Antalya Bilgi Sistemi Projesi

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) 2010 Yılı Sanayi ve Turizm Sektörlerinde Rekabetçiliğin Artırılması Mali Destek Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan “Antalya Bilgi Sistemi Projesi”, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülmüştür. Söz konusu proje 12 ay sürmüş olup, toplam 541.344,00 TL bütçe ile gerçekleştirilmiştir.

Projenin genel hedefleri:
* Antalya ilinde faaliyet gösteren işletmeleri oluşturulacak ticaret envanterine kaydederek  ildeki ticari hayata yeni bir boyut kazandırmak,

* Antalya ticaret envanteri aracılığıyla ticaretin ve iletişimin etkinleştirilmesini sağlayarak  ATSO üyesi ve faydalanıcıların rekabet gücünü ve kurumsallaşmasını artırmak,

* Antalya’da yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı yatırımcılara kurulacak Antalya Bilgi Sistemi aracılığıyla yatırım danışmanlığı hizmeti vermektir.

Projenin özel hedefleri:
1. ATSO veritabanında yer alan işletmelerden başlayarak Antalya merkez ilçelerde faaliyet gösteren işletmelerin konum, iştigal ve iletişim bilgilerini hızlı, kesintisiz ve standart bir şekilde bilgisayar sistemleri aracılığı ile tespit etmeye dayalı Antalya Bilgi Sistemini (ABS) kurmak,

2. Antalya Bilgi Sistemi’nde toplanan gerçek veriler sayesinde özel sektör adına ekonomik ve sosyal karar alımında yol gösterici olmak ve karar alma sürecinde kamu yatırımlarının planlanmasına katkıda bulunmak,

3. Antalya Bilgi Sistemi’ne kayıtlı işletmelerin firma portalları aracılığı ile ticarete ilişkin yenilikleri daha hızlı ve daha planlı şekilde almalarını sağlamak,

4. Antalya Bilgi Sistemi’ni kurum ve kuruluşlara paylaşıma açmak.

Projenin Getireceği Katkılar:
• Proje sonunda Antalya Bilgi Sistemi’ni kullanan tüm kullanıcılar, içinde e-harita olan bir web sayfası üzerinde Antalya’yı sokak sokak gezerek işletmelere ait konum, iletişim ve faaliyet bilgilerine göre istediği şekilde arama yapabileceklerdir.

• İşletmelerin gerçek iktisadi faaliyet kollarına göre de yoğunlaştığı bölgeler bu sistem aracılığıyla belirlenebilecek ve yatırımcılara, ileriye yönelik karar alma sürecinde fikir verici bir araç olacaktır.

• Hazırlanacak bilgi sistemi ile firmalar arasındaki ilişkilerin kurulması, yönetilmesi, doğru sorgulanması, analizlerin yapılması sağlanacaktır.

• ATSO’ya kayıtlı olan firmalar, kendilerini sanal ortamda tanıtma imkanı bulabilecek.

• Antalya’da yatırım yapmayı planlayan yerli ve yabancı yatırımcıların da kullanımına açılacak portal aracılığıyla firmaların ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtılma imkanı doğacaktır.

• İşletmelerin gerçek iktisadi faaliyet kollarına göre yoğunlaştığı yerleri belirlemek ve ileriye yönelik ulaşım hatları, enerji planlamaları üzerine tavsiyelerde bulunabilinecektir.

Hedef Kitle:
Antalya’nın seçilen 5 merkez ilçesinde (Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa) faaliyet gösteren işletmeler, yerli ve yabancı yatırımcılar, meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşlarıdır.

Nihai Yararlanıcılar:
Antalya’da faaliyet gösteren işletmeler, ulusal ve uluslararası düzeyde ticaret ve sanayi odaları, işletmelerin müşterileri ve tedarikçileri, Antalya halkı, Antalya’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerdir.

 Proje sonrasında oluşturulan sisteme ulaşmak için tıklayınız.

Hizmetlerimiz
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Antalya Kadın Müzesi
  • Fuar