Dış Ticaret Duyuruları

Dış Ticaret Duyuruları tarih sırasına göre aşağıda listelenmiştir.

Suriye'deki son gelişmeler

TOBB’dan alınan yazıda, Eximbank tarafından, Suriye'de son dönemde yaşanan gelişmeler nedeniyle aşağıda sunulan hususlarda kararlar alındığı ifade edilmekte olup, alınan kararlar ile ilgili detaylara Eximbank'm web sayfasında (Duyurular kısmında) yer verildiği bildirilmektedir.

1.) Eximbank tarafından yürütülmekte olan Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Köprü Kredisi (YDMHKK) Programı kapsamında, Suriye'de iş yapan müteahhitlik firmalarının yanısıra, Suriye'de yerleşik ulusal ve/veya uluslararası işverenlerden iş almış taşeron firmalar ile müşavirlik firmalarına da, 1 Eylül 2010 tarihinden itibaren tahakkuk etmiş hak ediş belgeleri için, Suriye'deki faaliyetlerinin savaş koşulları nedeniyle durduğunu Ticaret Müşavirliği/ T.C. Büyükelçiliği'nce düzenlenecek referans yazısı ile belgelemeleri koşuluyla 1,5 yıl geri ödemesiz olmak üzere, 3 yıl vadeli kredi kullanma imkanı getirilmiştir.

2.) YDMHKK Programı kapsamında firmalardan talep edilen banka teminat mektubu tutarlarında 24.04.2012 tarihinden itibaren indirime gidilmiştir.

3.) Suriye'ye ihracat taahhüdüyle kullanılmış, halen kredi riski açık kısa vadeli ihracat kredileri (Reeskont Kredisi hariç) ile Suriye'de yapılan uluslararası taşımacılık hizmetleriyle taahhütleri kapatılacak halen riski açık Uluslararası Nakliyat Pazarlama Kredilerinin 31.07.2012'ye kadar gelecek vadeleri, talep edilmesi halinde, teşvik mevzuatında öngörülen sürelere bağlı kalmak üzere uzatılacaktır.


İletişim Bilgileri :


Hırvatistan Bilgi Notu

TOBB'dan alınan bir yazıda, Ekonomi Bakanımız Sn. Zafer ÇAĞLAYAN’ın, 3-4 Mayıs 2012 tarihlerinde Hırvatistan’a resmi bir ziyaret düzenlemesinin öngörüldüğü belirtilmekte ve söz konusu ziyarete ilişkin hazırlık çalışmalarında yararlanılmak üzere Hırvatistan ile ülkemiz arasındaki ilişkileri içeren bir bilgi notu talep edilmektedir.

Bilgilerinizi ve söz konusu toplantıda, Hırvatistan ile ekonomik ve ticari ilişkilerde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin gündeme getirilmesinde fayda görülen hususların en geç 6 Nisan 2012 tarihine kadar Odamıza (e-mail:asekerci@atso.org.tr / batilgan@atso.org.tr) iletmenizi rica ederiz.


İletişim Bilgileri :


Tacikistan

TOBB'dan alınan yazıda,Tacikistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği, Türk şirketlerini Tacikistan’daki çeşitli alanlardaki yatırım projelerine katılmaya davet ettiği bildirilmektedir.

Söz konusu projelere ilişkin detaylı bilgiler TOBB web sitesi (www.tobb.org.tr ), Dış Ekonomik İlişkiler Dairesi sayfasındaki “Diğer Duyurular” (http://www.tobb.org.tr/DEID/Sayfalar/AnaSayfa.aspx) başlığı altında yer almaktadır.

İletişim Bilgileri :


Moldova Gökoğuz Yeri'nde Yatırım İmkanları

TOBB'dan alınan yazıda, Moldova Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi’nde yatırım yapacak firmalara sağlanan teşviklere ilişkin detaylı bilgi iletilerek, yeterli sayıda firmanın ilgi göstermesi halinde adı geçen bölgeye organik tarım ve hayvancılık konusunda bir yatırım heyeti düzenlenmesinin gündeme alınabileceği iletilmektedir.

Gökoğuz Yeri’nde sağlanan yatırım teşvikleri, TOBB web sitesi ((www.tobb.org.tr), Dış Ekonomik İlişkiler Dairesi sayfasındaki “Diğer Duyurular” (http://www.tobb.org.tr/DEID/Sayfalar/AnaSayfa.aspx) başlığı altında yer almaktadır.İletişim Bilgileri :


10 Adımda Basra ve Irak

TOBB'dan alınan yazıda, Basra Başkonsolosluğumuz tarafından, görev bölgelerinde (Basra, Dikar, Meysan ve Mutenna) faaliyet gösteren ya da göstermeyi arzu eden firmalarımızın ve Irak'ın güney vilayetlerine seyahat edecek vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi ve sıklıkla karşılaşılan sorunlara ilişkin tedbir alınmasını teminen "10 Adımda Basra ve Irak'ın Güney Vilayetleri İş Rehberi" adlı bir dokümanın hazırlandığı belirtilmektedir.

Yazıda devamla, söz konusu rehberde, Irak'ın vize uygulamaları, ikamet ve çalışma izinleri, firmalarımız için tescil süreci, vergi düzenlemeleri, Irak'ın güneyine yapılacak seyahat için gerekli bilgiler, Basra'daki konaklama ve ulaşım imkânları ile dikkat edilmesinde fayda bulunan hususların yer aldığı ifade edilmektedir.

Söz konusu İş rehbere http://tobb.org.tr/DEID/Sayfalar/AnaSayfa.aspx web adresindeki "Diğer Duyurular" başlığı altından ulaşılabilir.

İletişim Bilgileri :


Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Yörex Yöresel Ürünler Fuarı