ATSO III.Turizm Buluşmaları

14 Nisan 2010 Çarşamba

Adnan Vucudi ÖZEN
Yönetim Kurulu Başkan Yrd.

Sayın Konuklar,
Odamız adına hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz.

Öncelikle Başkanımız Sayın Çetin Osman Budak’ın selamlarını iletmek istiyorum. Bildiğiniz gibi, bugün TOBB Oda/Borsa Yönetim Kurulu başkanları ve Meclis başkanlarıyla istişare toplantısı yapılıyor. O nedenle burada bulunamadı.

Bugün Turizm Buluşmaları toplantılarımızın üçüncüsünü yapıyoruz.  Birincisi konaklama sektörü sorunlarıydı. İkinci toplantı Batı Avrupa Pazarı üzerine yapıldı.  Bugün bu üçüncü buluşmada ise Doğu Avrupa ve Asya pazarlarındaki gelişmeleri, sorunları ve beklentileri konuşacağız.

Değerli arkadaşlar,
Bu toplantının en önemli amacı geçen yıl başlattığımız ATSO Diyalog yılı etkinliklerini devam ettirmek ve diyalogu kalıcı ve güçlü kılmaktır. İkinci amaç turizm sektörü paydaşlarıyla düşünce ve eylem birliğini sağlamaktır. Nitekim bu çabamız somut sonuçlarını da vermektedir. Yani bu toplantılar havanda su dövmek değildir. Bu toplantılarla turizm sektörünün her alanına ilişkin gerekli bilgi birikimini sağladığımıza da inanıyorum.

Bu toplantılar bir tek yeni fikir, yeni bilgi yaratırsa, sektörle ilgili kurum ve kişilerde, tek bir cümlelik bilgi yaratırsa amacına ulaşmış sayılır. Bazen bu toplantıların ne faydası olduğu sorulur. Bizde beklenir ki, Sayın Bakan gelsin, dinlesin ve ertesi gün sorunları çözsün. Oysa bu zaten mümkün değildir. Nitekim geçen Cuma günü Garanti Bankası ve Dünya Gazetesi işbirliğiyle önemli bir toplantı düzenledik. Sayın Bakan da katıldılar. Bunu özellikle vurguluyorum. Çünkü Sayın Bakanın katıldığı toplantıya bile bazı kurumların ve yetkililerin katılmadığını görüyoruz. Türkiye’de herkes kendisi konuşmak istiyor. Başkasını dinlemek isteyen kimse yok.

Öyle görülüyor ki, herkes fazlasıyla bilgilidir. Herkes zaten her tür çalışmayı fazlasıyla yapmaktadır. Antalya’da kentlerimizin turizmde bir sorunu yoktur.  Kent merkezimiz ve ilçelerimiz zaten yüksek gelirli turist kaynamaktadır. Antalya turizminin geleceği ile ilgili en küçük bir kuşku da yoktur. Nasılsa tur operatörlerimiz ve acentelerimiz Antalya’yı turiste doyuracaklardır. Dolayısıyla yapacak, öğrenecek bir şey yoktur.

Değerli arkadaşlar,
Ama biz biliyoruz ki, işler biraz kötü giderse herkes tekrar çığlık atmaya başlayacaktır. Bu nedenle sürekli diyalog ve bilgilenme etkinliklerine önem veriyoruz. Bugün konuşulacak olan Rusya ve diğer pazarların önemini benim ifade etmeme gerek yoktur. 

Rusya Federasyonu’ndan Antalya’ya gelen turist sayısı 2000 yılında 350 bin iken, 2009 yılında bu rakam 2 milyon 100 bine ulaşmıştır. Yine Ukrayna’dan 2000 yılında Antalya’ya gelenlerin sayısı 22 bin iken, 2009 yılında ise 340 bine ulaşmıştır. Polonya’dan ilimize 2000 yılında gelen misafir sayısı sadece 1.200 iken 2009 yılında ise 220 bine ulaşmıştır. Bugün bu toplantımızda irdelenecek diğer pazarlarda da durum çok farklı değildir.

Sadece bu örnekler dahi Antalya’nın son 10 yılda Avrupa dışındaki gelişmekte olan genç pazarlardaki büyümesini göstermektedir. Ama Antalya gibi bir turizm merkezinde en küçük pazarda dahi rahat olmak, rehavete kapılmak en büyük risktir.

En iyi yılda, en iyi pazarda dahi, fiyat-hizmet- dengesi, misafir memnuniyeti ve talep yapısı sürekli olarak irdelenmek zorundadır.

İşte bu Turizm Buluşmasından beklediğimiz de bu konuları konuşmaktır. Tekrar etmek istiyorum ki, bu konular sadece turizm sektörü yatırımcılarını, işletmecilerini ve çalışanlarını değil Antalya destinasyonunda yaşayan herkesi ilgilendirmektedir. Bu çerçevede, bugün deneyimlerini ve bilgilerini bizimle paylaşacak olan konuklarımıza gönülden şükranlarımı sunuyorum.

İlginiz için hepinize teşekkür ediyorum. Bu toplantılara emek ve destek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyor,  hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002