ATSO Aralık Ayı Meclis Konuşması

29 Aralık 2020 Salı

Davut ÇETİN
Yönetim Kurulu Başkanı


Sayın Başkan,
Sayın Divan,
Sayın Meclis Üyeleri,
Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

Sizleri şahsım ve yönetim kurulumuz adına sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Sağlığınızın, moralinizin iyi olmasını diliyorum. Yılın son meclisini ve bütçe meclisini yapıyoruz. Konuşacak çok şey var, hem yılın değerlendirmesini yapacağız hem de sektörel sorunları ve bütçeyi konuşacağız.
Bugün ilk olarak aramızdan ayrılan Elmalı temsilcimiz Sayın Nuri Efeoğlu kardeşimiz için üzüntümü ve başsağlığı dileklerimi ifade etmek istiyorum. Uzun yıllar boyunca Elmalı’da Odamıza ve üyelerimize hizmet veren, sevdiğimiz bir arkadaşımızdı. Allah rahmet etsin, yakınlarına ve dostlarına sabır versin.
Muhittin Böcek başkan sağlığına kavuşarak görevine döndü, kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. 
Normal zamanda her yeni yıl bir ümit ve heyecan yaratır; maalesef normal bir zamanda değiliz. Pandemi can kaybına, sağlık kaybına, iş kaybına ve moral kaybına neden olmaya devam etmektedir. Ama yine de ümitli olmalı, topluma ümit ve güven vermeliyiz.
Bu yıl dünyanın kahramanları sağlık çalışanlarıdır ve aşı geliştiren bilim adamlarıdır. Bildiğiniz gibi, Antalya Oda ve Borsaları olarak ilimizdeki 11 bin sağlık çalışanına birer buket çiçekle teşekkür ettik. Fedakârca çalışan bütün sağlık çalışanlarına buradan bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.
Yeni yıla aşı ümidiyle giriyoruz. Birçok ülke vatandaşlarını aşılamaya başladı. İnşallah aşılar etkili olur ve insanlık bu musibetten kurtulur.

Değerli arkadaşlar,
Her yılın sonunda yılın değerlendirmesini yapar ve gelecek yıl beklentilerimizi paylaşırız. Bu yılı fazla konuşmaya gerek yok, ekonomiyle birlikte her alanda zor ve adaletsiz bir yıl oldu. Bir tarafta işini kaybeden milyonlar varken diğer tarafta borsalar zirve yaptı. ABD’de NASDAQ borsası %45 yükseldi. Kore ve Danimarka borsaları %29 artarken bizim borsa da %24 civarında yükselişle en fazla artan borsalardan birisi oldu. Dünyada zengin-yoksul uçurumu hem ülkeler arasında hem de ülkeler içinde artmıştır.
