ATSO Şubat Ayı Meclis Konuşması

26 Şubat 2021 Cuma

Davut ÇETİN
Yönetim Kurulu Başkanı

Sayın Başkan,
Sayın Divan,
Sayın Meclis Üyeleri,
Değerli çalışma arkadaşlarım,

Hepinizi şahsım ve yönetim kurulumuz adına sevgi ve saygıyla selamlıyor, sağlık ve afiyet diliyorum.
Öncelikle Irak Gara’da teröristlerce katledilen şehitlerimiz için derin üzüntümü paylaşmak istiyorum. Büyük bir acı yaşadık. Şehitlerimizin ailelerine Odamız adına başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Terörist katilleri lanetliyorum. Terörle mücadelenin siyaset üstü bir beraberlikle başarıya ulaşacağına inanıyorum.  Bu vesileyle ulusal birlik ve uzlaşma çağrımızı bir kez daha dile getirmek istiyorum.
Konuşmamın başında bir önemli konuda bilgi vermek istiyorum. KÖK ödüllerimizi Nisan ayında Kuruluş Yıldönümümüz vesilesiyle vermek üzere ödül sürecini başlattık.  Bu yıl KÖK ödülleri eseri olarak Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemize bir uçak hangarı yapıyoruz. Yönetim kurulumuz oraya sevgili Erol Erkan ağabeyimiz adını vermeyi kararlaştırdı. Konuştuğumuz bütün arkadaşlar bu kararımıza katıldılar. Bunun için yönetim kurulumuza ve hepinize teşekkür ediyorum.
Öncelikle değinmek istediğim bir konu da son günlerde basınımızda Antalya’nın sahipsiz kaldığı yolunda yazılan yazılardır. Düden şelalesinin denize döküldüğü yerde balıkların ölmesi, Korkuteli’nde kömür ocağı gibi çeşitli sorunlar ortaya çıktığı zaman gazeteci arkadaşlarımız Antalya’nın sahibi yok mu diye soruyorlar. Bu biraz haksız bir sorudur. Çünkü artık Antalya bir metropol şehirdir. İstanbul’un sahibi, Ankara’nın sahibi ne kadar varsa Antalya’nın da o kadar var. Eskiden küçük bir şehir iken kurumlar ve kişiler şehir için daha önemliydi, artık Antalya ekonomisiyle ve nüfusuyla büyük bir şehirdir. Kimse tek başına çok şey yapamaz. Tarım çağında bölgenin ağaları vardı, küçük şehirken şehrin eşrafı vardı, artık o devirler geçti.
Maalesef ülkemizde sorun halen her konuda aşırı merkezi yapının devam etmesi, yerel yönetimin, yerinden yönetimin zayıf kalmasıdır. Diğer reformlar gibi yerel yönetim reformu da gecikiyor ve bu da yerel sorunların çözülememesine neden oluyor.
Ayrıca bu çağda şehrin sahibi halktır, yani şehirde yaşayan, çalışan, kazanan herkestir. Halkın şehrine sahip çıkması ise siyasetin ve yerel yönetimlerin vatandaşın aktif katılımını sağlamasına bağlıdır. Biz bunu Antalya 4.0 projesinde, kent 4.0 çalışmasında söyledik. Vatandaşı aktif vatandaş haline getirmeliyiz dedik.
Bu sorunlara rağmen biz kent birlikteliği sağlamak için gayret ediyoruz. Birazdan stratejik plan konusunda bu konuda yaptıklarımızı anlatacağım.
Elbette ki, deniz suyu kirlenmesi, tarım arazilerinde kömür ocağı gibi konularla Oda olarak ilgileniyoruz. Ama bazen ilgili kurumlar bile yeterli bilgiye sahip olamıyor. Düdendeki sorunun kaynağı halen tam olarak belirlenemedi.

Narenciye alanının ne yapılacağına Ankara’dan karar veriliyor. Biz basından öğreniyoruz, her yeri, şehrin değerlerini paraya çevirmek hastalığından kurtulmalıyız.
Finike’de, Hisarçandır’da ağaçların kesilmesi, Korkuteli’ndeki kömür ocağı meselesi gibi konular ortak akılla ele alınmalıdır. Tarım arazisinde kömür çıkarılması çevreye zarar verecekse savunamayız. Türkiye’nin Antalya kömürüne ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Memlekete faydası olacak değerli bir maden olsa neyse, ama yerin altındaki her şeyi çıkarıp satmak zorunda değiliz. Biraz da gelecek nesillere bir şeyler kalsın. Bu tür kararlar verilirken fayda ve maliyet yanında sosyal fayda ve maliyet de düşünülerek konu değerlendirilmelidir.

Değerli arkadaşlar,
Bir yıla yakın süredir yönetim kurulu ve meclis toplantılarımızı sanal ortamda yapıyoruz.
Meclisten bazı arkadaşlarımızdan fiziksel toplantı yapalım teklifi geliyor ancak hassas bir dönemden geçiyoruz. Yaptığımız toplantılar nedeniyle tek bir arkadaşımızın bile hastalanmasının sorumluluğunu alamayız. Diğer taraftan Bakanlıkların ve TOBB’un kuralları da belli. Bu sanal toplantıları sevdiğimiz için değil, mecbur olduğumuz için yapıyoruz, bir an önce normal çalışmaya dönmeyi biz de istiyoruz. Bana kalsa ben fiziksel toplantılara başlarım, çünkü zaten her gün akşama kadar ya odada ya diğer kurumlarda toplantı ve ziyaretlerimiz oluyor.
Ama bizim toplantılarımız birkaç kişilik toplantılar olduğu için sorun olmuyor, toplantılar kalabalıklaştıkça kontrol zorlaşıyor. Ankara’da üst düzey toplantılara gittiğimizde PCR testi yaptırarak gidiyoruz.
Şu günlerde virüsün mutasyonu, Güney Afrika virüsü gibi türleri gündemde. Bu virüs hem hızlı yayılıyor hem gençleri de etkiliyor.  Artık biraz daha sabırlı olalım, aşılama tamamlandığında inşallah önümüzdeki aylarda normale döneceğiz.

Bildiğiniz gibi artık önlemlerde vaka sayısına göre il düzeyinde karar verilecek, iller düşük risk, orta risk, yüksek ve çok yüksek risk gruplarına ayrılacak, düşük riskli illerde önlemler gevşetilecek.
Sağlık Bakanlığı il vaka sayılarını yayınladı, bu tabloyu siz de görmüşsünüzdür.
Buna göre en yüksek vaka bölgesi Trabzon, Rize, Giresun gibi Karadeniz illeri, en düşük vaka bölgesi ise Mardin, Hakkari gibi Güneydoğu bölgesi. Antalya’da vaka oranı 100 binde 79 düzeyinde yani beklediğimizden daha yüksek. Bu veri Ankara için 35, İstanbul için 68, İzmir için 43 olarak açıklandı. Antalya 79 ile yüksek risk grubuna giriyor.  Bu konu ticaret ve turizm için de hayati bir konudur. 20 gün seferberlik ilan ederek turizm sezonuna kadar bu sayıyı hızla düşürmemiz gerekiyor. Korona mücadelesinde ne kadar başarılı olursak normal hayata o kadar hızlı döneriz. Dolayısıyla herkese, hepimize büyük sorumluluk düşmektedir.  
Aşılamanın da hızla tamamlanmasını bekliyoruz. Antalya’da henüz 65 yaş üzerinde aşı devam ediyor.
Turizm, hizmet sektörü,  kalabalık işyeri çalışanları gibi öncelikli kesimlerde aşı hızla tamamlanmalıdır. 
TOBB Turizm Meclisi toplantısında seyahat acentaları temsilcileri Bakanlığın onay vereceği aşıların ithal edilmesinin ve isteyenin özel sağlık kuruluşlarında ücretini ödeyerek aşı olmasını önerdiler. Bu imkân verilse aşı ithalatı mümkün olabilir mi bilmiyorum, olabilse aşılama daha hızlı olurdu. Özel sağlık kuruluşları ücretli Covid testleri yaptılar, aynı şekilde aşıyı da yapabilirler.  
Korona mücadelesinde ne kadar başarılı olursak normal hayata o kadar hızlı döneriz.
Rehavete kapılmadan hem önlemlere hem aşılamaya destek olmalıyız. Dolayısıyla herkese, hepimize büyük sorumluluk düşmektedir.  

Sevgili arkadaşlar,
Pandemi bir taraftan çok sayıda üyemizin işini etkilemeye devam ediyor. Yiyecek ve içecek sektörümüz HES kodu alarak müşteri kabul etmek için taleplerde bulundular, bu konuda yoğun girişimde bulunduk. Gerçekten çok mantıklı olmayan adaletsiz bir süreç yaşıyoruz. Marketler açık, cadde mağazası kapalı. Oteller açık restoranlar kapalı.
Otel içinde SPA merkezi açık, dışarıdaki kapalı. Bazı toplantılar serbest, bazıları kısıtlı. Bu konularda çok şikayet aldık ve alıyoruz.
Şimdi Mart ayı başında yiyecek- içecek işletmelerinin kontrollü olarak açılmasını bekliyoruz. Kapasite kısıtlaması, süre kısıtlaması gibi kurallar getirilecektir.  Kurallara uyulursa peyderpey normalleşme süreci de başlayacaktır. Bu konuda hem işletmelerin hem de halkımızın duyarlı olacağını temenni ediyorum.
Kapalı kalan işyeri destekleri konusunda artık konuşmaktan yorulduk. Geçen hafta sektöre destek genelgesi yayınlandı.
KDV beyannamesine göre cirosu %50’den fazla düşen işletmelere 40 bin liraya kadar destek kararı çıktı. Ben geçen yıl desteklerin ciro kaybına göre verilmesini önermiştim. Bir yıl sonra bu uygulama yiyecek-içecek sektöründe başladı. Fakat maalesef bu destek de yetersiz kaldı.
Bizim üyelerimizde aylık 40 bin lira kira veren işletme varken, devlet desteğinde 40 bin lira tavan uygulaması fayda sağlamıyor. Bu limit 200- 300 bin lira olmalıydı.
Biz üyelerimize kira indirimi konusunda çok uğraştık, ama sonuç alamadık. Şimdi havalimanları kiraları konusunda yeni karar alındı. Havalimanı işletmelerinden 2020 yılı kirası alınmayacak, 2021 ve 2022 kiraları %50 indirimli olacak.
Bu desteğe bir itirazımız yok, ama birkaç işletmeye sağlanan imkan kadar bir destek yüzbinlerce işletmeye de sağlanmalıydı. Bu konuda da birçok kişiden tepki geldi ve bu tepkiler de haklıdır.
Daha önce de söyledim, pandemi bütün dünyada adaletsizliği artırdı. Bazı sektörlerde büyük şirketler karlarını katladı, borsalar rekor kırdı. Diğer tarafta insanlar işlerini kaybetti, işsizlik rekor kırdı.
Bütün sorunlara rağmen Türkiye ekonomisi beklentilerden daha iyi bir performans gösterdi. 2020’de dünya ekonomisi %3 civarında küçüldü, bizim ekonomi yönetimi de Eylül ayında bile küçülme bekliyordu, ama şimdi %2 civarı büyüme bekliyoruz. Türkiye ekonomisi 2020’de büyüme kaydeden Çin, Tayvan, İrlanda, Vietnam gibi ekonomiler arasına girmektedir. Çin ihracat ve e-ticaret sayesinde büyüdü, biz ise kredi dopingi sayesinde büyüdük.
Hizmet sektörü ve giyim küçülürken, imalat sanayi %1.8 büyüdü. Kimya sektörü, kağıt, plastik, çimento, makine, metal sektörleri üretimlerini artırdı. Konut, otomotiv, beyaz eşya, elektronik, gibi sektörler 2019’a göre ciddi satış artışı sağladılar.  Ocak ayında bile Avrupa’da otomotiv piyasası %26 küçülürken bizde %60 artış oldu.
Vergi ve faiz artışı olmasaydı yüksek büyüme devam ederdi. 
Dünyada pandemi döneminde faizler düşürülürken, biz önceki yıllardaki politika hataları yüzünden pandemide faiz artırmak zorunda kaldık.
Şimdi konut satışları ve genel iç piyasa yeniden durgunlaştı, bunu zaten bekliyorduk.
Dün açıklanan reel sektör güven endeksi son dönemdeki yavaşlamayı göstermektedir. Sarı renk inşaat sektörü endeksidir, düşmektedir. Kırmızı perakende pandemi öncesinde 122 iken Şubat ayı 108’dir. Hizmet sektöründe beklentiler yatay şekildedir, herkes normalleşmeye geçilmesini beklemektedir.

Temennimiz, gelecek aydan itibaren normalleşmenin başlaması ve turizmin hareketlenmesidir. Enflasyon yaza doğru inişe geçecektir, enflasyon düşerse faiz düşüşü gündeme gelecektir. 2021 yılı için büyüme tahminleri %5-6 civarındadır. Politika hatası yapmazsak bu yıl dünya genelinde iyileşme yılı olduğu için bizde de pandemiye göre toparlanma olacaktır.

