ATSO Ekim Ayı Meclis Konuşması

25 Ekim 2016 Salı

 

Davut ÇETİN
Yönetim Kurulu Başkanı

Sayın Meclis Başkanı,
Sayın Büyükşehir  Belediye Başkanımız,
Değerli Meclis Üyeleri,
Değerli Medya Mensupları
Değerli çalışma Arkadaşlarım,
Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
Bildiğiniz gibi, bu sabah üzücü bir olay yaşadık, bir araçta patlama sonucu kendi mesai arkadaşlarımızdan ve Odamıza işlem yapmaya gelen 10 kişi cam kırıklarıyla yaralandı. Onlar da hastanelerden taburcu edildi. Can kaybı olmaması bizim için büyük bir mutluluk kaynağıdır. Bütün arkadaşlara ve yaralanan arkadaşlarımıza bir kere daha geçmiş olsun diyorum.
Patlamanın nedeni emniyet güçlerimiz tarafından araştırılmaktadır. Bir terör saldırısı olduğuna ihtimal vermiyoruz. Bu olayların fazla büyütülmemesi, hainlere heves verilmemesi gerekir.
Sosyal medyada ve uluslararası basında bazı dezenformasyonlar olduğunu duyuyoruz. Bilinmelidir ki; Antalya dünyanın ve Türkiye'nin en güvenilir kentlerinden birisidir. Antalya'da güvenlik güçlerimiz her tür riski kontrol edebilmektedir.
Olayın ilk dakikalarından itibaren, Odamız camiası, Sayın Valimiz, Başkanımız, Emniyetimiz büyük bir ilgi ve dayanışma göstermişlerdir. TOBB Başkanımız, Oda ve borsa başkanlarımız aramışlardır. İlgilenen, arayan, dayanışma içinde olan herkes teşekkürlerimi sunuyorum. Emniyet güçlerimize yakın ilgileri ve üstün gayretleri için teşekkür ediyorum. Odamızın hiç bir çalışması aksamayacaktır. Binayı da 2 gün içinde toparlarız. Gelen mala gelsin, cana gelmesin diyoruz.

Değerli Başkanım,
Değerli Meclis Üyeleri,
Sevgili arkadaşlarım,
Sayın Valimiz ile başladığımız davetlere bugün Büyükşehir Başkanımızı Sayın Türel ile devam ediyoruz. Eski başkanımız, çalışma arkadaşımız, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, tekrar hoş geldin diyorum.
Kuruluş yıldönümleri dışında, çok uzun zamandan, hatta çok uzun yıllardan sonra  ilk kez bir Belediye Başkanını Meclisimize konuşmak üzere davet etmiş bulunuyoruz.
Sevgili Başkan ve Büyükşehir Belediyesi birimleriyle geçen yıl kapsamlı bir çalışma toplantısı yapmıştık. Belediye için de yararlı bir çalışma olmuştu.
O toplantıdan sonra da komitelerimizinBüyükşehir Belediyemizden yazılı talepleri oldu. Bu vesileyle bunların bir kısmını burada dile getireceğim. Sayın Başkanın vakti olursa meclisimiz de bazı konuları gündeme getirecektir.
Müsaade ederseniz, önce bir konuya değineceğim ve Odamız faaliyetleri ile ilgili bilgi vermek istiyorum.
Geçtiğimiz ay, Valencia'ya yaptığımız gezide kaybettiğimiz Mansur Ekici arkadaşımıza bir kere daha Allah'tan rahmet diliyorum. Hepimizi etkileyen bu acı kaybı birçok arkadaşımla birlikte yaşadık. Ecele karşı yapacak bir şey yok, ama bu vesileyle bir uyarıda bulunmak istiyorum.
Sağlık ve huzurdan daha değerli başka şey yok. Buna rağmen, çoğumuz günlük sorunlar yüzünden sağlığımızı ihmal ediyoruz.
İşadamlığı, ticaret riskli ve stresli bir iş. Türkiye zaten stresin yüksek olduğu bir ülke. Bu yüzden herkesin sağlığına daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.
Geçtiğimiz ay, TOBB'da sayın Başbakan ve Bakanlarımızın katılımlarıyla Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası yaptık. Türkiye ekonomisindeki sorunlar ve illerimizin sorunlarını değişik oturumlarla Bakanlara ve ilgili Bakanlık yetkililerine anlattık.