Dünya genelinde her sektör pandemiden farklı etkilendi. Geçtiğimiz aylarda kart harcamalarıyla sektörlerin durumunu ele alıyorduk. Şimdi de yılın bir değerlendirmesini sektörler açısından yapalım.
Bildiğiniz gibi, bu yıl bir kredi patlaması yaşadık. Türk lirası kredi hacmi yılbaşından bu yana 1 trilyon 600 milyardan 2 trilyon 300 milyara çıktı. Bu 700 milyar kredi bazı sektörlere daha fazla fayda sağladı. Elektronik, elektrikli ev araçlarında yıllık kart harcaması %77 arttı. İnşaat, market, yapı malzemesi, internet üzerinden alışveriş, otomotiv, mobilya gibi dayanıklı tüketimde enflasyonun üzerinde satış artışı oldu.
Toplam harcama artışı yıllık olarak %11 ile enflasyonun altında kalmıştır. Burada negatif olanlara enflasyonu eklemek, pozitif olanlardan da enflasyonu çıkarmak gerekir. Hizmet sektörü enflasyon kadar artmıştır, yani reel artış yoktur. Eğitim, giyim, yemek, kuyum, akaryakıt ise negatifte kalmıştır. Turizm ve içkili mekanlar en fazla kayıp yaşayan sektörlerdir.
Bir de son durum nedir diye Kasım ayına bakalım.
Kasım ayında tadilat, onarım, mimarlık ve mühendislik gibi inşaat alanında harcamalar rekor kırmıştır. Ancak diğer harcamalarda düşüş başlamıştır. Geçen yıl Kasım ayına göre elektronik, e-ticaret, market, telekom, yapı malzemelerinde artış yüksektir. Otomotiv ve mobilyadaki kart harcaması artışı enflasyonun altında kalmıştır. Toplam harcama artışı sadece %1’dir, yani reel olarak düşmüştür. En fazla kaybedenler ise kapanan restoranlar olmuştur.
Restoranlar dışında konaklama sektörü, acentalar, tur hizmetleri, hava ve karayolu taşımacılığı, giyim-deri ve hediyelik eşya perakendesi, otellerin bina, çevre ve güvenlik hizmetleri, eğitim sektörünün bir kısmı, kiralama sektörü, kişisel bakım sektörü pandemiden doğrudan etkilenmeye devam etmektedir.
Bu nedenledir ki, Aralık ayında meslek komitelerimizin çoğunun gündeminde kredi, kira destek talepleri, matrah artışı, stok ve sicil affı konuları bulunmaktadır. Kredi borçlarının ödenmesinde sıkıntı başlamıştır.
Şimdi Dışişleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu’nun katılımıyla yaptığımız Haziran ayı Meclis toplantımızda söylediklerimi hatırlatmak istiyorum:

