Yıllık Faaliyet Raporları

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, “2009-2012 Stratejik Plan” çerçevesinde oluşturduğu yıllık çalışma programı kapsamında, üyelerimize, üyelerimizin sektörel sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin pek çok çalışma yürütmektedir. Ayrıca kentsel konulara yerel ve ulusal düzeyde sahip çıkarak Kentin uluslararası marka değerini artırmak amacıyla önemli projelere imza atmaktadır.     

Üyelerimizden başlayarak, Antalyalılık bilincini, üyelerimiz ve kurumlarımız arasında birliktelik ruhunu güçlendirmek amacıyla ilan edilen “2009 Diyalog Yılı” çerçevesinde yerel yönetimlerimizi, diğer kurumlarımızı, turizm başta olmak üzere tüm sektör temsilcilerimizi biraya getirdiğimiz birçok faaliyet gerçekleştirildi.

Markalaşmanın önemi konusunda üyelerimizi bilinçlendirmek ve Kentimizin marka değerini arttırmak amacıyla ilan edilen “2010 Markalaşma Yılı” çerçevesinde, Antalya markalarını desteklemek, ulusal ve uluslararası marka sayımızı arttırmak, mevcut markalarımızı güçlendirmek, kurumsal yapının markalaşması amacıyla birçok faaliyet yapılarak, önemli projelere imza atıldı.

2011 yılı, 2009 yılında başlatılan kurumlar arası diyalog kültürünün geliştirilmesi yönündeki çabaların ve Antalya için ortaya koyulan proje ve çalışmaların meyvelerinin toplanmaya başlandığı bir yıl oldu.

2012 yılında, Odamızın hatta Antalya'nın tarihinde yer alacak faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Bu faaliyet döneminde hayata geçirilen ATSO Kültür ve Sanat Merkezi, ATSO Kaleiçi Evi ile 2023 Antalya Vizyonu projeleri birer dönemsel sembol olarak kaydedilecektir.

2013 yılında; Cumhuriyetimizin 100.yılına ışık tutacak çalışmalara imza atılmıştır. Antalya Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, Oda Borsa Başkanları, Kamu kurumlarının temsilcileri, akademisyenler ile iş dünyasının önemli isimlerinin katıldığı "2023 Antalya Vizyonunu Arama Konferansı" düzenlenerek tarımdan ticarete, turizmden sanata Kentin geleceği masaya yatırılarak, çözüm yolları tartışıldı.

2014 yılında; Kentin sorunları Bakanlıklar ve Antalya Milletvekilleri nezdinde yapılan yoğun ziyaretlerle TBMM'nin gündemine taşınmıştır. Üyelerin dünya pazarlarına açılmalarını sağlamak amacıyla başlatılan "Yapı Sektörü Kümeleme Projesi" ilk meyvelerini vermiş, "Gıda Kümesi" ve "Tarım Kümesi" projeleri de hayata geçirildi. Kültür ve Sanat Merkezi yapımı tamamlanma aşamasına getirildi.

2015 yılında; En önemli vizyon projelerimizden biri olan “ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı” kurularak, eski hizmet binamızın yerine inşa edilen “Antalya Kültür Sanat” hizmete açıldı. Açılışını dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso ve ünlü fotoğrafçı Ara Güler sergisi ile yapan Antalya Kültür Sanat’ı kısa sürede 10 binin üzerinde yerli ve yabancı ziyaretçi gezdi. Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan işbirliği sonucu 2 bine yakın çocuk sanat atölyelerinde kültür sanat eğitimi aldı.

Bir başka gurur projemiz “Kaleiçi ATSO Evi”nin de yapımı tamamlandı. Odamız bünyesinde faaliyetlerini sürdüren TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu ve TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri örnek çalışmalara imza atıldı.