Geçtiğimiz hafta Ulaştırma Bakanlığımız Antalya'da önemli bir toplantı düzenledi. Bildiğiniz gibi,  Antalya limanında hizmet tarifelerinin yüksekliği konusunda biz daha önce bazı toplantılar yapmış ve taleplerde bulunmuştuk. Bakanlık bu konuda devreye girdi, bu sorunun kısa zamanda çözüme kavuşmasını bekliyoruz.

Dün Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel’in moderatörlüğünde sebze meyve ticareti, Toptancı Hal ve üretici birlikleri konusunda güzel bir toplantı düzenledik. Bir tam gün boyunca, toptancı hal yasasındaki eksiklikler, üretici birliklerinin sorunları konuşuldu. Bakanlık yetkilileri Antalya toplantısının çok yararlı olduğunu söylediler. Her iki bakanlığımıza ve katılan ve katkı yapan bütün sektör mensuplarına teşekkür ediyorum.
Bildiğiniz gibi, 7 otomobil hediyeli bir Alışveriş festivali yaptık. festival sonuçlandı ve önümüzdeki günlerde hediyeleri dağıtacağız. Daha önce festivale istediğimiz ilgi ve katılım olmadı, fakat hediyelerden sonra festivalin önemi ve faydasının daha iyi anlaşılacağına inanıyorum. Böyle böyle ilgi ve katılımda gelecek yıllarda artacaktır.
Elektronik belge sistemine,  geçiş çalışmalarımız tamamlandı. Artık birçok belgeyi elektronik ortamda verebiliyoruz. Yani, artık Odamız, E-Odadır. E-ATSO dönemi de başlamıştır. Emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Cuma günü AKS’da Üniversitemiz Güzel sanatlar fakültesi öğrencilerinin geçmişten bugüne gelen eserlerinden oluşan Karşılaşmalar sergisi açıldı. Bu sergi Pera Müzesindeydi, oradan geldi ve güzel bir tesadüf oldu. Üniversitemizin 60 bin öğrencisi var, Uluslararası Antalya üniversitesi de var.

Normalde kent merkezinde daha fazla üniversiteli genç görmemiz gerekiyor, ama onları çekecek mekanlar olmalı. Bu serginin böyle bir katkı da yapacağını ümit ediyorum. Bu arada AKS'ın bir yıl kadar bir dönemde 27 bin ziyaretçi aldığını da ifade edeyim. Kentte turistin en az sayıda olduğu bir dönemde 4 bin yabancı ziyaret etti. Antalya'daki müze ziyaretlerine bakarsanız bu sayıların önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Cuma günü Akaryakıt sektör komitemizin en iyi istasyon yarışması ödül töreni vardı. On dalda en iyi istasyon ödülleri verildi. bir şirket son derece profesyonel bir yarışma organizasyonu yaptı, biz de komitemize destek olduk.

Bu yarışmanın kazananı, kaybedeni yok, herkes kazandı, çünkü sektör ve Antalya kazandı. Yapılan anketler Antalya’da akaryakıt istasyonlarının kalitesinin Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu gösteriyor. Bütün sektörü, komitemizi, yarışmaya katılan ve ödül alan istasyonlarımızın hepsini kutluyorum.

Birçok komitemiz benzer yarışmayı yapabilir. İyi olanı teşvik edelim, rekabetten korkmayalım. Rekabet açık ve dürüst oldukça önce iyi olan kazanır, sonra herkes kazanır.
Antalya ekonomisine gelecek olursam, artık yılsonuna yaklaşıyoruz ve bir hasar tespit raporu hazırlamamız gerekiyor. Asıl tabloyu yılsonunda göreceğiz, ama şu aşamada da bazı değerlendirmeler yapıyoruz.

Sevgili Başkanım,
Sevgili Arkadaşlarım,
Böyle bir günde ekonomi konuşmak şahsen bana zor geliyor. Yine de duygusal davranıp, üyemizi ihmal etme, sorunları konuşmama hakkımız yok.
Yılın sonuna yaklaşıyoruz. Yavaş yavaş bir hasar tesbiti yapmamız gerekiyor. Önümüzdeki ay bunu anketlerle yapacağız. Bugün Sayın Türel ile birlikte bir değerlendirme yapmak ayrıca yararlı olacaktır. Çünkü Hükümetten Antalya için taleplerimiz var ve bunları birlikte  dile getirmemiz önemlidir.
Antalya ekonomisinin durumunu bir tabloda özetledik.
Turizmde bu yılı 6 milyonun üzerinde yabancı turistle bitireceğiz. Geçen yıla göre 5 milyona yakın kaybımız olacak.  Oteller dışında ticarette, sanayide, hizmet sektöründe %50 ciro kaybı yaşayan sektörlerimiz ve işletmelerimiz oldu.

 

Antalya-2015

Antalya-2016

Antalya'da değişim-%

Türkiye'de değişim-%

Turist sayısı-9 ay

9.471.171

5.142.955

-%46

-%32

Rus Turist sayısı-9 ay

2.611.052

260.612

-%90

-%84

SGK çalışan sayısı-7 ay

598.222

536.139

-%10

%1.4

SGK esnaf sayısı-7 ay

94.433

90.650

-%4

-%3.5

SGK çiftçi sayısı-7 ay

42.259

38.370

-%9

-%12

Ödenen çek hacmi-9 ay

19.6 milyar TL

17 milyar TL

-%13

%8

Karşılıksız çek hacmi-9 ay

911.187

1.115.509

%22.4

%3.5

Karşılıksız çek oranı

 

 

%6.1

%3.9

Protestolu senet hacmi-9ay

300.268

416.516

%39

%21.6

Kredi artışı

51.524.586

57.963.206

%12.5

%9

Vergi tahsilatı-9ay

3.9 milyar TL

3.8 Milyar TL

-%1

%10

Dahilde alınan KDV tahakkuk

1.434.527

1.734.118

%21

%21.6

Dahilde alınan KDV tahsilat

525.116

547.812

%4.3

%11.9

İhracat-9 ay

751 milyon dolar

698 milyon dolar

-%7

-%2.6

Yaş meyve-sebze ihracatı-9 ay

261 milyon dolar

194 milyon dolar

-%34

-%7

Yatırım teşvik belgeleri-8 ay

1.3 milyar TL

703 milyon TL

-%48

-%1.8

Otomobil sayısı- 8 ay

415.093

439.798

 %6

%7

Konut satışı-9 ay

47.649

43.429

-%9

%0


Antalya ve Türkiye ekonomisi arasında gelişme farkına baktığımızda turizmdeki kayıp Antalya'da daha fazla.
Esnaf sayısında, çiftçi sayısında azalma Türkiye geneline benziyor. Ancak, kayıtlı çalışan sayısının Antalya’da %10 azalması durumumuzu yansıtıyor.
Antalya'da 9 ayda geçen yıl 19 milyar 600 milyon lira çek ödenmiş. Bu yıl ise 17 milyar liralık çek ödenmiş. Türkiye ile aynı düzeyde gitseydik, 21 milyar lira olacaktı. Yani gerçekte ödenen çek hacminde %20'ye yakın bir düşüş ortaya çıkmıştır.
Vergi tahsilatında da maalesef çok kötü bir dönem yaşıyoruz. Yakın tarihimizde, en azından son 26 yılda ilk kez vergi gelirinde düşüş yaşıyoruz. Ne 1999 krizinde, ne de 2001 krizinde, vergi tahsilatı düşüşü görüldü.
Tarım ihracatında da Antalya'nın daha fazla etkilendiği görülüyor. Çünkü tarımda ihracat en domates ve salatalıkta azaldı. Beyaz Rusya'ya, Ukrayna'ya, Gürcistan'a, Azerbaycan'a ihracat çok arttı, ama bu artış domates gibi ürünleri kurtarmadı. Antalya’nın Ekim ayı mevye-sebze ihracatı değerinde %29 düşüş görüyoruz. Aralık ayına kadar Rusya pazarının tam açılması için daha fazla çaba harcamamız gerekiyor.
Daha önce de söylemiştim, turist sayısı %45 düştü, Antalya ekonomisi ise %20 civarında küçüldü. Bu oran bir ortalamadır, sektöre ve işletmeye göre değişir.
Bu tablo ekonomide bir yara aldığımızı, ama ayakta olduğumuzu göstermektedir. Antalya ekonomisi komada mı, yara mı aldı, yara ne durumda, bunları en iyi bilen, en iyi değerlendirecek olan bu Meclistir, sizlersiniz. 
Hükümetimizin uçak desteği ve turizm sektörüne dönük önlemleri Antalya'ya belirli bir katkı yapmıştır. Bayram tatillerinin uzatılması turizme biraz katkı sağlamıştır. Geçen ay kredi kartı ve ihtiyaç kredilerinde yapılandırma imkânı getirildi, bu da birçok insanın sorunuydu ve yararlı olmuştur.
Ancak, asıl vergi-kredi-SGK sıkıntımız şimdi başlıyor. Tam 8 aydır her mecliste vergi, prim ve kredi borçlarında erteleme istedim.
 Bu arada şimdi Ankara Sanayi Odası da ticari kredilerde yapılandırma talep ediyor. Ankara'da konut satışı, vergi tahsilatı Türkiye'nin çok üzerinde artıyor. Ankara da yakınıyorsa biz ne yapacağız?
Mali imkânımız olsa biz üyelerimize faizsiz kredi imkânı sağlarız. Ama 30 bin üyeye 50 şer bin TL kredinin faiz yükü 150 milyon liranın üzerinde, bizim 7-8 yıllık bütçemiz demek. Bizim için imkansız, ama Devlet için çerez parası.
Bir vergi affında 100 milyar liradan vazgeçildi. Bunun %1’i bile Antalya'da reel sektörü rahatlatır. 15 Temmuz nedeniyle bu konular 2. planda kaldı, ama artık yeniden ele alınmalıdır.
Tabii ki, artık önümüzdeki yıla daha ümitle bakıyoruz. Rus turist sayısı önümüzdeki süreçte yılbaşına kadar 600 bini aşacak gibi görünüyor. Bu da gelecek yıla ilişkin ümit verici bir durum.