“Bir başka önemli beklentimiz kira desteğidir. Anketlerimize göre üyelerimizin %85’i kiracı durumdadır. Özellikle turizme bağlı, yeme-içme, perakende gibi sektörlerde, AVM işletmelerinde kira en büyük sorundur. Pandemiden yoğun etkilenen işletmeler için kira konusunda bir çözüm veya taraflar arasında uzlaşma Devletin görevi olmalıdır. 

Ekim ayı sonrasında vergi ve SGK borçlarının birikmiş olması Antalya için bir risktir.  Antalya’da konaklama, yeme-içme, eğitim, ulaştırma, AVM’lerdeki market dışı perakende sektörü, eğlence ve spor mekanları, kişisel bakım sektörlerinde destekler devam etmelidir”.

Bu konuyu bugüne kadar kaç kez dile getirdim bilmiyorum. Nisan ayından bu yana il, sektör, işletme cirosu bazında seçici destek istedik. Herkese değil, ihtiyacı olana destek verilsin dedik.
Bu konuları en üst düzeyde ve ulusal basında dile getirdik. Oda olarak bu yıl Meslek Komitelerimizin kararlarını da basına haber olarak duyuruyoruz. Sektörel konuları en fazla dile getiren odalardan birisi olduk. Komitelerimizin görüşleri ulusal basında da çıkmaktadır.
Artık yiyecek-içecek hizmetleri gibi sektörlerde bıçak kemiğe dayanmıştır.  Birçok işletme yok olma riski ile karşı karşıyadır. Arkadaşlarımızla devamlı görüşme halindeyiz, isyan ettiklerini görüyor ve sorunlarını duyurmaya çalışıyoruz.
Ancak maalesef ülkemizde yaygın medyanın gündeminde ekonomi geri planda kaldığı için, bu sorunlar yeterince ele alınmamaktadır. Bu dönemde ülkemizin en önemli gündemi pandemiyle mücadele ve işini kaybeden insanlara destek olmalıydı. Oysa televizyonlarda her akşam aynı insanlar aynı konuları konuşmaktadır. Sanki her gün seçim varmış gibi 24 saat siyaset konuşulmaktadır. Bunun, kime, neye faydası olduğunu anlamak mümkün değildir. Bürokrasinin ve köşe yazarlarının başka konusu olmayabilir, ama iş dünyasının gündemi bu değildir. İşyeri kapalı kalan, borcunu ödeyemeyen, iş derdinde olan insanların sesi duyulmamaktadır. Toplumun psikolojisine dikkat edilmelidir. Bugünlerde televizyonlarda psikoloji konularını işleyen Bir Başkadır, Kırmızı Oda, Masumlar Apartmanı gibi televizyon dizilerinin ilgi görmesi boşuna değildir. Herkes gerçek sorunları konuşmaya ihtiyaç duymaktadır. Medya, sanat dünyası ve siyaset toplumun bu ihtiyacına cevap vermelidir.
Ekonomi yönetiminin gayretlerini inkar etmiyoruz, elbette kredi destekleri, istihdam destekleri şeklinde önemli destekler verildi. Şimdi son olarak esnaflara ve şahıs işletmelerine bir genel destek kararı çıktı. Şahıs işletmelerine verilen desteklerden bizim üyemizin çok az bir kesimi yararlanabilir. Zaten bu miktarda destekler bizim üyemize ciddi bir fayda sağlamaz. İspanya kapanan sektörler için kiraların yarıya düşürülmesi gibi bir karar almıştır. Bizde de kira stopajı kalkmalı, kira indirimi, kira kredisi gibi yeni destekler verilmelidir.  
Ticaret Bakanımız, Hazine ve Maliye Bakanımız bu sorunu bilmektedir. Sayın Lütfi Elvan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yeni atanmıştır. Yine de her geçen gün ciddi bir kayıptır. Artık ya adım atılmalı ya da bu konuda bir açıklama yapılarak belirsizlik giderilmelidir.
Son dönemde gündeme gelen yeni bir konu online satış platformlarının yüksek komisyonlarıdır. Pandemi döneminde herkese e-ticarete ağırlık verin diye çağrı yapıyoruz, restoranlar paket servise dönsün diyoruz, ama orada da başka sorunlar olduğunu görüyoruz.
E-ticarette ve online yiyecek ticaretinde büyük şirketlerin komisyonları %25’e kadar çıkmaktadır. Bazı şirketler bu dönemde küçük işletmelere destek için komisyonlarını azalttılar, ama genel olarak sorun devam etmektedir. Çin gibi bir ülkede bile Ali Baba şirketine tekel konumu nedeniyle soruşturma açılmıştır.  Ülkemizde de bu konunun ele alınması gerekmektedir.