Dönem

 

Antalya

Antalya'da Değişim(%)

Türkiye'de Değişim(%)

 

 

2019

2020

2021

 

 

Zorunlu Sigortalı Sayısı

Kasım

545.581

527.671

 

-3,28

5,43

SGK Esnaf Sayısı

Kasım

99.422

104.014

 

4,62

4,23

Karşılıksız Çek Hacmi (bin TL)

Ocak - Aralık

782.836

714.029

 

-8,79

-51,94

Karşılıksız Çek Oranı (%) adet

Aralık

1,2

0,9

 

 

 

Vergi Tahsilatı

Ocak

 

914.281

980.335

7,22

17,52

Dahilde Alınan KDV Tahsilatı

Ocak

 

133.629

134.640

0,76

35,59

İhracat (bin dolar)

Ocak

 

119.208

142.425

19,48

0,40

Yaş Meyve-Sebze İhracatı (bin dolar)

Ocak

 

46.146

57.146

23,84

9,32

Yatırım Teşvik (Sabit Yatırım milyon TL)

Ocak - Aralık

6.206

5.168

 

-16,73

24,74

Otomobil Sayısı

Ocak - Aralık

520.199

552.589

 

6,23

4,77

Konut Satışı

Ocak

 

6.150

3.010

-51,06

-37,87

Ticarethane Elektrik Tüketimi (MWh)

Ocak - Kasım

4.021.434

2.703.218

 

-32,78

-3,58

Antalya Hal Ürün Ortalama Kg Değeri (TL)

Ocak

 

3,83

3,56

-7,07

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Değerli arkadaşlar, 
Antalya ekonomisinde durumu zaten biliyorsunuz, 2020 yılını krediyle geçirdik, şimdi turizm sezonunu bekliyoruz.
Ekonomik verilerde Türkiye ortalamasına göre iyi olan az sayıda veri var. Diğerleri genellikle olumsuzdur.
2020’de Türkiye’de sigortalı çalışan sayısının azaldığı tek il Antalya oldu.  Vergi tahsilatımız Türkiye’nin oldukça gerisinde. Yatırımlar ve konut satışında da aynı durum söz konusudur.
Her şeye rağmen üç alanda Türkiye ortalamasına göre daha iyi gelişme gösterdiğimizi söyleyebiliriz. Kayıtlı esnaf ve işveren artışında, otomobil artışında, ihracatta Türkiye ortalamasının üzerine çıktık. Ayrıca 2020 yılında konut fiyatı artışında bölge olarak %43 oranıyla ilk sırada yer aldık.

2020’de ülkemiz ihracatı %6 düştü, Antalya ihracatı ise %5.5 arttı.

SEKTÖR

2019

2020

DEĞ.

 Çelik

30.062,16

29.616,06

-1,48%

 Çimento, Cam, Toprak Ürünleri

13.204,07

7.472,63

-43,41%

 Demir ve Demir Dışı Metaller

60.792,89

57.979,69

-4,63%

 Elektrik Elektronik

26.680,91

20.983,40

-21,35%

 Hazırgiyim ve Konfeksiyon

17.814,34

15.077,56

-15,36%

 Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar 

28.155,50

35.526,25

26,18%

 İklimlendirme Sanayii

35.018,26

43.740,87

24,91%

 Kimyevi Maddeler ve Mamulleri 

134.960,28

149.529,37

10,80%

 Madencilik Ürünleri

264.228,58

240.647,04

-8,92%

 Makine ve Aksamları

38.643,24

34.448,40

-10,86%

 Meyve Sebze Mamulleri

8.200,85

20.762,07

153,17%

 Mobilya, Ağaç Ürünleri

136.292,25

166.725,89

22,33%

 Mücevher

20.222,10

5.395,35

-73,32%

 Otomotiv Endüstrisi

11.008,13

9.751,21

-11,42%

 Savunma ve Havacılık Sanayii

39.890,40

9.552,14

-76,05%

 Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller

15.669,99

11.089,28

-29,23%

 Süs Bitkileri

46.719,86

46.508,94

-0,45%

 Tekstil ve Hammaddeleri

3.483,40

3.399,72

-2,40%

 Tütün

1.187,62

5.951,34

401,11%

 Yaş Meyve ve Sebze 

397.625,44

493.813,24

24,19%

TOPLAM

1.344.034,36

1.418.918,67

5,57%


Yaş meyve ve sebze, kimya, plastik, meyve ve sebze mamulleri, iklimlendirme, ağaç ürünleri ihracatı sayesinde bakiyemiz pozitif oldu. Diğer sektörlerimizin ihracatı ise pandemiden olumsuz etkilendi.
Bu tabloda serbest bölgemiz ihracatı yer almıyor, onu da ekleyince ihracatımız 1 milyar 830 milyon dolar düzeyine çıkmıştır.
Serbest Bölgemizde ARES Denizcilik gibi şirketlerimizin başarısı hepimizi mutlu ediyor. Ares gibi firmalarımız savunma sanayi ihracatımızı da artırıyorlar. Sayın Kerim Kalafatoğlu 2020’de gelir vergisi Türkiye sıralamasında ilk 100’e girmiştir. Antalya’dan ilk kez ilk 100’e giren isim olmuştur. Bu başarısı nedeniyle kendisini kutluyoruz.

