15.Grup (Tarım ilaçları, gübre ve kimyasallar) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

EYLÜL AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
10 Eylül 2018 Pazartesi

1) Komite üyeleri, ihracat ve ithalat yapan sektör temsilcilerinin döviz  kuru artışından ötürü finansal risk altında olduklarını ifade etmişlerdir. Döviz kurlarında yaşanan artışın ihracat ve ithalat yapan firmaların rekabet güçleri üzerinde doğrudan etkili olduğu dile getirilmiştir. İthalata bağımlı bir üretim modeli içindeki tarım sektöründe  döviz kurlarının, firmalar açısından hayati bir öneme sahip olduğu vurgulanarak, kur artışının; satıs gelirleri, isçilik maliyetleri, hammadde maliyetleri, finansal maliyetler, fiyatlama, rekabet ve piyasa payı gibi birçok unsurun temel belirleyicisi olduğu belirtilmiştir.
Komite üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde, yemden zirai ilaçlara, enerji maliyetlerinden gübreye kadar neredeyse her kalemde ciddi fiyat artışlarının olduğu bildirilmiştir. Bu bağlamda, kur artışının  ithalata bağımlı bir tarımsal üretimde hem üretici hem de tüketici açısından büyük bir baskı yarattığı ifade edilmiştir. Son dönemde gübre fiyatlarına ardı ardına gelen zamların da çiftçinin ana sıkıntısını oluşturduğu dile getirilmiştir.
Gübre sektöründe kullanılan hammaddelerin % 90, örtü altı üretimde kullanılan tohumların  % 60 oranında ithal edildiği bilgisi paylaşılarak, artan maliyetlerle tarımsal üretimde düşüşün kaçınılmaz olduğu vurgulanmıştır. Aynı zamanda  üreticinin de ciddi şekilde artan ithal girdi maliyetleri karşısında eli kolu bağlı şekilde sıkıntılı bir süreç yaşadığı ifade edilmiştir. İthalat yapan firmaların Ekim ayı sonrası tüm siparişlerini, üretim yapan firmaların ise tüm yurtdışı hammadde siparişlerini ciddi oranda azaltma veya iptal etme yoluna girdikleri bilgisi paylaşılmıştır. Söz konusu hammaddelerin yurtiçinde maalesef üretimi olmadığı için kısa sürede tedarik etmenin de  mümkün olmayacağı belirtilmiştir. Dolayısıyla, ilerleyen dönemlerde, gübre tedariği ile ilgili problemlerin kaçınılmaz olduğu dile getirilmiştir. Özellikle, ülkemiz için çok önemli değere sahip ve ihracat potansiyelimiz olan ürünlerde ciddi miktarda rekolte kaybı, raf ömrü ve kalite problemlerinin ortaya çıkacağı öngörülerek, bunun da tarım ürünü ihracatı yapan firmaların zarar etmesine ve ciddi imaj kaybetmesine sebebiyet vereceği bildirilmiştir.
Bu kapsamda, Komite üyeleri, sektörde finansal destek ihtiyacının hat safhada olduğunu vurgulamışlardır. Buna göre;
a) Sektöre yönelik mevcut kredilerin yeniden yapılandırılması, kur artışı dikkatte alınarak revize edilmesi,
b) Düşük faizli ve uzun vadeli krediler kullandırılması,
c) Bilanço dönemi öncesi, dönem faizlerinin ertelenmesinin faydalı olabileceği yönünde görüş belirtmişlerdir.
Bu çerçevede, meslek komitesi önerisinin hayata geçirilmesi maksadıyla TOBB aracılığıyla Ekonomi Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunulması hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
2) Komite üyelerine grup üyelerinden gelen şikayetlerde, sektörde merdiven altı gübre üretiminde artış gözlemlendiği bildirilmiştir.
Yapılan değerlendirmeler neticesinde, ekonomide yaşanan sıkıntıların derinleştiği, maliyetlerin artışıyla birlikte kayıtdışı ve merdivenaltı üretim yapan firmaların haksız rekabete neden olduğu belirtilmiştir. Gübre üretiminde, standart dışı ürünlerin sadece tabelası olan ama fiilen ortada bulunmayan firmalar tarafından piyasaya sürüldüğü dile getirerek, denetimlerin arttırılması önerilmiştir.
Bu çerçevede, meslek komitesi önerisinin değerlendirilmesi maksadıyla Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne yazı yazılması hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
3)  Odamız Eğitim Müdürlüğü’nden gelen 28.08.2018 tarih ve  “Katılım belgelerinin geçerliliği” konulu yazı komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup; sektörde çalıştırdıkları elemanlar için MEB onaylı hijyen sertifikasının, Mesleki Yeterlilik belgeleri ve İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin belgelerin  zorunlu alınması gereken belgeler olduğu belirtilmiştir.
4) Komite üyeleri tarafından, ATSO Etik Sözleşme Esasları hakkında bilgi edinilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Ağustos, 2019
PztSalÇarPerCumCmtPaz
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2019 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Yörex