Değerli arkadaşlar,
Türkiye ekonomisi bu yılı %1’e yakın bir büyüme ile kapatmaktadır. Pandemiye rağmen ekonominin çok küçülmemiş olması olumlu bir sonuçtur, ama zaten ekonomi 2018 yılından itibaren düşük büyüme sürecindedir. Kredi dopingi sayesinde büyümede dünyada ilk sıralardayız, ama kur artışında, enflasyonda, faiz oranında ve işsizlik oranında da üst sıralardayız.  Pandemi döneminde faiz artırmak zorunda kalan birkaç ülkeden birisi olduk. Faiz artışıyla birlikte sıcak para da olsa döviz gelmeye başladı. Bu kararlar daha önce alınsaydı bu kadar bedel ödemezdik. Önümüzdeki birkaç ay yüksek faizler devam edecektir, bu nedenle gelecek yıl %3 ve %4 arasında bir büyüme beklentisi gerçekçidir. Şimdi asgari ücreti %21 artırdık, bu durumda enflasyonun, faizlerin ve işsizliğin düşmesi zordur. Enflasyonun ve işsizliğin düşmesi için maliyetleri azaltacak başka düzenlemeler yapılmalıdır. 
İhracat ve turizmde gelecek yıl daha iyi olacaktır, ama iç piyasa yine krediye bağlı kalacaktır. Pandemi riski, siyasi riskler, geri dönmeyen krediler ve şirket iflasları gibi riskler bulunmaktadır. ABD’nin S-400 yaptırımı gündemdedir, Avrupa Birliği yaptırım konusunu Mart ayına ertelemiştir. Suriye ve Libya’da belirsizlik devam etmektedir. ABD, Avrupa ve Rusya ile ilişkilerimizin dengeli gitmesi ekonomi ve turizmimiz için önemlidir. Dünyada çalkantılı, dalgalı bir yıl olacağı için kriz yönetimine, risk yönetimine ağırlık vermek zorundayız.
Asıl meselemiz ise siyasi uzlaşma ve reformlarla ekonomide yeni bir kapı açmaktır. Ekonomik refah ve huzur için her alanda reforma ihtiyaç olduğu açıktır. Vergi sistemi, hukuk sistemi, eğitim sistemi gibi alanlarda reformlar olmadan uzun vadeli yatırım ortamı gelişemez. Sayın Cumhurbaşkanı 2021’in demokrasi ve ekonomi reformları yılı olacağını açıklamıştır. Bu alanlarda somut adımlar atılacağını ümit ediyorum. Toplumun ümitli olmaya, dayanışmaya, güven duymaya ihtiyacı var. Pandemi zaten milyonlarca insanımızın hayatını zorlaştırmıştır. Siyaset bütün milleti kucaklayıcı olumlu mesajlar vermeli, uzlaşma yönünde yeni adımlar atmalıdır. Bu dileğimi yeni yıl mesajı olarak bir kez daha tekrarlıyorum.
Sevgili arkadaşlar,
Antalya ekonomisi için 2020 yılı tarihin en kötü yıllarından birisi oldu. Mayıs ayında turizme ve ekonomiye dönük tahminlerimizi paylaşmış, turizmde bu kaybı ve Antalya ekonomisinde yüksek daralmayı öngörmüştük.

Ekonomik tablomuza baktığımızda bu yıl Antalya’nın kaybını açık şekilde görüyoruz.

 

Dönem

Antalya

Antalya

Antalya'da Değişim(%)

Türkiye'de Değişim(%)

 

2019

2020

Yabancı Turist Sayısı

Ocak - Ekim

14,135,788

3,099,687

-78.1

-72.49

Zorunlu Sigortalı Sayısı

Eylül

640,020

572,017

-10.63

3.86

SGK Esnaf Sayısı

Eylül

98,851

105,477

6.70

5.64

SGK Tarım

Eylül

32,034

29,982

-6.41

-9.80

Karşılıksız Çek Hacmi (bin TL)

Ocak - Kasım

718,442

639,449

-11.00

-52.44

Karşılıksız Çek Oranı (%) adet

Kasım

1.5

0.9

 

 

Protestolu Senet Hacmi (bin TL)

Ocak - Ekim

613,028

326,623

-46.7

-46.72

Nakdi Krediler (Kamu+Özel)(bin TL)

Ekim

86,665,431

136,602,846

57.62

42.25

Vergi Tahsilatı

Ocak - Kasım

8,610,078

8,041,114

-6.61

23.05

Dahilde Alınan KDV Tahsilatı

Ocak - Kasım

1,491,205

698,736

-53.14

24.96

İhracat (bin dolar)

Ocak - Kasım

1,198,869

1,278,051

6.60

-7.80

Yaş Meyve-Sebze İhracatı (bin dolar)

Ocak - Kasım

345,899

436,074

26.07

21.76

Yatırım Teşvik (Sabit Yatırımlar milyon TL)

Ocak - Ekim

2,499

3,997

59.94

21.16

Otomobil Sayısı

Ocak - Ekim

517,026

547,185

5.83

3.69

Konut Satışı

Ocak - Kasım

55,724

59,314

6.44

21.51

Ticarethane Elektrik Tüketimi (MWh)

