YÖREX "1.Yöresel Ürünler Fuarı" Açılışı

28 Nisan 2010 Çarşamba

Çetin Osman BUDAK
Yönetim Kurulu Başkanı

Sayın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanım,
Sayın Valim,
Sayın Belediye Başkanlarım,
Sayın Oda ve Borsa Başkanlarım,
Saygıdeğer Konuklarımız,
Değerli basın mensupları,

Hepinizi şahsım ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Antalya’ya ve Yöresel Ürünler Fuarımıza hoş geldiniz.

Bir toplumun gelişmesi refahının yükselmesi için, balık dağıtmak yerine, balık tutmayı öğretmek gerekir.

İşte bugün biz Odalar ve Borsalar olarak balık tutmayı öğretiyoruz. Bu organizasyon ekonomik krize ve işsizliğe karşı mücadele için muazzam bir konuyu gündeme getirmektedir.

Amerika ve Avrupa’da geleneksel ürünlerin ve el sanatlarının desteklenmesi bölgesel kalkınmanın ve istihdam yaratmanın bir aracı olarak çok uzun yıllardan bu yana kullanılmaktadır. Biz geç başladık, ama çabuk yol alacağımıza da inanıyoruz.

Değerli konuklar,
Bu fuar sadece bir ekonomik proje değil, aynı zamanda sosyal ve kültürel bir projedir. Biz öncelikle Antalya özelinde, sonra da genel olarak kültürün çağımızda ekonomik gelişmenin stratejik unsurlarından birisi olduğunu bir yıldır dile getiriyoruz. Bunu özellikle kentimizde kültür turizmi için söylemeye başladık, ama aslında çok daha kapsamlı bir konu…

Bir Döşemealtı halısı demek, yüzlerce yıldır süzülüp gelen, bizim öz kültürümüz demektir. 

Antalya’dan Isparta’ya binlerce halı tezgahında bu kültür devam etmiş ve onbinlerce insanda neredeyse genetik olarak halı dokuma sanatı gelişmiştir. Şimdi bu ürünler satılamadığı için bir kültür yok oluyor, o kültürü taşıyan insanlar ya işsiz kalıyor veya gidip herhangi bir işte çalışıyor. Diğer taraftan, Antalya’ya 10 milyona yakın turist geliyor, ama Antalya’da turistlere hitap eden, Antalya’ya özgü hediyelik eşyamız yok denecek düzeyde ve hediyelik eşya mağazalarında Çin malı basit hediyelikler satılıyor. Bunun nedeni tarihi kimliği yansıtan sanata dayalı ürünlerin desteklenmemiş olmasıdır.

Yerel ve geleneksel ürünlerin ekonomiye kazandırılamaması büyük bir sorun olarak karşımızda duruyor. Ancak sorun yalnızca üretim değil, aynı zamanda pazarlama ve satış sorunudur. Yerel ürünler, bir sanayi ürünü olsa dahi dağıtım kanallarına, yani süpermarket ve hipermarketlere girememektedir. Biz bu nedenle Büyük Mağazalar Kanunun da yerel ürünlere özel reyon veya reyon bölümü ayrılması koşulu getirilmesini istedik. 

Yerel ürünlerde önemli bir sorun da markalaşma konusunda eksiğimizdir. Biz ATSO olarak 2010 yılını ATSO Marka Yılı ilan etmiştik. YÖREX Fuarı bu konuda önemli bir fırsat yaratmıştır. Bu fuarın en önemli katkılarından birisi yöresel ürünlere coğrafi işaret alınması konusunu yeniden gündeme getirmesidir.

Coğrafi işaret, yöreye özgü ürünlerin, geleneksel kültür ürünlerinin korunması, desteklenmesi, geliştirilmesi açısından en önemli araçlardan birisidir. Avrupa Birliği son yıllarda bu konuda kapsamlı bir uyum çalışması içerisine girmiştir.

Avrupa ülkelerinde coğrafi işaret kullanımı eskiden daha çok şarap, peynir gibi ürünler için geçerliyken, son 10-15 yılda küresel rekabet yerel ürünleri ortadan kaldırmaya başlayınca diğer ürünler de yaygınlaşmaya başlamıştır.

Değerli katılımcılar,
Bizim de bu konuda daha hızlı ilerlememiz gerekiyor. Türk Patent Enstitüsün de bugüne kadar 131 coğrafi işaret tescili yapılmıştır. 165 de başvuru vardır. Antalya’dan da sadece Döşemealtı halısı ve Finike Portakalı’nın kaydı yapılmıştır.

Bilindiği gibi Türkiye’de Patent Enstitüsüne kayıt tek başına yeterli olmamaktadır. Bu nedenle ürünlerimizi Avrupa’da da tescil ettirmemiz gerekiyor. Avrupa Birliği coğrafi işaret veri bankasında Türkiye’den sadece baklava için başvuru yapılmış durumda. Oysa Yunanistan zeytinyağından, değişik sebzelere, peynirlerine kadar 86 ürünü kaydettirmiş, yani tescillemiştir.

Artık her sektörde gıda, giyim gibi üretimlerden, kahve zincirleri gibi hizmet sektörüne kadar her sektörde küresel markalar güç kazanmaktadır. Bu rekabet karşısında durabilmenin yolu markalaşmadan veya coğrafi işaret gibi koruma araçlarından geçmektedir. Bu bakımdan, bu sene 1. incisini düzenlediğimiz “Yöresel Ürünler Fuarı-YÖREX”in önemli bir başlangıç olacağına inanıyoruz. Yörex, geçmişten gelen zengin Anadolu kültürümüzü gelecek nesillere miras bırakabilmek, yöresel ürünlerimizi korumak, yaşatmak için önemlidir.

Bu bağlamda, fuarımızı destekleyen ve açılışını onurlandıran Sayın Valimize ve baştan beri destek ve himayelerini esirgemeyen çok değerli Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’na sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Fuara katılarak bizlere güç katan, camiamızın gönül birliğini gösteren Oda ve Borsalarımıza, tüm kurum ve kuruluşlara ve bu konuda öncülük eden, büyük gayret gösteren değerli kardeşim, Antalya Borsa Başkanımız Sayın Ali Çandır’a bütün kalbimle teşekkür ediyorum.

Fuarımızın her yıl daha büyük başarıyla devam etmesini diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002