Hükümetten, gelecek yılın turizm teşviklerini, yani uçak desteklerinin bir an önce açıklanmasını bekliyoruz.

Ayrıca Sayın Valimiz, Başkanımız ve sektör kuruluşları ile birlikte büyük bir tanıtım projesi için de çalışıyoruz. Bu projeye de ATSO olarak elimizden gelen katkıyı sağlayacağız.

Şu anda acil bir konu Rusya'ya tarım ihracatının önünün açılması, çünkü bu konudaki hevesimiz yarım kaldı.

Tarım ürünleri konusunda da hem Hükümetten daha fazla çaba bekliyoruz. Şu anda nar gibi önemli ürünler maliyet kurtarmadığı için toplanmıyor. İhracat desteklerinin 3 kata çıkarılacağı açıklandı, ancak acilen uygulama bekliyoruz. Ayrıca belki belediyemiz ve biz de elimizi taşın altına koyarak birşeyler yapabiliriz.

Örneğin Ankara belediyesi meydanlarda taze nar ve portakal suyu satıyor. Acaba İstanbul belediyesi ile anlaşsak ve İstanbul'da bir taze meyve ve meyve suyu kampanyası yapsak, sektöre destek olamaz mı diye burada sektörden arkadaşlara ve başkanımıza sormak istiyorum. 

Sevgili Arkadaşlar,
Turizmde kriz yaşadığımız bir dönemde Antalya'da EXPO ve ulaşım yatırımları, tramvay gibi yatırımlar bir miktar taze para girişi sağlamıştır. Sayın Türel, geçtiğimiz aylarda Avrupa'da tur operatörleriyle, turizm medyasıyla temaslar kurmuş, Antalya'nın tanıtımı ve daha fazla turist gelmesi için özel çaba harcamıştır.
Kaleiçi'nde çiçeklendirme, Piyano Festivali, Film Festivali gibi etkinlikler Antalya'nın tanıtımına ve canlanmasına önemli katkı yapan etkinliklerdir. Bunlar için ancak teşekkür edebiliriz. Ayrıca, Sayın Başkan, Kalekapısı ve Kazım Özalp caddesindeki işporta ve kötü görüntü şikâyetlerimize karşı da her zaman duyarlı davranmıştır.
Sayın Başkanın yat limanı, kurvaziyer limanı, Konyaaltı sahil projesi gibi büyük projelerini bekliyoruz. Konyaaltı plajlarının, Antalya turizmine katkı verecek bir yapıya biran önce kavuşması Antalya turizmi ve ticareti için önemlidir.
Bunun dışında bizim reel sektör veya Oda olarak sorunlarımız, talep ve beklentilerimiz de bulunuyor. Fakat bunlara geçmeden önce bir tablo sunacağım.
 Avrupa Birliği, Avrupa'da 83 kentte yaşam memnuniyeti anketi yapmış. Türkiye'den İstanbul, Ankara, Antalya ve Diyarbakır alınmış. Bu anket geçen yıl 2015 yılında yapılmış. Bu yıl yayınlandı. 83 kent arasında Londra, Paris, Roma, Madrid, Barselona, Berlin, Hamburg gibi önemli kentler bulunuyor ve bu çalışmaya göre Antalya yaşam memnuniyetinde 83 kent arasında 48. sırada. 

Konu

Tatmin düzeyi-%

Antalya’da yaşamaktan duyulan memnuniyet

92

Yaşadığı yerden memnuniyet

89

Alışveriş imkanlarından memnuniyet

83

Güvenli hissetme

82

Yeşil alanlar

78

Kamusal alanlardan,  pazar, yürüme yerlerinden memnuniyet

74

Kentin temizliği

73

Hava kalitesi

73

Ailenin maddi durumundan memnuniyet

73

Komşulara güvenme

71

Hastane, doktor, sağlık hizmetlerinden memnuniyet

67

Kamu kurumlarına güven

66

İş durumundan memnuniyet

65

Kamu kurumları, idari kurumlar halka etkin yardım ediyor mu?

63

Konser salonu, tiyatro, müze, kütüphane konusunda

60

Gürültü

60

Okul ve diğer eğitim imkanlarından memnuniyet

59

Spor tesisi ve salonları konusunda memnuniyet

58

İklim değişikliği ile mücadele (enerji verimliliği, yeşil taşımacılık..)

57

Toplu taşıma

53

İş bulma kolaylığı

51

Kentteki insanları güvenilir bulma

47

Uygun fiyata iyi bir ev bulma imkanı

45


48. sıra kötü değil, çünkü İstanbul ve diğer illerimiz bu sıralamada en sonlarda yer alıyorlar.
Bugün, özelliklen kendini güvende veya güvenli hissetme konusuna da dikkat çekeyim. Güvenli hissetme oranı %82, oldukça yüksek bir oran. Bu 2015 yılı anketi, ama yine de Dünyanın az kentinde bu oran böyle yüksek çıkar.
Antalya'nın diğer üç ilden geride olduğu alan toplu taşıma, tatmin düzeyinin en düşük olduğu alanlar konutta kalite-fiyat dengesi, insanlara güven,iş bulma kolaylığı, okullar ve spor tesisleri, gürültü gibi konulardır.
Bunlar halkın değerlendirmeleridir.
Geçenlerde bir dergimiz bir iller karşılaştırması yaptı. Antalya beşeri sermaye ve yaşama kolaylığında Ankara ve Eskişehir’den sonra 3. sırada geliyor. Fakat ticaret ve marka becerisinde, yenilikçilik ve üretim potansiyelinde 11. sırada yer alıyor.
Yani yaşamak için iyi sayılırız, ama iş yapma ve çalışma konusunda 3 büyük il, Bursa, Kocaeli bizden önde. Bunlar hep birlikte ele almamız, çalışmamız gereken konulardır.
Biz, Antalya vizyonunun dört temel üzerinde ilerlemesi gerektiği savunuyoruz, birincisi kent estetiği, ikincisi kültür-sanat, üçüncüsü çevre, dördüncüsü de markalaşmayla yüksek katma değer. Geçen gün Sayın İnan Kıraç’ın düşüncelerini bir gazetemizde okuduk,Antalya önerilerine  katılıyorum.

Kültür ve sanat konusunda siz de önemli adımlar attınız. Bunun dışında belki bir sanatçılar köyü, sanatçılar sokağı gibi projeler düşünülebilir. Kent estetiği konusunda mutlaka birşeyler yapmalıyız. Belediyeler binaların renklerine, dış görünüşlerine, tabelalara müdahale etmelidir.

Ulaşım konusunda çok yatırım yapıldı, bununla birlikte çevre yolları eksiğimiz devam ediyor. Kent merkezine girişte ve kent içinde de çözümlerin artması gerekiyor. Kent içi trafik düzenleme ve denetiminde biraz daha mesafe kaydetmemiz gerekiyor.

Sektörlerimizin sorunlarını ve beklentilerini birlikte yaptığımız çalıştayda sunmuştuk. Ruhsatsız işyeri sorunu en büyük sorunlar arasında. Kent otellerimiz de yine günübirlik ev kiralama ve konaklamalarından şikâyetçi. Akaryakıt sektörü ruhsatsız oto yıkama yerlerini örnek gösteriyor. Emlak sektöründe aynı sorun var.
Fırıncılık sektörü zaten konuşmaktan usandı. En son yine Valimizden başlayıp, siz, ilçe başkanları, hatta siyasi parti il başkanlarını ziyaret etme kararı almışlar. İşyeri denetimi konusunda biz bir şey yapamıyoruz. İşyeri izinleri için Belediyelerimizin çalışma ruhsatı ve kayıt belgesi istemelerini talep ediyoruz.
Bizim kenti bir AVM gibi yönetmemiz gerekiyor.
Esasen Antalya'nın 40-50 yıl sonrasını, hiç olmazsa 20 yıl sonrasını bütün kent halkı ile birlikte planlamalıyız. Biz Antalya'ya, özellikle kent merkezine bir makro kentsel dönüşüm planı yapalım, bireysel dönüşüm olmasın, geleceğin Antalya'sını kuralım diyoruz.

Bizim yine çok uzun yıllardan gelen toplu işyerleri talebimiz vardı. Birçok ilde, ihtisaslaşmış siteler yapıldı, biz bu konuda ilerleme sağlayamadık. Antalya ticareti ya mahalle içlerinde, apartman altlarında kalıyor ve AVM'ler tek çözüm olarak kalıyor. Avrupa ve ABD'de artık ticaret planlamasında çok tüketicinin yürüyerek gidebileceği yerlere AVM'ler yapılıyor.
Toptan satış yerleri, depolar merkez dışına çıkarılıyor. Türkiye'de bizim halen bir ticaret planlama modelimiz yok.  Şimdi Döşemealtı’nda galericiler sitesi projesi başladı, benzer projelerin artmasını arzu ediyoruz.
Ticarette esnafı olumsuz etkileyen asıl faktör zincir mağazaların bakkal gibi yayılmalarıdır. Antalya zincir mağazaların yayılması, mahalle esnafının bitmesi, mahalle kültürünün ortadan kalkması konusunda kötü bir örnek olmuştur.
Burada tekrar altını çizeyim. Bu sorunlar, 3-5-10 yılın sorunları değil, daha eskiden gelen bir alışkanlık, bir kültür söz konusu. Ama artık bir noktada son verip, değişimi başlatmak gerekir.
Son olarak bir iki kısa konuya değineceğim. Bilindiği gibi, Antalya Tanıtım A.Ş. Büyükşehir Belediyesinin de Ulaşım A.Ş. kanalıyla ortak olduğu bir şirkettir. Bu şirkete en büyük desteği biz veriyoruz. Tanıtım A.Ş. yurtdışı tanıtımları başarılı bir biçimde yapıyor.

Bu tür ortak kuruluşlarımıza hep birlikte destek vermeliyiz. Fakat son zamanda tanıtımda yine eski usul fuarlarda stand enflasyonuna doğru gidiyoruz. Bunun yerine, şimdi Sayın Valimizin de katkısıyla başlatılan çalışmayla daha verimli ve güçlü bir tanıtıma geçeceğimizi ümit ediyorum. 

Sayın başkan buradayken bir konuyu daha gündeme getireyim. Eskiden şehir kulübü vardı, işadamları biraraya gelirdi. Antalya büyüyünce bir dağılma oldu, artık dernekler, kahvaltı grupları çoğaldı. ATSO Sayın başkanın da katkısıyla Üyelerimiz için günübirlik tesis yaptı.

Artık, daha geniş bir alanda, çevreyi koruyacak biçimde, özellikle sağlık ve spora dönük bir tesis yapsak hem üyelerimize hem kente fayda sağlar. Bu konuyu da hep beraber bir düşünsek diyorum.

Değerli Arkadaşlar,
Konuşmamı bitirirken, tekrar mesai arkadaşlarıma geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Bu olaya rağmen, işlerinin başından ayrılmayan, çalışmaya devam eden bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyor, tebrik ediyorum.

Birkaç gün sonra Cumhuriyet Bayramını kutlayacağız. Sizlerin, üyelerimizin, Antalya’nın ve Türkiye’nin 29 Ekim Cumhuriyet bayramını şimdiden, gönülden kutluyorum.

Cumhuriyetimizin 100. Yılına 7 yıl kaldı. Bu 7 yılda kurumsal reform, eğitim reformu gibi çalışmaları bitirip, alnımız açık olarak 100. Yıla hazırlanmalıyız. Bu hepimizin, Cumhuriyetimizi kuran büyük önder Atatürk'e ve silah arkadaşlarına, Çanakkale şehitlerine ve halen şehit olan gençlerimize karşı borcudur.

Yarın Yöresel Ürünler Fuarının açılışını yapacağız. Saat 11:00’de ANFAŞ EXPO’da katılımlarınızı bekliyoruz.

Ziyaretleri için Başkanımıza ve bütün çalışmaları için Meclisimize teşekkür ediyorum.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Yörex Yöresel Ürünler Fuarı