ailelere ve öğretmenlerimize seslenmek istiyorum. Bu büyük fırsattan herkes yararlanmalıdır, çünkü gerçekten Antalya'da böyle bir sergi kaçırılmaz bir fırsat ve şanstır” diye konuştu.

Serginin Küratörü Haldun Dostoğlu ise eserler ve sanatçılar hakkında bilgiler verdi.

ATSO

4 Mart 2018 tarihine kadar ziyarete açık olacak sergi pazartesi günleri hariç haftanın her günü 11-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-21:00 saatleri arasında gezilebilecek.

ATSO

Sergi Hakkında Kısa Bilgi:

Paris’in II. Dünya Savaşı’nın ardından tekrar Avrupa’nın sanat ve kültür merkezi haline gelmesiyle birlikte edebiyattan görsel sanatlara kadar pek çok alanda tanınmış isim Paris’e gelmiş; bu çokuluslu, özgür ve entelektüel tartışma ortamı yeni akımlar yeşermesine yol açmıştı.

Bu rüzgarla Paris’e giden bir grup Türk sanatçı da bu özgürlükçü atmosferi soludu, dostluklar kurdu ve bu sanat ikliminde, Doğulu birikimlerini Batı tecrübesiyle harmanlayarak çalıştılar ve ürettiler.

ATSO

Elinde Işık Parçaları – Türk Resminin Paris Macerası, bu sanatçılardan 8’inin resim serüvenini gözler önüne sererken bir yandan da zamanda Türk resminin figüratif ve soyut çalışmış en önemli sanatçılarını Antalya ile buluşturuyor.

ATSO

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination