Etkinlik Takvimi

Tarihi8 Mart 2017 Çarşamba
BaşlıkÇek Kanunundaki Son Değişiklikler ve Karekodlu Çek Uygulaması
Açıklama

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) işbirliğinde hayata geçirilmiş olan “Karekodlu Çek“ uygulaması, Çek Kanunundaki değişiklikleri de içeren 6728 sayılı “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair Kanun” kapsamında 01.01.2017 tarihinde zorunlu hale gelmiştir.

01.01.2017 tarihinden itibaren bankalarca çek hesabı sahiplerine karekodsuz çek yaprağı verilmemeye başlanmıştır. Karekod sistemi ile lehdarın tüm ödeme geçmişinin ortaya çıkması sağlanacaktır. Bu yolla piyasada çeke duyulan güvenin arttırılması ve karşılıksız çekin engellenmesi amaçlanmakta olup, dolayısıyla karekodlu çek uygulaması ile iç piyasaya şeffaflık getirilirken karşılıksız çek sayısının azaltılması ve çek sahtekarlıklarının önüne geçilmesi de hedeflenmektedir.
 
Bu çerçevede hem Çek kanundaki son değişikliklerin hem de karekodlu çek uygulamasının irdeleneceği “Çek Kanunundaki Son Değişiklikler ve Karekodlu Çek Uygulaması Ticaret hayatında risk kaçınılmazdır; fakat bu riskleri en aza indirmek, ülke ekonomisinin ilerlemesi için hayata geçirilen uygulamalar ve gelişen teknolojiyle her geçen gün daha fazla mümkün hale gelmektedir. Kıymetli evrak niteliğindeki çek söz konusu olduğunda güvenilirlik hayati bir önem taşımaktadır. Bu uygulama, çek ile yapılan alışverişleri daha güvenli hale getirerek ticareti kolaylaştırıp hızlandırmayı hedefleyen bir sistem olmuştur.

Odamız tarafından “ATSO AKADEMİ” çatısı altında “Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB)” işbirliğinde “Çek Kanunundaki Son Değişiklikler ve Karekodlu Çek Uygulaması” bilgilendirme semineri ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.

Seminere katılmak isteyenler Odamız web sayfası (www.atso.org.tr) üzerinden online olarak başvuru işlemi gerçekleştirebilirler. Seminerde, katılımcı sayısının sınırlı olması ve kayıtlarda başvuru sırasının dikkate alınması nedeniyle öncelikle online başvuruda bulunmanız tavsiye edilmektedir.

 

Tarih            : 8 Mart 2017

Saat              : 13:30-16:00

Yer               : ATSO Meclis Toplantı Salonu

 

 Daha geniş bilgi için:

 Eğitim   Müdürlüğü

 Anıl Işıldağ/ Tel: 314 37 47

 Dilek Katırcı /Tel: 314 37 49

 Hasibe Ayaz/Tel: 314 37 51

 

 


« Geri Dön

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Antalya Kadın Müzesi