Dış Ticaret Duyuruları

Dış Ticaret Duyuruları tarih sırasına göre aşağıda listelenmiştir.

İran ile Ticarette Yerel Para Birimlerinin Kullanılması

TOBB’dan alınan yazıda, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın yazısına atıfla, 10 Mart 2009 tarihli ve 27165 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ile bankaların konvertibl kabul edecekleri ve akreditif açacakları döviz cinsinin belirlenmesi ile ilgili Merkez Bankasının tek düzenleyici kurum olma özelliğinin kaldırıldığı ve Merkez Bankasının yanı sıra tüm bankalara kendi işlemlerinde döviz cinslerini belirleme yetkisi getirildiği bildirilmiştir.

Bu çerçevede ülkemiz ile İran arasındaki ikili ticarette İran riyalinin kullanılmasının önünde herhangi bir mevzuat engeli kalmadığı ve firmalarla aracı bankaların mutabık kalmaları halinde ticari işlemlerinde İran riyalinin kullanılabileceği belirtilmiştir.


İletişim Bilgileri :


Türk-Kuveyt İş Forumu

TOBB’dan alınan yazıda, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL’ün 21-23 Aralık 2009 tarihlerinde Kuveyt’e gerçekleştirecekleri ziyaret kapsamında, DEİK/Türk-Kuveyt İş Konseyi ve TOBB işbirliğinde Türk-Kuveyt İş Forumu düzenleneceği bildirilmiştir. Sözkonusu ziyarete katılım için Odamız Dış Ekonomik İlişkiler Müdürlüğü’nden “Katılım Formu”nun temin edilerek 7 Aralık 2009 Pazartesi gününe kadar DEİK’e iletilmesi rica olunur.

İletişim Bilgileri :
İlgili Kişi: Akın DIBLAN,
Tel: 0 212 339 50 28,
Faks: 0 212 270 35 92,
E-mail: adiblan@deik.org.tr

Norveç Vizesi

TOBB’dan alınan yazıda, Dışişleri Bakanlığı Göç, İltica, Vize Genel Müdür Yardımcılığı Vize Daire Başkanlığı’nın yazısına atıfla, 7 Nisan 2009 tarihinde İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğu bünyesinde açılan, Estonya ve Slovenya için vize verecek ortak vize merkezinin, 1 Temmuz 2009 tarihinden itibaren Norveç’e seyahat edecek vatandaşlarımıza da Schengen vizesi ita etmeye başlayacağı bildirilmiştir. Buna göre, Norveç’e seyahat etmek üzere Schengen vizesi almak isteyen vatandaşlarımızın, Ankara’daki Norveç Krallığı Büyükelçiliğine ek olarak, İstanbul’daki ortak vize merkezine de Schengen vizesi için başvurabilecekleri belirtilmiştir. İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğu bünyesinde faaliyet gösterecek “ortak vize merkezinin iletişim bilgileri aşağıda sunulmaktadır.

İletişim Bilgileri :
Adres: Metrocity, A Blok, Büyükdere Cad. No. 171 (6. Kat) 1. 34330 Levent / İstanbul
Tel: (0 212) 344 12 65/66/67
Faks: (0212) 34412 69

İngiltere-Parmak İzi Kontrolü Uygulaması

TOBB’dan alınan yazıda, Dışişleri Bakanlığı Göç, İltica, Vize Genel Müdür Yardımcılığı Vize Daire Başkanlığı’ndan alınan yazıya atıfla, 30 Kasım 2009 tarihinden itibaren Birleşik Krallık’a gelen yabancıların sınır kapılarında, parmak izinin alınarak, daha önce biometrik vize başvurusu sırasında verdikleri parmak izi ile karşılaştırılmasının yapılacağının duyurulduğu; söz konusu duyuruya göre, vize başvuru sırasında parmak izi alınmayanların bu uygulamaya dahil edilmeyecekleri, uygulamanın vize başvurusu yapan kişi ile sınırdan geçişine izin verilecek kişinin aynı şahıs olup olmadığının saptanması amacına yönelik olduğu belirtilmiştir.

Yazıda devamla, yabancılara sınır geçiş kontrolü sırasında, daha önce olduğu gibi ülkeye gelişine ilişkin rutin soruların sorulacağı, parmak izi alınmasının sorgulama süresini daha fazla uzatmayacağı, kişinin kimliği hakkında daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulması halinde ayrıntılı bir görüşmeye alınacağı, parmak izi kontrolü uygulamasının 6 yaşından büyük çocuklar için de geçerli olacağı, bu esnada 16 yaşından daha küçük çocukların yanında çocuktan sorumlu bir büyüğün de olması gerekeceği ifade edilmiştir.


İletişim Bilgileri :


Akdeniz Ekonomi Forumu

İtalyan Başkonsolosluğu Ticari İlişkileri Geliştirme Bölümü İtalyan Ticaret Merkezi’nden (I.C.E.) alınan yazıda, Confindustria (İtalyan İşadamları Konfederasyonu), ABI (İtalyan Bankalar Birliği), İtalya Büyükelçiliği işbirliği ve İtalyan Ekonomik Gelişmeler Bakanlığı ile İtalyan Dışişleri Bakanlığı'nın destekleriyle 25-26 Şubat 2010 tarihlerinde Roma’da “Akdeniz Ekonomi Forumu”nun ikincisinin düzenleneceği bildirilmiştir. Akdeniz Bölgesi’nin sunduğu imkanlar ile İtalya ve Akdeniz ülkeleri arasında işbirliğinin görüşüleceği söz konusu foruma, aralarında Türkiye’nin de olacağı, su, enerji, high-tech, lojistik ve büyük mağazacılık sektörlerini temsilen Akdeniz ülkeleri işadamları katılacak olup, belirtilen sektörlerde yuvarlak masa toplantıları ve İtalyan ve Türk işadamları arasında ikili görüşmeler organize edilecektir. Söz konusu etkinlik ile ilgili olarak detaylı bilgi için İtalyan Ticaret Merkezi ile irtibata geçilmesi ve Odamız Dış Ekonomik İlişkiler Müdürlüğü’nden “Katılım Formu”nu temin ederek formun en geç 11 Ocak 2010 Cuma günü saat 15:00’e kadar İtalyan Ticaret Merkezi’ne ulaştırılması rica olunur.

İletişim Bilgileri :
İlgili Kişi: Nemika Ciantra,
Tel: 0 212 373 03 00 – 0 212 373 03 04,
E-posta: n.ciantra@ice.it ;
Canan Atilla,
Tel: 0 212 373 03 08,
E-posta: c.atilla@ice.it
Faks: 0 212 241 82 23

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination