KOSGEB Antalya Duvarsız Teknoloji İnkübatörü İşbirliği Protokolü

20 Şubat 2010 Cumartesi

Çetin Osman Budak
Yönetim Kurulu Başkanı

Sayın KOSGEB Başkanım,
Sayın Rektörüm,
Değerli konuklar,
Medyamızın değerli mensupları,

Hepinizi şahsım ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum, hoş geldiniz.

KOSGEB, Akdeniz Üniversitesi ve ATSO olarak Duvarsız Teknoloji İnkübatörü, Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Destekleri Protokolü imzalıyoruz.

Bu protokolle işletmelerimize AR-GE, yenilik geliştirme, tasarım, ürün tanıtımı, patent, kalite geliştirme, markalaşma çalışmalarına KOSGEB desteği sağlama yönünde önemli bir adım atıyoruz. Tabii ki, KOSGEB desteği konusunda kamuoyunda bazen yanlış algılamalar oluyor. KOSGEB desteğinden yararlanmak için işletmelerimizin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması gerekiyor.

İkinci olarak da KOSGEB eskiden sadece sanayi sektörüne dönük çalışırdı. Önceki yıl yapılan değişiklikle turizm, ticaret, ulaştırma, kültür ve sanat gibi alanlarda KOSGEB desteği kapsamına alınmıştır.

Böylece esnaf kesimine de 25 bin TL destek kredisi verilmesi mümkün olmuştur. Bu krediden 4 bin civarında esnaf 100 bin TL’yi aşan kredi alma imkanına kavuşmuştur. Tabii bu şekilde KOSGEB’in hedef alanı ve iş yükü artmıştır. Kurumun kaynaklarının da artması gereklidir.

KOSGEB’in asıl önemli yönü kredi desteğinden çok doğrudan desteklerdir. 2009 yılında 10 binden fazla işletmeye zannederim 55-60 milyon lira gibi destek sağlanmıştır. Bu kaynağın mutlaka yükseltilmesi gereklidir.

Bugün imzalayacağımız protokol ise özellikle Üniversite ve KOBİ’ler arasında özellikle AR-GE, yenilik gibi alanlarda işbirliğini geliştirmeye dönüktür.

Üniversitemiz son dönemde TEKNOPARK olsun, gıda laboratuarı yatırımı olsun bu alanlarda önemli bir yatırım hamlesi gerçekleştirmektedir.

TEKNOPARK’da birinci binanın dolması, ikinci binaya geçilmesi, yatırımcı işletme sayısı ve çeşidinin artması çok sevindirici bir gelişmedir. Bu çabaları için üniversitemizi kutluyorum.

Duvarsız Teknoloji İnkübatörü protokolü ile Teknokent kapsamında yeni girişimcilerin, genç girişimcilerin, yenilik ve teknoloji alanında çalışan işletmelerin KOBİ desteklerinden faydalanması kolaylaşacaktır.

Yeni bir hizmet binası yapılanması gerekmediği için, fiziki mekan zorunluluğu olmadığı için adına Duvarsız denmektedir.

Teknoloji İnkübatörü ise Teknoloji Kuluçkası anlamına gelmektedir. Yani burada teknolojik yeniliklerin doğması amaçlanmaktadır.

Değerli konuklar,
Bütün bu çabalar, ülkemizde AR-GE alanında, yenilik alanında, teknoloji alanında ilerlemeyi amaçlamaktadır.

Firma olarak, sektör olarak, Antalya olarak, hatta Türkiye olarak ayakta kalmak istiyorsak AR-GE’ye, bilgiye yatırım yapmak zorundayız.

Türkiye’de AR-GE harcamalarının halen % 1’lerde olması kabul edilemez. Bunu ABD gibi, Güney Kore, Japonya gibi % 3’lere çıkarmak zorundayız. Avrupa Birliği bizden ileride olduğu halde kendisini bu alanda geride görüyor.

Özel sektörümüze bu konuda çok iş düştüğünü biliyoruz. Uluslar arası rekabetçi firmalarla ulusal firmalarımızı kıyasladığımızda en büyük farkın araştırma ve geliştirme ve pazarlama konularında ortaya çıktığını görüyoruz.

Özellikle teknolojik ürünlerde, rekabetçi ve kalıcı olabilmek, daha fazla katma değer yaratabilmek adına araştırma ve geliştirmeye daha fazla zaman ve kaynak aktarılmalıdır.

Özel sektörün bilgiye, ar-ge’ye daha fazla yatırım yapması gerekiyor. Son kriz bize bu konuda çok önemli dersler vermiştir. Bu derslerin alındığını ümit ediyorum.

Değerli konuklar,
ATSO olarak, eğitim, kalite geliştirme, markalaşma alanlarında yoğun çalışma yürütüyoruz. 2010 yılını kendimiz için ATSO marka yılı ilan ettik ve üyelerimize bu konuda öncü olacağız.

Sanayi firmalarımıza kurumlaşma, markalaşma alanında destek vereceğiz. Eğitim alanında da ATSO akademi ile ciddi bir ilerleme gerçekleştireceğiz. Bu çalışmalarımızın pek çoğunu Üniversitemizle birlikte yapıyoruz. Bu işbirliğimizi de güçlendireceğiz.

Ayrıca, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimcilerimizin, iş üreten sanayicilerimizin ve KOBİ’lerimizin her zaman yanında olduğunu ve olanca gücümüzle onlara destek olacağımızı belirtmek istiyorum.

ATSO KOSGEB Bürosu bu konuda işletmelerimize hizmet etmektedir.

Bu protokol ile KOSGEB, Üniversite ve ATSO arasında çok yararlı yeni bir işbirliği başlatıyoruz.

Sayın Başkanıma ve Sayın Rektörüme buradan şu daveti de yapmak istiyorum.

Bu işbirliğimizi Organize Sanayi Bölgemizde, hatta sanayi sitelerimizde somut projelere de taşıyabiliriz.

Böylece Antalya’mızın ve ülkemizin ekonomisine ve geleceğine önemli bir katkı sağlama yönünde bugün yaptığımız gibi önemli adımlar atabiliriz.   

Değerli konuklar,
5 milyondan fazla işsiz insanımız bulunuyor ve bunların çoğunluğu gençlerimiz.

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri haline gelen işsizliği aşmanın yollarından biri belki de en önemlisi girişimci sayımızı artırmaktır.

İşletmelerimizin verimliliğini üst seviyelere çıkarsak da yeni iş olanakları yaratmadan bu sorunun üstesinden gelmemiz mümkün değildir. Bu bağlamda Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak girişimciliğin ve teknolojik yeniliklerin her zaman arkasında olduğumuzu ve olacağımızı belirtmek isterim.

İmzalanacak olan bu protokol Antalya ve çevre sanayisine katkı sağlayacak ve turizmin başkenti Antalya’nın belirli bir noktada olan sanayisini de daha ilerilere taşıyacaktır.

Duvarsız Teknoloji İnkübatörü projesinin Antalya’mıza ve ülkemize hayırlı olması dileğimle, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.


 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002