Tarım ve gıda sektörüne destek olmak üzere “Gıda” ve “Tarım” Kümelenme Projeleri, inşaat sektörüne destek olmak için “Yapı” Kümesi Projesi hayata geçirildi. Bu kapsamda 30 Antalya firması yurt dışı pazarlara yelken açtı.

Odamızın 133. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ile ortaklaşa “Uluslararası Basın Fotoğraf Günleri PhotoAntalya” organizasyonu düzenenerek, Türkiye’den ve Dünyadan fotoğrafın ustalarını bir araya getirildi. Yine destekçisi olduğumuz ve önemsediğimiz Antalya Çiçek Festivali kapsamında sosyal medya uygulaması instagram üzerinden “Antalya ve Çiçek” konulu fotoğraf yarışması düzenlendi.

2016 yılında; Odamız kurumsal çalışmalarını "mükemmel oda" belgesi ile taçlandırdı. E-atso projesi ile "Türkiye'nin ilk dijital Odası" oldu. Proje ile, üyelerimizin Odaya gelmeden belgelerini bilgisayar ve mobil cihazlarıyla bir tıkla alabilmeleri imkanı sağlandı, elektronik belge yönetim sistemi ile kırtasiyesiz ofis sistemine geçildi.

2017 yılında; Antalya’da inovasyon/yenileşme kültürünün gelişmesini, Antalya ekonomisine yeni ürün, yeni üretim ve hizmet alanlarının kazandırılmasını, araştırma-geliştirmeye dayanan yüksek katma değerli üretimi, beşeri sermayenin ve fikri mülkiyet haklarının gelişmesini teşvik etmek ve yenileşme konusunda farkındalık yaratmak amacıyla “ATSO İnovasyon Yılı” ilan edildi. Bu çerçevede, yıl boyunca örnek çalışmalara imza atıldı;

Gazeteci, teknoloji ve trend editörü Serdar Kuzuloğlu, İdeasoft A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Seyhun Özkara, Dijital Pazarlama Danışmanı İlyas Teker, Dijital İletişim Danışmanı Funda Güleç ve E-ticaret Çağı Dergisi Yayın Yönetmeni Ümit Öncel’in konuşmacı olarak katıldığı “Dijital Ekonomi Antalya” etkinliği düzenlendi.

Çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik “Robotik Kodlama”, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Google işbirliğinde ‘Dijital Atölye’ ile üyelerimize yönelik 40 saatlik eğitim programları düzenlendi. Ayrıca, Oda çalışanlarının katılımıyla inovatif fikirlerinin değerlendirildiği “ATSO İnovasyon Günleri: Fikrini Söyle” etkinliği gerçekleştirildi.

Ürün, hizmet, pazarlama, organizasyon ve süreç inovasyonu kategorilerinde “Antalya İnovasyon Ödülü” ile Growtech Eurasia 17. Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı kapsamında "2017 Yılı ATSO Growtech Tarım İnovasyon Ödülü” yarışmaları düzenlendi.

2017 yılında bir önemli çalışma da, 43 bini aşkın üyenin birbirleriyle olan ticari alışverişinde artışa, tanıtımlarını yapma olanağına ve müşteri portföylerinin genişlemesine katkı sağlayacak olan “ATSO Avantaj” sistemi hayata geçirilmiş olmasıdır. Bunların dışında, kentimiz ve ülkemizin kalkınması ve tanıtımı ile sektörlerimizin sorunlarına her platformda çözüm için yoğun bir mesai harcandı.

2018 yılında ise; “Antalya geleceğini konuşuyor” sloganıyla başlatılan “Antalya 4.0 projesi” kapsamında, kentin tüm dinamiklerinin katılımıyla projenin amaç ve kapsamının anlatıldığı açılış toplantısı düzenlendi.

