Vize Bilgi Notları

Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün web sayfasında yer alan bilgi notuna göre, yeni tip pasaport uygulamalarının 01 Haziran 2010 tarihinden itibaren başlayacağı belirtilmiştir.

 

Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün web sayfasında yer alan bilgi notunun içeriği aşağıdaki gibidir:

 

“Ülkemiz namına üretilen pasaportların Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ve Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun olarak tanzimi ve buna uygun pasaport başvurularının alınması uygulamasına, alt yapı çalışmalarının tamamlanmasına müteakip 01.06.2010 tarihi itibari ile geçilecektir.

 

Yeni tip pasaportların uygulama talimatı;

-     01.06.2010 tarihinde yeni tip pasaportlar yürürlüğe konulacaktır.

-     Eski tip pasaportların geçerlilik süresi olması halinde bu pasaportları en fazla 24.11.2015 tarihine kadar kullanılabilecektir.

-     Eski tip pasaportu olup da yeni tip pasaport almak istemeyen kişilerin pasaportları 24.11.2015 tarihini geçmemek üzere temdit edilecek ve bu pasaportlara refakat kaydı yapılabilecektir.

-     Eski tip pasaportunda süresi olup da yeni tip pasaport almak isteyen şahısların bu süreleri yeni pasaportuna aktarılabilecektir.

-     Yeni tip pasaport müracaatında ICAO standartlarında çekilmiş 35x45 mm. ebadında renkli 2 adet fotoğraf istenmektedir.

-     Pasaportlara refakat kaydı yapılmayacak, çocuklar içinde münferit pasaport alınacaktır.

-     Pasaport süreleri yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 4 ve 5 yıl olarak düzenlenmiştir.

-     Ankara/Gölbaşında kurulan tanzim biriminde tanzim edilecek pasaportlar buradan müracaat sahiplerinin belirtmiş oldukları adreslerine posta ile gönderilecektir. Müracaat edecek vatandaşlar çağrı merkezinden ve internet üzerinden belirlenen pasaport birimleri için randevu alabilecekler, pasaport harçları ve cüzdan bedellerinin T.C. Ziraat Bankasına veya maliye veznesine yatırarak buna dair makbuzu müracaat esnasında ibraz edeceklerdir.

 

Pasaport müracaatında bulunan şahıslar internet üzerinden www.epasaport.gov.tr adresine girerek müracaat için randevu ve gerekli bilgileri alabilirler.

 

Hizmetlerimiz
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002