ICCA 2014 Kongresi

ICCA (INTERNATIONAL CONGRESS AND CONVENTION ASSOCIATION) 2014 KONGRESİ ANTALYA’DA

Antalya bölgesindeki kongre turizmi potansiyelini, uluslararası pazarda daha etkili bir şekilde tanıtarak, turizmi 12 aya yaymayı hedefleyen Antalya Kongre Bürosu’nun (ACB) ATSO Hizmet binasında 2009 yılında yeniden yapılandırılarak çalışmalarına hız vermesi, kısa sürede meyvelerini vermeye başladı. Çetin Osman Budak Başkanlığındaki ACB’nin 2010 yılında yaptığı adaylık başvurusu neticesinde, Uluslararası Kongre Organizatörleri Birliği’nin (ICCA) 2014 yılında yapılacak Genel Kurulu’nu üç aday arasından Antalya kazandı. ABD’nin Houston ve Meksika’nın Monterrey kentleri ile yarışan Antalya, müthiş bir çalışmanın sonucu dev organizasyona ev sahipliği yapmaya hak kazandı.

ICCA zaferi, Antalya’yı buluşturdu
Antalya’nın büyük başarısı, 8 Haziran 2011 tarihinde Hilside Su Otel’de yapılan basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Hill Side Su Otel'de düzenlenen kokteyle; Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Nizamettin Şen, TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır, Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel ve turizmciler katıldı.

Kokteyl öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Nizamettin Şen, kongreyi Antalya'ya getirmek için ABD'nin Houston ve Meksika'nın Monterrey kentleri gibi güçlü rakiplerle yarıştıklarını, inanç ve azimleri sayesinde kongreyi düzenlemeye hak kazandıklarını söyledi. Şen, Türkiye ve Antalya için çok önemli bir organizasyona hazırlandıklarını ifade etti.

Toplantıda konuşan ATSO ve ACB Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak da Antalya'da inanılmaz bir hızla gelişen turizmin deniz kum ve güneş üçlüsünde sınırlı kaldığını söyledi. Antalya'da turizmin çeşitlenmesi ve 12 aya yayılması için çeşitli adımlar attıklarını belirten Budak, bu kapsamda ICCA kongresi için aday olduklarını dile getirdi.

ICCA Kongresi'ne aday olurken ciddi bir şevk ve amatör bir ruhla hazırlığa başladıklarını kaydeden Budak, “Kongreyi düzenlemek için dünya devleriyle yarıştık ancak inancımızı kaybetmedik. Çünkü Antalya dünya mirası eserlerle dolu bir kent. Kongreyi 'Mutlaka alırız' dedik. Dirençle, inançla sonuna kadar devam ettik ve bayrağı havaya kaldıran biz olduk. O nedenle çok mutluyuz” dedi.

Organizasyonun kongre turizmi ile Antalya'ya gelecek turistin niteliğini de artırması anlamında önemli olduğunu vurgulayan Budak, “Kongre'ye bin 500'ü kongre profesyoneli olmak üzere 3 bin kişi katılacak. Bu insanlara Antalya ve Türkiye'yi yakından tanıtacağız ve bu sayede 2014 yılından sonra Antalya'da nitelikli organizasyonlar olacak. Antalya'daki büyük bir açığı kapatacağız” diye konuştu.

Yüzüncü Yıl’a Kongre Vadisi
Antalya'nın büyük yatırım ihtiyaçları olduğuna dikkati çeken Budak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Antalya'da bir kongre merkezi yapılması gerekiyor. Yüzüncü Yıl ve Cam Piramit'e kadar olan bölge, sahile kadar büyük bir arazi. Orada kongre ve kültür merkezlerinin yapılacağı büyük bir vadi ortaya çıkıyor. Özellikle sahil de ele alındığı zaman dünyanın en prestijli, yeni teknolojiler ile donatılmış müthiş bir cazibe merkezi olacak. Bu proje gerçekleştiği takdirde Antalya'da kültür, sosyal ve ekonomik hayata inanılmaz bir katkı konulacak.”

Zor rakipler geçildi
Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel ise Antalya'nın kamu ve özel sektör işbirliği ile büyük başarılara nasıl imza atabileceğini herkese gösterdiğini ifade etti. Antalya'nın adaylığında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün destek mektubunun kendilerine güç verdiğini anlatan Demirel, ''Amerika gibi yenilmesi zor olan rakibi geride bırakarak Antalya'ya çok önemli bir organizasyonu aldık. Her aşamasında bakanlık olarak her türlü desteği vereceğiz ve konuklar güler yüzle ülkelerine dönen kadar kongrenin destekçisi ve takipçisi olacağız'' dedi.

Bakanlık olarak Antalya'da turizmi 12 aya yaymak için çalışmaları sürdürdüklerini vurgulayan Demirel, “2012 yılındaki İngiltere Seyahat Acenteleri Birliği'nin Kongresini Antalya'da düzenlemek için büyük bir çaba içerisindeyiz. Dünya'nın en büyük seyahat acenteleri birliklerinden Amerikan Seyahat Acenteleri Birliği'nin kongresini de Antalya'ya getireceğiz” diye konuştu.

Önemli mesafe kaydedildi
Antalya'da özel sektör ve kamunun gösterdiği çalışma ve işbirliği nedeniyle gurur duyduğunu belirten Antalya Valisi Ahmet Altıparmak ise Antalya'nın turizmde çok önemli bir yol kat ettiğini kaydetti. Vali Altıparmak, turizmi 12 aya yaymak için kongre turizmin yanı sıra sağlık ve spor turizminin de önemine değindi.

Toplantının ardından düzenlenen kokteyle de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, kongrelerin kongresini Antalya'da düzenleyeceklerini ifade etti. 2014 yılında düzenlenecek kongrenin alt yapısını uygun hale gelmesi için arsa sorununu çözülmesi gerektiğini belirten Gönül, “Umarım bugünkü ekip ruhu kongre düzenleninceye kadar en iyi şekilde devam eder” dedi.

Antalya Kongre Bürosu
Adres : Çevre Yolu Üzeri Göksu Mahallesi Gazi Bulvarı No: 531-Antalya
Telefon: 0242 314 38 06 - 0242 314 38 07
Faks : 0242 314 37 23
Web : www.antalyaconvention.org

 

Hizmetlerimiz
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Antalya Kadın Müzesi
  • Fuar