Ocak - Eylül

3,604,273

2,385,437

-33.82

-2.78

Antalya Hal Ürün Tutarı ('000 TL)

Ocak - Kasım

2,036,406

2,128,694

4.53

 

Antalya Hal Ürün Ortalama  Kg Değeri (TL)

Ocak - Kasım

2.59

2.83

9.27

 

Turizmde 2.5 milyon ile 5 milyon arasında kalacağız diye tahmin yapmıştık, maalesef öyle oldu. Antalya ekonomisi %13 ve %20 arasında küçülebilir demiştik. Türkiye ekonomisi bu yıl sıfır veya 1 civarında büyüme kaydederken Antalya ekonomisi yaklaşık olarak %15 küçülmüştür, bu da 20 milyar lira civarında gelir kaybıdır.
Tabloda gördüğünüz gibi yılbaşından Ekim sonuna kadar ilimizin kredisi 86 milyardan 136 milyara çıktı, yani 10 ayda 50 milyar lira kredi artırdık.  Kredi aldık, ama gelir artışı olmadı, dolayısıyla bu kredilerin ödenmesi kolay değildir.
Türkiye’de pandemi sonrasında geçen yıla göre istihdam bir miktar arttı, ama Antalya istihdamında kayıp Eylül ayında %10 civarındadır. KDV tahsilatı Türkiye’de %23 artarken bizde %53 azalma görüyoruz. Pandemi ve turizmdeki sıkıntı Antalya konut satışını da etkilemiştir, 11 aylık satış artışı ülke genelinde %21 iken bizde %6’da kalmıştır.
Bütün bunlara rağmen olumlu gelişmeleri de gözardı etmeyelim.  Tarım ihracatı sayesinde yıllık ihracatımız pozitiftir. Kasım ayında ihracat artışımız %32’ye ulaşmıştır. Mermer, plastik, gübre, ahşap, iklimlendirme, metal ihracatımız toparlanıyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması, ABD’nin Çin’e engelleri Türkiye için fırsatlar yaratmaktadır. İngiltere ile şimdi serbest ticaret anlaşması imzalıyoruz. Irak ile yapılan anlaşma da ihracatımıza fayda sağlayacaktır.
Sebze meyvede bu yıl gerek pandemi gerekse ihracat sayesinde fiyatlar yükseldi. Ekim ve Kasımda geçen yıla göre ortalama fiyat artışı %50 oldu. 
TUİK tahminlerine göre bu yıl muz üretiminde %32 artış, ancak portakalda %21 azalma beklenmektedir. Süs bitkileri üretiminde de azalma olmuştur. Gerek hava koşulları gerekse pandemi tarım üretimini etkilemektedir.
Son dönemde Rusya ile ihracatta kota sorunu ve Avrupa ülkelerinde TIR geçiş kotası sorunları yaşıyoruz. Ayrıca pandemi nedeniyle Avrupa’da sınır kapanmaları yaşanmaktadır. Rusya’ya ihracatta sorunun geçici olmadığı hususunda yıllar önce uyarı yapmıştım.
Konut satışımız Türkiye ortalamasının altında kaldı, ama konut fiyatı artışında %42 oranıyla Türkiye lideri olduk. Pandemiye rağmen yabancılara 7 binden fazla konut satıldı.
Bir güzel gelişme de Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasına Antalya’dan 5 şirketimizin girmesidir. Form mimarlık, Desird Tasarım, CW Enerji, Uniba Tarım, Artin Bilişim şirketlerimizi buradan bir kez daha kutluyorum. Form mimarlık ve Desird Tasarım ilk on şirket arasına girmiştir. Bugün çok uzatmak istemiyorum, ama bu konuya hepimiz daha fazla dikkat etmeliyiz. Bu şirketlerimiz Antalya ekonomisinde bir değişim olduğunu göstermektedir. 
Dolayısıyla ümitli olacağız, Antalya’nın gücüne ve geleceğine güveneceğiz.