Değerli arkadaşlar,
Son dönemde ihracatımızı hammadde maliyetlerinde artış, navlun maliyetleri, konteyner maliyetleri ciddi ölçüde zorlamaktadır. Pandemi nedeniyle dünyada konteynerler dönmüyor. Bu da hem tedarik sıkıntısı yaratıyor hem de navlun maliyetleri had safhaya çıkıyor.
Bu konuyu Rifat Başkanımızla görüştük, TOBB yönetiminde ele aldık. Deniz Ticaret Odamızla görüştük. Bir çözüm arıyoruz.
İhracatta ve yatırımlarda tarım sektörümüz önemli bir performans sergiledi. İhracatımız ve yatırımlarımız tarım sayesinde arttı, 2020 yılı tarım yatırımları yılı oldu.

YATIRIM TEŞVİK BELGELERİ

2020

BELGE SAYISI

SABİT YATIRIM

 

(ADET)

(MİLYON TL)

ANTALYA

716

5.168

Hizmetler

64

1.901

Tarım

581

2.477

İmalat sanayi

62

490

Madencilik

3

30

Enerji

6

270

Tarım yatırım belgelerinde rekor kırıldı, tarım sektörü bir önceki yılda sanayiyi geçerek ikinciliğe geçmişti, 2020’de turizmi de geçerek ilk sırayı aldı.
Bugün bir de kredi durumumuzla ilgili son verileri paylaşmak istiyorum.  Antalya 2020 yılında ekonomik afet yaşadı, buna rağmen kredi ödemelerinde büyük bir sıkıntı yaşanmadı. Bildiğiniz gibi 2020 yılında kredilerimiz %46 oranında arttı. 

KREDİLER (000 TL)

Değişim-%

 

2019

2020

 

ANTALYA

92.908.824

135.972.009

46

Tüketici

20.096.814

28.023.470

39,4

Gıda

991.115

1.444.691

46

İnşaat

2.840.501

3.401.082

19,7

Metal Maden

462.237

546.764

18,3

Toptan Ticaret 

4.585.417

6.251.052

36,3

Turizm

35.464.727

52.873.821

49,1

Tarım

4.705.985

6.690.243

42,2

Enerji

1.080.969

1.249.622

15,6


Sektörel kredilere baktığımızda turizm sektörümüzün kredi hacminin Aralık sonu itibariyle 52 milyara çıktığını görüyoruz.  Tüketici kredisi, gıda ve ticaret sektöründe krediler de hızlı arttı. 

Yeni krediler dışında kredilerin yapılandırılması ve ertelenmesi sektörlerin daha zor bir duruma düşmesini önledi. 

 

TAKİPTE KREDİ ORANI %

 

                          2019

                          2020

ANTALYA

5,02

2,83

Takipteki Gıda

7,1

4,1

Takipteki İnşaat

18,5

17,4

Takipteki Maden

7,6

6,4

Takipteki Toptan Ticaret

8,7

6,8

Takipteki Turizm

4,5

1,69

Takipteki Tarım

3,3

1,97

Takipteki Enerji

3

2,3


Ayrıca BDDK kredi takiplerine esneklik getirdi, bu sayede takipteki kredi oranları düşmüş oldu. Geçen yıl %5 olan takip oranı Aralık ayında %2.8 olarak gerçekleşti.
Kredi konusunda halen sektörlerimizden yeni talepler gelmektedir. Bu konuda da girişimlerde bulunuyoruz.  Son dönemde bankalar yurtdışından düşük maliyetli borçlanmaya ağırlık verdiler. Önümüzdeki aylarda kredi imkanlarının bir nebze iyileşmesini bekliyoruz.
Turizmde olumlu beklenti devam ediyor. Temennimiz kötü sürprizler olmamasıdır. Biraz önce söylediğim gibi bu sezonu mutlaka kazanmalıyız.
Önümüzdeki günlerde Kültür ve Turizm Bakanımızla görüşeceğiz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımızdan da randevu istedik. Tanıtım kampanyaları, turizm sektörü ve bağlı sektörlerde aşılama, yabancı uyruklu çalışanlarla ilgili sorunları konuşacağız.   

Sevgili arkadaşlar,
Bu ay bir başka önemli gündem konusu perakende ticaret yasası değişikliğidir. Geçen ay cadde mağazaları kapalıyken zincir marketlerde her ürünün satılmaya devam ettiğini konuştuk ve bu konuda şikayetleri dile getirdik. Bunun üzerine Ticaret Bakanlığımız Perakende Ticaret Kanunu’nda bir değişiklik taslağı hazırladı. 
Taslakta en önemli maddelerden birisi 1500 m2 altındaki zincir marketlerde elektronik, sigara, mobilya, beyaz eşya satışının yasaklanması maddesidir. Bunun dışında Pazar günleri saat 11’de açılma, esnafın kooperatif kurması gibi maddeler de var. Biz bu taslakta marketlerde giyim, züccaciye, kırtasiye, ev eşyası gibi ürünlere de sınırlama gelmesini talep ettik. Ayrıca, zincir mağazaların kuruluş yerlerine de ihtiyaç ve mesafe kriteri istedik. Esasen biz bu talepleri 10-15 yıldır söylüyoruz, Hükümete ve belediyelere her köşe başında bir zincir market açmayın dedik, ama her köşe başında açıldığı gibi aralara da açıldı. Şimdi pandemi bıçağın kemiğe dayanmasına neden oldu, fakat atı alan Üsküdar’ı geçti.
Üç zincir marketinin şube sayısı 27 bine çıktı. Bu üç zincir  %70 paya sahip. Diğer üç ulusal zincirin mağaza sayısı 5 bine yakın. 
Bu konuda Antalya’da bir ticaret planı olsun diye çok konuştuk. Bu konu halen önemini korumaktadır. Bir an önce İmar Planı yönetmeliği gözden geçirilmeli ve ticarete kurallar getirilmelidir.
Sevgili arkadaşlar,
Stratejik Planımızı Aralık ayında bütçe nedeniyle geçen ay da vefatımız nedeniyle konuşamadık. 

Bu plan sadece Yönetim Kurulumuzun çalışma planı değildir, komitelerimizin ve meclisimizin de katkıda bulunduğu bir plandır. Odamızın stratejik planı Antalya ekonomisinin vizyonudur, dolayısıyla bu konuya dikkatinizi rica ediyorum. 
Şehrimizde bütün kurumların ortak hedefleri olmalıdır, çünkü kentin hedefleri şirketlere, girişimcilere ve gençlere vizyon verir. Stratejik planımız bu doğrultuda bir ilk çerçevedir. Önümüzdeki aylarda bu konuları yerel yönetimlerimizle, paydaş kurumlarımızla birlikte daha kapsamlı bir şekilde ele alacağız.

Bildiğiniz gibi, dünya ekonomisinde ülkeleri, kentleri ve işletmeleri ilgilendiren iki önemli gelişme alanı bulunuyor,
birisi dijitalleşme, diğeri iklim değişikliğidir. Ekonomilerin geleceği bu iki ana eksene bağlı olacaktır.

ATSO 2021-2024

DEĞİŞİMİ BİRLİKTE YÖNETMEK: AĞ EKONOMİSİ

KAPSAM

PROJELER

ÇALIŞMA GRUPLARI

DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Antalya 4.0

Veri portalı ve yapay zeka uygulamaları

Dijital destinasyon yönetimi projesi

Dijital tarım-Vodafone

Dijital turizm kioskları

Rota Antalya-dijital ve alternatif turizm uygulamaları

 

-DİJİTAL DÖNÜŞÜM 

-DİJİTAL TURİZM-DESTİNASYON YÖNETİMİ

ÇEVRECİ DÖNÜŞÜM

Yeşil Dönüşüm

Estetik dönüşüm

İklim Değişikliğine Dirençli Ekonomi Yol Haritası

Döngüsel Ekonomi Platformu

ATSO Binası elektrik üretimi ve sıfır atık hedefi

Kent estetiği örnek projesi

-ÇEVRECİ DÖNÜŞÜM

-KENTSEL DÖNÜŞÜM

YARATICI DÖNÜŞÜM

Bilişim, Biyoteknoloji, Sağlık Turizmi ve Teknolojileri, Kültür Ekonomisi

EXPO Alanı projesi

Facebook istasyonu

İNOVATSO start-up eko sistemi geliştirme

Tarım, sanayi ve ticarette geleceğin ürünleri araştırmaları

 

-YARATICI EKONOMİ DÖNÜŞÜMÜ

 

ÖZGÜN-KİMLİKLİ YEREL EKONOMİ DÖNÜŞÜMÜ

Antalya işletmelerinin güçlendirilmesi

Antalya Yerel Ürün Mağazası

Bölgesel Ticaret Fuarı

ATSO Avantaj Kart

Planlı tarım ve ticaret projeleri

 

-YEREL EKONOMİ DÖNÜŞÜMÜ

 

SOSYAL VE KURUMSAL DÖNÜŞÜM

Sosyal girişimcilik ve dayanışma

Kurumsal yetenek geliştirme

Toplu İşyeri ve Lojistik merkez projesi

Sosyal girişimcilik proje yarışması

Danışmanlık hizmeti projeleri (dijital markalaşma, yapay zeka, arabuluculuk, mentorlük)

 

ATSO 140. YIL VE CUMHURİYETİN 100. YILI PROJELERİ

-100. YIL


Biz de bu duyarlılıkla bu dönemin ana çalışma konularını
• dijital dönüşüm,
• çevreci dönüşüm,
• yaratıcı dönüşüm ve
• yerel ekonomi dönüşümü ve
• sosyal kurumsal dönüşüm olarak belirledik.
Dijital ekonomi, hayatımıza yeni kavramlar katıyor. Artık her işletmenin ağ ekonomisi, yapısına uyum sağlamak zorunda olduğu bir dönemdeyiz.
Bu nedenle 2021-2024 döneminin sloganını “değişimi işbirliği ağlarıyla yönetmek” olarak belirledik. Ağ ekonomisi kültürünü hep birlikte öğreneceğiz.

Dijital Dönüşüm
Dijital dönüşümle oda olarak önce e-oda ve mobil-oda sürecini tamamlayacağız. ATSO veri platformunu kuracağız, daha sonra bunun Antalya veri portalı olması için çalışacağız.  Antalya 4.0 kapsamında başlayan çalışmalarımızın üzerine ekleyerek yol alacağız.
Kuracağımız veri toplama, derleme ve analiz sistemi ile üyelerimize daha iyi hizmet verme, üye iletişimini güçlendirme, turizm gibi alanlarda yönlendirici çalışmalar yapma imkanı sağlayacaktır.
Dijital dönüşümde bir hedefimiz dijital turizm destinasyon yönetim sistemini kurmak olacak. Antalya gibi bir turizm başkenti, turizmi büyük veri ve yapay zeka sistemiyle yönetmelidir. Bu konuda bir çalışma grubu oluşturacağız.

Çevreci Dönüşüm
Çevreci dönüşüm çalışmalarımızın odaklandığı ana unsurlardan birisi olacak. İnsanoğlu olarak doğal yapıyı bozuyoruz.
Son dönemde çevre felaketlerinin arttığını, kuraklık ve su sorununun artık kalıcı bir sorun haline geldiğini görüyoruz.
Bu konu tarım, turizm, sanayi ve ulaştırma sektörlerimizi yakından ilgilendiren bir konudur.  Bu nedenle ekolojik ve estetik dönüşüm hedefini koyduk.
Mühendis Odaları başkanlarımızla bir toplantı yaptık ve Çevreci dönüşüm platformunu kurmak için harekete geçtik. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yaparak iklim değişikliğine dirençli ekonomi yol haritası için çalışacağız.
Antalya olarak ne zaman karbon nötr şehir olacağımıza karar vermeli ve bu hedefi koymalıyız.
Dünyada birçok şehir ve şirket 2025, 2030 yılları için hedefler belirledi. Antalya turizm ve tarım şehri olduğu için bu konuda öncü ve örnek olmalıdır.

Bu kapsamda bir başka hedefimiz de Odamızın elektriğini güneşten elde etmektir. GES projemiz için de çalışmaya başladık.

Artık kentsel dönüşümü de çevreci dönüşüm içinde düşünmeliyiz. Kentsel dönüşüm grubumuz vardı, bu çalışmaların kesilmemesi gerekiyor.

Ayrıca estetik dönüşüme de öncü olacak, örnek yaratacak projeler gerçekleştireceğiz. Dünya’da pek çok kent duvar resimleriyle, dış cephe giydirmeleriyle estetik dönüşüme önem verdi. Biz ise geride kaldık.
Bu konuda SİAD’larımızla birlikte bir çalışma başlatmıştık, pandemi aaraya girince o da kaldı. Artık mutlaka bir örnek proje gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bunun için de Şehir Plancıları Odamızla çalışmaya başladık.

Yaratıcı Ekonomi
Yaratıcı ekonomi dediğimizde, tasarım, sağlık teknolojisi, biyoteknoloji, oyun ve film endüstrisi, kültür ve reklam sektörünü kapsayan geniş bir içerikten bahsediyoruz.
İNOVATSO, ATSO Global, AKS hatta alternatif turizm projeleri bu kapsamda yer alacak.

Yerel Ekonomi
Bir başka hedefimiz yerel ekonominin güçlendirilmesidir. Toplu işyeri projesi ve akıllı lojistik merkezi projelerini bu kapsamda gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

• Toplu işyeri için yasal düzenleme yapılmasını hep söyledik. Şimdi Ankara Ticaret Odası başkanımız da Organize Ticaret Bölgeleri kurulsun diyor. Aklın yolu bir. Ben de kendisine katılıyorum. Bu konuyu çalışacağız.
• Yerel lojistik ağın ne kadar önemli olduğunu pandemiyle birlikte gördük. Lojistik merkez ve toplu işyerinde sektörlerimiz ortak olarak yer almalıdır.
• Yerel ürünleri geliştirmek üzere Antalya markaları ve ticarileşme potansiyeli olan yerel ürünleri belirlemek üzerinde çalışıyoruz. Zor bir konu, ama bir şekilde başarmamız gerekiyor.

Çevreci Dönüşüm ile yerel ekonomiyi desteklemenin bir yolu döngüsel ekonomidir. Döngüsel ekonomi sıfır atık ekonomisi olarak biliniyor, ama aslında bir bölgede atıkları girdi olarak yeniden dönüştüren, hammaddeyi işleyerek satan, yani kendine yeten, katma değeri en yüksek düzeye çıkaran ekonomi modelidir.
Bir ilçenin kendi etini, sütünü, tahılını kendisinin işlemesi döngüsel ekonomi kapsamına girmektedir.
Döngüsel ekonomi modelinin özellikle Akseki, İbradı, Korkuteli, Gündoğmuş, Elmalı gibi ilçelerimiz için çok faydalı olacağına inanıyorum.

Sosyal ve Kurumsal Dönüşüm
Günümüzde bu tür ürünler veya sektörler ancak ortak girişimlerle, sosyal girişimlerle gelişebilir. Bu nedenle sosyal girişim teşvikini de hedeflerimiz içine aldık.
Kadın Girişimciler Kurulumuz ve Genç Girişimciler Kurulumuz ile birlikte ayrı bir sosyal girişim yarışması yapacağız ve ödül vereceğiz.
Cumhuriyetimizin 100. Yılı sembolü

Sona bıraktığım, fakat çok önemli bir çalışma konumuz da Cumhuriyetimizin 100. Yılı sembolüdür.  Bu proje bir yarışma projesi olmalıdır, bunu da hep birlikte ele alacağız.
Bu konuyu da meclisimizin sahiplenmesini rica ediyorum. Bir çalışma grubu kuralım ve şimdiden başlayalım, çünkü uzun zaman alacak bir çalışma olacaktır.

Sevgili arkadaşlar,
Bu planı sizlerin katkılarıyla hazırladık. İş ve eylem planlarımızı da tamamladık, şimdi bu çalışmaları hep birlikte gerçekleştirme zamanıdır.

Çalışma gruplarımızı hızla oluşturacağız, biz yönetim kurulunda bir görev paylaşımı yaptık,  Sizlerden de çalışma gruplarına dahil olmanızı ve katkı vermenizi isteyeceğiz.
Sizler de lütfen çalışarak katkı vereceğiniz grubu bize bildirin. Grupların çalışabilir sayıda kişiden oluşması gerekiyor. Diğer STK’lardan, kurumlardan, üniversiteden de katılım sağlamaya çalışacağız.

Önemli olan taşın üzerine taş koyarak gelecek nesillere daha güzel bir Antalya emanet etmektir. Komitelerimiz de dijital dönüşüm, çevreci dönüşüm konularında sektörel işbirliği projeleri üzerinde durmalıdır. 
Birçok sektörde işbirliğiyle sektörü ve ticareti geliştirecek çalışmalar mümkündür. Sektörel sorunlar sadece KDV, devlet desteği, zincir market, kredi gibi sorunlar değildir. Dünyada ticaretin kuralları değişiyor.
Hatta artık oyunun kuralları değil, oyunun kendisi değişmektedir. Eskiden satış elemanı eğitimi yapalım diye çalışırdık, şimdi satış elemanı yetmiyor, yapay zeka da kullanmamız gerekiyor ki geride kalmayalım. Dolayısıyla her sektörde bu çalışmalara önem vermeliyiz. 2015’te Sayın Rüstü Bozkurt’u davet etmiştik. Dünya sanayi 4.0’a geçti, siz kaçtasınız diye sormuştu. Hepimiz bu soruyu kendimize sormalıyız.
Pandemi yapacağını yaptı, artık geleceğe bakma zamanıdır. İnşallah önümüzdeki aydan itibaren turizm ve ticarette canlanmayı konuşmaya başlarız.
Bu dileklerle konuşmamı sonlandırırken hepinize sağlıklı günler diliyor, teşekkürlerimi sunuyorum.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002