15.Grup (Tarım ilaçları, gübre ve kimyasallar) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

MAYIS AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
7 Mayıs 2018 Pazartesi

1)  Komite üyeleri tarafından, ülkemizin en önemli ihracat kalemleri arasında yer alan yaş meyve sebze sektöründe yaşanan sorunlar hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuş olup, gerekli görülen önlemler ve tedbirler değerlendirilmiştir. 
Türkiye ile AB ve Rusya arasında sık sık zirai kalıntı sorunu yaşandığı hatırlatılmıştır. Bu ülkelerin, ülkemizden alınan sebze ve meyveleri detaylı analizden geçirdikleri, zararlı kalıntı tespit edilen ürünlerin gümrüklerden geri çevrildiği, hatta ilaç kalıntısı ve kalite bozukluğundan kaynaklanan sorunlardan ihracatçının sorumlu tutulduğu ifade edilmiştir. 
Yapılan değerlendirmeler neticesinde, Türkiye’de üretilen ve tüketilen yaş meyve ve sebzenin tamamı için ilaç kalıntı analizleri yapılmadıkça bahse konu sorunun çözümünün zor olduğu yönünde görüş belirtilmiştir.
Ayrıca, Rusya ve Avrupa Birliği’nin zirai ilaç kalıntı limitlerinden kaynaklanan sorunlar da olduğu belirtilerek, Rusya ve Avrupa Birliği’nin kendi tüketicisinin sağlığını korumak amacıyla zirai ilaç kalıntısı ile ilgili limitleri belirlediği, söz konusu limitlerin üstünde ilaç kalıntısı olan ürünleri ülkelerine kabul etmedikleri bildirilmiştir. Limitlerde zaman zaman değişiklikler yapıldığı ve bu değişikliklerin ilan edildiği, çok düşük olan limitlerin kimi zaman ihracatı engellemeye ve fiyatı düşürmeye yönelik uygulamalar olduğu hatırlatılmıştır.
Netice itibariyle, son yıllarda ihracatı hızla artan yaş meyve ve sebzede zirai ilaç kalıntı sorununun çözümü için ilgili Bakanlık tarafından üreticiye zirai kalıntı analiz desteği sağlaması, üreticinin aldığı devlet desteği ile ürününün zirai kalıntı analiz raporlarını temin edip, ihracatçı firmaya teslim etmesi yönünde önerilmiştir.
Bu çerçevede, meslek komitesi görüşünün TOBB vasıtasıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
2) Odamız Mali İşler Müdürlüğü’nden gelen 26.04.2018 tarih ve 377 sayılı yazıda; Odamız standartlarına uygun ve sağlıklı satın alma yapılabilmesini teminen liste halinde sunulan iş kolları ve tedarikçi listeleri ile ilgili olarak, Satın Alma ve Tedarikçi Değerlendirme Prosedürünün 7.4.maddesi gereği meslek komite üyelerimizin görüş ve önerilerinin alınması talep edilmiştir.
Bu kapsamda, söz konusu yazı ekinde iletilen sektöre ait tedarikçi listesi komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup, listede yapılan düzeltme ve ilavelerin Mali İşler Müdürlüğü’ne iletilmesine, ayrıca, Odamız tarafından alınacak olan hizmetlerin yine Odamız üyelerinden alınması gerektiği yönünde görüş bildirilmiştir.
3) Odamız Eğitim Müdürlüğü’nden alınan 30.04.2018 tarihli e-postada bahsi geçen, 2018 yılı ilave eğitim önerilerinin alınması hakkında komite üyelerine bilgi aktarılmış olup; yapılan değerlendirmeler neticesinde; komite üyeleri tarafından hazırlanan eğitim öneri formunun Eğitim Müdürlüğü’ne iletilmesine karar verilmiştir.
4) Oda Muamelat Yönetmeliğine göre Meslek Komitelerinin görev ve yetkileri hakkında komite üyelerine bilgi aktarılmış olup, konu hakkında hazırlanmış olan Oda tanıtım kiti elden dağıtılmıştır.
5) 15.Grup Meslek Komitesi olağan toplantılarının her ayın ikinci Pazartesi günü saat 09.30’da yapılmasına, toplantılara ilişkin çağrıların ise mail ve SMS aracılığıyla yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Ağustos, 2019
PztSalÇarPerCumCmtPaz
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2019 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Yörex