Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri'10 Projesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde geliştirilen Beceri’10  “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri  (UMEM)” projesi 23 Haziran 2010 tarihinde imzalanarak hayata geçirilmiştir.

 

Beceri’10 Projesi’nin en önemli amaçlarından birisi illerdeki yerel işgücü piyasası ihtiyaçlarının tespit edilerek İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından sanayi, hizmet ve tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün tespit edilmesi, yetiştirilmesi ve istihdamlarının sağlanması ile işsizliğin azaltılmasıdır.

 

Beceri’10 projesi kapsamında;

 

• Meslek kurslarının teorik eğitimi süresince günlük 25 TL, işbaşı eğitimi süresince ise 38,48 TL ücret ödenecek olup, genel sağlık sigortaları İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanacaktır.

 • Ayrıca stajını başarılı bir şekilde bitiren kursiyerleri istihdam eden firmalara sigorta prim teşviki sağlanacak olup; 18-29 yaş arası erkekler ve yaştan bağımsız kadınlar için 42 ay süreyle (3,5 yıl), 30 yaş üzerindeki erkekler için 30 ay (2,5 yıl) süreyle Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri İŞKUR tarafından karşılanacaktır.

Kişiler Mesleki Yeterlilik Kurumu belgesi alırsa da yukarıdaki teşviklere ek olarak 12 ay daha Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri İŞKUR tarafından karşılanacaktır.

 

Beceri’10 projesi çalışmaları kapsamında, işgücü arz ve talebinin belirlenmesi amacı ile ilimizde  sanayi sektöründe “İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizi Anketi” gerçekleştirilmiş olup, işletmelerden stajyer talep formu toplanmıştır. Proje kapsamında kursiyerlerin Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda ya da özel eğitim kuruluşlarında en fazla 3 ay teorik eğitim alması ve 3 ayda eleman talebinde bulunan işletmelerde staj yapması planlanmaktadır. Teorik eğitimi ve uygulamalı stajı başarı ile tamamlayan kursiyerlerin, işletmelerin talebine göre işyerlerine yerleştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Hizmetler ve tarım sektörünün de proje dahil edilmesi ile birlikte Nisan-Haziran 2012 tarihleri arasında ilimizde gerçekleştirilen “İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizi Anket” çalışması sonucuna göre 822 firma ile görüşülmüş olup; 86 farklı meslekte 5.629 kişilik işgücü talebi toplanmış olup; hizmetler ve tarım sektöründe de kurslar açılmaya başlamıştır. 

 

8 Nisan 2013 tarihinde Antalya Büyükşehir, Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu belediyeleri ile “UMEM Beceri 10 Projesi İşbirliği Protokolü” imzalanmış olup; Antalya’da kurumlar arasında kurulan büyük işbirliği ile meslek edindirme ve işsizlik sorununa Antalya ve Türkiye genelinde çözüm bulmaya yönelik  çalışmalar UMEM projesi altında yürütülmektedir.

 

 

UMEM Beceri 10 projesi kapsamında 2011 yılından bugüne kadar sanayi, hizmet ve tarım sektörüne yönelik toplam 72 kurs (asansör bakım ve onarım,  gaz altı kaynakçısı, Mobilya döşemecisi, çamaşırhane görevlisi, CNC freze operatörü, CNS lazer Operatörü, muhasebe yardımcısı, aşçı yardımcısı, servis elemanı yardımcısı, satış elemanı, kat hizmetleri görevlisi vb.) açılmış, 1593 kişi eğitim görmüş ve başarı ile mezun olan 970 kişinin yaklaşık %90’ı eleman talebinde bulunan işletmelerde istihdam edilmiştir.

 

Açılacak olan kurslar ile ilgili olarak, işsiz kişilerin öncelikle www.iskur.gov.tr daha sonrada www.beceri10.org.tr   adresinden TC kimlik numaraları ile giriş yaparak kursiyer kayıtlarını; işletmelerin ise eleman taleplerini www.beceri10.org.tr adresinden  "eleman arıyorum" linkinden ticaret sicil ve oda sicil numaraları ile giriş yaparak ya da ekte yer alan "Stajyer Talep Formunu" doldurarak aşağıda iletişim bilgileri bulunan personelimize E-mail ile yada faks ile göndererek kayıtlarını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 

Proje hakkında  detaylı bilgi için www.beceri10.org.tr sayfasını ziyaret ediniz.

 

UMEM Beceri'10 Projesi Tanıtım Filmi

UMEM Beceri'10 Projesi Tanitim Filmi için tıklayınız...

 

Ek: İşveren Eleman Taahhütnamesi

 

Daha  geniş bilgi için:

MESEM Müdürlüğü

Tolga Cenk TÜRK / Tel: 0 242 314 37 91 Faks: 0 242 314 37 38-39-40

E-Mail: tturk@atso.org.tr

İlgili Dosyalar :

Hizmetlerimiz
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Antalya Kadın Müzesi
  • Fuar