2021’nin her durumda 2020’den daha iyi olacağına inanıyorum. Eğer Covid-19 virüsünde aşılar sonuç verirse turizmde %100’ün üzerinde bir artış sağlayabiliriz. Yani, 7-8 milyon bir ziyaretçi sayısıyla 2019’un %40-%50 altında bir yere gelebiliriz.  Elbette bir süre daha pandemi etkisi devam edecektir. Dolayısıyla önlemleri ihmal etmemeliyiz.
Gelecek yıl pandemi psikolojisi devam edecektir. Dijital turizm ve dijital ticaretin önemi artacaktır.
Rota Antalya gibi projelerle turizmde dijitalleşerek pazarı güçlendirmek daha önemli hale gelmiştir.

Değerli Arkadaşlar,
Pandemi herkes gibi odamızın çalışmalarını da etkilemiştir. Bütün yılımız sektörlerden gelen sorunlara çözüm aramakla geçti. Oda aidatlarının ertelenmesi maddi imkanlarımızı azalttı. Sadece meclis değil, yönetim toplantılarımızı bile online yapmak zorunda kaldık.
Gerçekten böyle bir döneme rağmen birçok çalışma yaptık, üyemizin yanında olduk ve yılı önemli projelerle bitiriyoruz.

Malatya ve Elazığ deprem yardımı

COVİD-19-Sektörel çalışma saatlerinin düzenlenmesi, Hijyen eğitimleri, Maske üretim ve dağıtımına destek

TOBB ve Bakanlıklar nezdinde girişimler Oda aidatı ertelenmesi ve Bankalarla görüşmeler

BAKA desteğiyle Pandeminin Antalya Ekonomisine Etkisi Raporu

Antalya ve Batı Akdeniz Anket çalışmaları

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu katılımlarıyla müşterek komiteler ve meclis toplantıları

Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu katılımlarıyla Devlet Destekleri Zirvesi

 

KÖK geleneksel ödülleri ve bilim, araştırma, çevre, dijitalleşme, inovasyon, basın, kültür-sanat ödülleri

Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Laboratuar Donanımı ve eğitici eğitimleri

Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Spor Salonu

Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi protokolü

ATSO Avantaj kart, akaryakıtta %6 indirim

Rota Antalya: Antalya Dijital Hafıza Haritası

Korkuteli Mermer Organize Sanayi Bölgesi

Antalya liman işletmesi tarife sorununun Rekabet Kurumuna taşınması

 

ATSO Global , Almanya ve Latin Amerika ülkeleriyle online ticaret heyeti  

İnovatso e-ticaret ve dijitalleşme eğitimleri

Mahfi Eğilmez, Ali Ekber Yıldırım, İrfan Donat konferansları

Antalya Kültür Sanat sanal sergisi ve yeni yayınları

Vodafone işbirliğiyle Dijital Tarım Projesi

TOBB-ATSO- Ziraat Bankası Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi

AESOB, ATB ve SİAD’larla Yerel İşletmelerle Ticaret Kampanyası 

Antalya Bilim Üniversitesi ile Dijital Dönüşüm projesi

Malatya ve Elazığ deprem yardımı
COVİD-19-Sektörel çalışma saatlerinin düzenlenmesi, Hijyen eğitimleri, Maske üretim ve dağıtımına destek
TOBB ve Bakanlıklar nezdinde girişimler Oda aidatı ertelenmesi ve Bankalarla görüşmeler
BAKA desteğiyle Pandeminin Antalya Ekonomisine Etkisi Raporu
Antalya ve Batı Akdeniz Anket çalışmaları
Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu katılımlarıyla müşterek komiteler ve meclis toplantıları
Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu katılımlarıyla Devlet Destekleri Zirvesi

KÖK geleneksel ödülleri ve bilim, araştırma, çevre, dijitalleşme, inovasyon, basın, kültür-sanat ödülleri
Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Laboratuar Donanımı ve eğitici eğitimleri
Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Spor Salonu
Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi protokolü
ATSO Avantaj kart, akaryakıtta %6 indirim
Rota Antalya: Antalya Dijital Hafıza Haritası
Korkuteli Mermer Organize Sanayi Bölgesi
Antalya liman işletmesi tarife sorununun Rekabet Kurumuna taşınması

ATSO Global , Almanya ve Latin Amerika ülkeleriyle online ticaret heyeti 
İnovatso e-ticaret ve dijitalleşme eğitimleri
Mahfi Eğilmez, Ali Ekber Yıldırım, İrfan Donat konferansları
Antalya Kültür Sanat sanal sergisi ve yeni yayınları
Vodafone işbirliğiyle Dijital Tarım Projesi
TOBB-ATSO- Ziraat Bankası Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi
AESOB, ATB ve SİAD’larla Yerel İşletmelerle Ticaret Kampanyası 
Antalya Bilim Üniversitesi ile Dijital Dönüşüm projesi
Bu yıla Malatya-Elazığ depremi gibi bir felaketle başlamıştık, ardından pandemi geldi. Devamlı olarak Valilik, TOBB Başkanımız, Bakanlarımız, Banka yönetimleri ile görüşerek destekler için çalıştık.
Üyemizin sesi olduk, kredi alarak aidatları erteledik, nefes kredisi temin ettik. Keşke imkânımız olsaydı daha fazlasını yapabilseydik, ama mümkün olanın azamisini yaptık. 
Bu yıl, KÖK ödülleri ve bu kapsamda inşa edilen spor salonu, Rota Antalya gibi çalışmaları yapmamız bile arkadaşlarımızın fedakar çalışmalarıyla oldu. ATSO Avantaj Kart ile akaryakıt indirimi sağladık. Şirketlerimize uluslararası işbirliği imkanları sunmaya devam ettik.
Bütün sıkıntılara rağmen personelimizle, komitelerimizle, meclis ve yönetim kurulu olarak böyle bir dönemde iyi bir sınav verdiğimiz açıktır, bunun için hepinize teşekkür ediyorum.
Aralık ayında da önemli çalışmalar yaptığımızı görüyorsunuz. Yerel işletmelerle ticaret için farkındalık yaratma kampanyası başlattık. Her Antalyalı şehrin işletmesini yaşatmak için duyarlı olmalıdır, çünkü bu işletmeler yok olursa bütün şehir zarar görür.
Ziraat Bankası ile yeni bir kredi kartı protokolü imzaladık. Halk Bankası’yla da imzalayacağız.  Bu kartlar işletmelere daha düşük maliyetle 18 ay taksitle alım yapabilme ve ödeme esneklikleri avantajı sunmaktadır. Bunu da bir kredi gibi değerlendirmek mümkündür.
Vodafone ile Dijital Tarım projemiz Antalya 4.0 çalışması içindeki hedeflerimizden birisiydi. Tarım üreticilerimiz cep telefonlarından serasını kontrol etme imkanına kavuşmaktadır. Böylece su, gübre kullanımı verimli hale gelmektedir. Olası hastalıklar önceden tespit edilebilmektedir.
Bilim Üniversitesi ile dijital dönüşüm ve yapay zeka programı konusunda işbirliği protokolü imzaladık. Hem odamızda dijital dönüşümü hızlandıracağız hem de üyelerimize dijitalleşme ve yapay zeka yazılımı alanında öncü olacağız. Bu projelerimiz önceki dönemden gelen Antalya 4.0 hedeflerimizin ve gelecek dönem vizyonumuzun içinde yer alan konulardır. 2020 yılını bu projelerle kapatırken 2021 yılına da güzel bir başlangıç yapıyoruz.

Sevgili arkadaşlar,
Stratejik Plan ve gelecek yılın projeleri için bugün fazla zamanımız yok, gelecek ay konuşacağız. Bildiğiniz gibi, dijital dönüşüm, yeşil dönüşüm, yaratıcı dönüşüm ve yerel dönüşüm gibi stratejik hedefler belirledik.

Dijital dönüşümle önce Dijital Oda aşamasına geçeceğiz. Bu yolda ciddi mesafe almış durumdayız. Bildiğiniz gibi önemli süreçlerimizin bir kısmını dijitale taşıdık. ATSO Dijital adımlarıyla hem kendimiz bu dönüşümde daha fazla mesafe alacağız hem de üyemize bu yolda öncü olacağız, destek vereceğiz.

İklim değişikliği sorunu zaten kapımızdadır. Bu nedenle ekolojik ve estetik dönüşümü gündemimize aldık. Bu kapsamda ilk hedefimiz Odamızın elektriğini güneşten elde etmektir. Ayrıca estetik dönüşüme örnek yaratacak projeler gerçekleştireceğiz.  

Yaratıcı ekonomi dediğimizde, tasarım, sağlık teknolojisi, biyoteknoloji, oyun ve film endüstrisi, kültür ve reklam sektörü de içine girmektedir. Bu konuda BAKA ile birlikte EXPO alanı için bir proje üzerinde çalışıyoruz.
Bir başka hedefimiz yerel ekonominin güçlendirilmesidir. Yerel ürün mağazaları, toplu işyeri projesi, akıllı lojistik merkezi projelerini bu kapsamda gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. 

Cumhuriyetimizin 100. Yılı sembolü konusunda da hep birlikte proje geliştireceğiz. Uzatmamak için bu konuları gelecek aya bırakıyorum.

Sevgili arkadaşlar,
Bu dönemde üyemizle daha yaakın, dayanışma içinde olmamız gerektiğini hep söylüyorum. Sizlerden ve meslek komitelerimizden ricam üyemizle daha fazla temas edilmesidir. Ekonomik sıkıntıdan daha önemli olan yalnız kalmamak, bu zor dönemin dertlerini paylaşmaktır. 
Lütfen komiteler olarak pandemi önlemlerine uymak koşuluyla üyelerimize arada bir kapıdan ziyaretler yapalım. Online sektörel toplantılar düzenleyelim. Özellikle sıkıntı yaşayan üyemizi yalnız bırakmamaya çalışalım.
Bildiğiniz gibi, yapılandırma yasasıyla Oda aidat borçları da yapılandırıldı. Faizsiz olarak taksitle ödeme imkânı sağlandı. Eski borcu olan üyelerimize hatırlatalım ve bu imkândan yararlanmalarını teşvik edelim.
Ayrıca “yerel işletmelerden alışveriş kampanyası” için de destek rica ediyorum. İhtiyaç duyan sektör kendisi de bir kampanya başlatabilir ve biz destek oluruz.
Zor bir yıl yaşadık, aramızda işletmesi hiç açılmayan arkadaşlarımız var. Bu koşullara rağmen gerek komite toplantılarımız gerekse meclis toplantılarımız seviyeli ve yararlı olmuştur. Odamızın çalışmaları aksamadı. Komitelerimiz üyelerinin sesi oldu. Komitelerimizin toplantılarının basında da yer alması bu yıl başlattığımız bir uygulamadır ve bu da yararlı olmuştur.   Komitelerimiz gerçekten önemli konuları ele almıştır, raporlarımız Bakanlıklara ışık tutmuştur.
Çalışmalarınız, destekleriniz için hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum.
Lütfen sağlığınıza dikkat edin, korona virüsle mücadeleye devam etmeliyiz. Maske ve mesafe gibi kurallara kendimiz de uyalım, işyerlerinde de uyulmasını sağlayalım.
Yeni yılın hepinize, hepimize huzur, sağlık, afiyet getirmesini, aileniz ve yakınlarınızla birlikte mutluluk getirmesini diliyorum. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002