Vizyon belgesi ve eylem programlarının oluşturulması amacıyla, Kent 4.0, Tarım 4.0, Turizm 4.0, Ticaret 4.0, Sanayi 4.0 ana başlıklarında ilgili paydaş kurumlar, STK’lar, sektörden iş insanları, uzman ve danışmanlardan oluşturulan çalışma gruplarının katılımıyla ayrı ayrı olmak üzere 8 çalıştay ve 8 odaklanma grup toplantısı gerçekleştirildi.

Ayrıca, yeni dönemin ilk genişletilmiş meslek komiteleri müşterek toplantısında, komite üyelerimizin de görüş ve önerileri alınarak kentimizin gelecek yol haritası belgesi yazım aşamasına getirildi.

2018 yılının gurur verici bir çalışması da “ATSO İnovasyon Merkezi” projesi oldu. Açılışı yapılan merkez elektronik, mekanik ve yazılım alanlarından başlayarak inovasyonu, yeni girişimleri destekleyecek, zamanla güçlü bir teknoloji üretimi ve eğitimi merkezi haline gelecek.

Bunun yanında, E-Ticaret İlk Adım Programı ve Antalya Dijital Hafıza Haritası projeleri başlatıldı.

Growtech Fuarı kapsamında “Tarım İnovasyon Yarışması” düzenlendi. 2.Devlet Destekleri Zirvesi yapıldı. 2018 genel seçimleri öncesi “Türkiye ve Antalya Ekonomisi: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” seçim bildirgesini hazırlayarak milletvekili adaylarına gönderildi.

Üyelerimize özel hizmetlerimiz arasında yer alan etik belge sayısı verdiğimiz üye sayısı bine yaklaştı, atsoavataja 218 işletme dahil oldu, yurtiçi fuar desteğimizden 310 üyemiz faydalandı. Dijital oda çalışmalarımıza hız verildi. Vizyon dergimizi dijital ortamda yayınlamaya başladık. Mobil ATSO projesine başlandı.

ATSO Akademi 218’de 97 eğitimle, 5398 katılımcıya ulaştı. ATSO Mesem, servis görevlisi, bar görevlisi, servis yöneticisi, barista ve aşçı meslekleri ile belgelendirme zorunluluğu bulunan 13 farklı çok tehlikeli meslekte belgelendirme çalışmasına devam etti. Antalya Piyazına coğrafi belge alındı.

Çok sayıda yabancı heyet ağırlandı İhracat Destek Ofisi hizmeti vermeye başladı. Uluslararası işlerimiz ATSO Global yapısı altında toplandı. Dış Ticaret Kulübü oluşturuldu. Üyelerimiz için yeni pazar arayışları kapsamında Güney Afrika ve Brezilya “Ülke günleri” düzenlendi.

Tarım URGE’sinin ikincisi başlatıldı. HİSER-Sağlık için başvuru yapıldı, bilişim için çalışma başlatıldı.

A
ntalya Kültür Sanat merkezimiz; “Yıldız Moran - Zamansız Fotoğraflar Sergisi”, “Düşünen Tohum Konuşan Toprak: Cumhuriyet’in Köy Enstitüleri-Aksu Köy Enstitüsü” ve “Zamanın Sessiz Tanıkları” sergilerine ev sahipliği yaptı.

2018 ve önceki yıllara ait faaliyet raporlarımıza aşağıdaki dosyalardan ulaşılabilmektedir.

2018 Yılı Faaliyet Raporu için tıklayınız.
2017 Yılı Faaliyet Raporu için tıklayınız.
2016 Yılı Faaliyet Raporu için tıklayınız.
2015 Yılı Faaliyet Raporu için tıklayınız.
2014 Yılı Faaliyet Raporu için tıklayınız.
2013 Yılı Faaliyet Raporu için tıklayınız.
2012 Yılı Faaliyet Raporu için tıklayınız.
2011 Yılı Faaliyet Raporu için tıklayınız.
2010 Yılı Faaliyet Raporu için tıklayınız.
2009 Yılı Faaliyet Raporu için tıklayınız.Hizmetlerimiz
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination