ATSO Başkanı Budak, Sivil Toplum Güçbirliği’nin konuğu oldu

7 Mayıs 2010 Cuma

Budak; “Her dernek birbirinden habersiz bir şeyler yapmak istediğinde sesi bile duyulmuyor. Sivil toplumun diyalog içinde tek noktaya, tek hedefe doğru yürümesi ancak birlikte hareket etmekle olur.”


ATSO Başkanı Budak, Sivil Toplum Güçbirliği’nin konuğu oldu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, Sivil Toplum Kuruluşları’nın bir araya gelerek oluşturduğu Güçbirliği’nin aylık toplantısına konuk oldu. Toplantıda bir konuşma yapan Başkan Budak, ATSO’nun çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Bir toplumun gelişmesinde Sivil Toplum Örgütleri’ne büyük görev düştüğünü belirten Budak, gelişmiş ülkelerde STK’ların her konuda toplumu ve siyaseti yönlendiren kurumlar haline geldiğini söyledi.

Amerika’da 2 milyona yakın dernek ve sivil toplum kuruluşu bulunduğunu, buna karşın Türkiye’de bu rakamın 83 bin civarında olduğunu belirten Budak, “Arada büyük bir uçurum var. Türkiye’de dernek başına üye sayısı ortalama 900 kişi seviyesindeyken, Avrupa’da ve gelişmiş ülkelerde bu sayı 40 civarında. Gelişmiş ülkelerde sivil toplum örgütlerine kamu destek veriyor. Biz de ise dernekler kendi güçleriyle, gönüllülerin destekleriyle bir şeyler yapmaya çalışıyorlar” dedi.

Hedefe ulaşmak için güçbirliği şart

Sivil Toplum Örgütleri’nin ortak hedefler belirleyerek bir araya gelmesinin önemine dikkat çeken Budak, Antalya’da sağlanan Güçbirliği’nin bu açıdan önemli olduğunu kaydetti. Budak, “Sivil toplumun diyalog içinde tek noktaya, tek hedefe doğru yürümesi ancak birlikte hareket etmekle olur. Her dernek birbirinden habersiz bir şeyler yapmak istediğinde sesi bile duyulmuyor. Ancak bu şekilde bir araya gelerek, ortak hedefler belirleyerek, o hedefe tek bir yumruk olarak yürüdüğünüz zaman olumlu sonuçlar alabiliyorsunuz. O nedenle bu girişimi kutluyorum” diye konuştu.

Antalya’nın her konusuyla ilgiliyiz

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın dışarıdan bakınca bir kamu kurumu gibi görünmesine karşın Antalya’nın en büyük Sivil Toplum Örgütü olduğunu ifade eden Budak sözlerini şöyle sürdürdü; “ATSO olarak sadece ekonomik bir kuruluş değiliz. 30 bin aktif üyemiz var. Aileleri ve çalışanlarıyla birlikte 500 binin üzerinde bir topluluk söz konusu. Bu yüzden Antalya’nın sosyal, kültürel ve ekonomik her konusuyla yakından ilgilenen bir kurumuz.”

Toplantıda STK temsilcilerinin sorularını da yanıtlayan ATSO Başkanı Budak, ATSO olarak 2010 yılında “Markalaşma” konusuna ağırlık verdiklerini, Antalya’da yerel ürün ve firmaların markalaşması için eğitim programı başlattıklarını bildirdi.

Antalya’nın kurtuluşu “kültür”den geçiyor

Antalya’nın kurtuluşunun “kültür ve sanat”tan geçtiğini belirten Budak şunları kaydetti; “Bu konuda proje bazında çalışmalara başladık. Eski binamızı kültür merkezi olarak planlayıp, Antalya’ya hediye edeceğiz. Ama sadece bizim binamızla Antalya’yı ayağa kaldıramayız. Bunun için Kaleiçi’nde bir çalışma başlattık. Kaleiçi’ndeki tarihi binaların temalı müzeler yapılmasını istiyoruz. Bu düşüncemizi Valimiz ve Büyükşehir Başkanımızla, Kültür ve Turizm Bakanımızla paylaştık. Burada şunu amaçlıyoruz; Antalya kent merkezinin zenginleşmesi, Antalyalıların kent merkezini kullanmaya başlaması ile mümkün. Turistler kent merkezine neden gelmiyor diyoruz? Antalyalılar kent merkezlerine gelmiyor ki, turistler gelsin. Kent merkezinde cazibe noktaları olursa, siz turistleri otele kapatsanız dahi onlar kent merkezine gelirler. Antalya’da kültür – sanatın gelişmesiyle, ticaret hayatının da hız kazanacağını düşünüyoruz. Onun için Antalya’nın önce kültür kenti olmasını hedefliyoruz. Antalya son 50 yılda 20 kat büyümüş, nüfus son 25 yılda dört kat artmış. Çarpık kentleşme ve plansız büyüme bütün güzellikleri elinizden alıp gidiyor. Fakat o kadar güzel bir kent ki Antalya, ne yaparsanız yapın bozamıyorsunuz. Artık bundan sonra daha planlı hareket etmeli ve kentimizi korumalıyız. Kentsel dönüşümle birlikte Antalya’da bir yenilenme hareketinin başlatılmasını temenni ediyoruz.”

En önemli sorun işsizlik

Konuşmasında Türkiye’nin en önemli sorunun “işsizlik” olduğuna da dikkat çeken ATSO Başkanı Budak, işsizliğin önlenmesi için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulan ve Antalya’da ATSO bünyesinde çalışmalar yürüten Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Kurulları’nın çalışmalar yaptığını sözlerine ekledi.

Budak, Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun Döşemealtı Kovanlık Köyü’nde geleneksel el halısının yaşatılması konusunda çalışmalar yaptığını söyledi.

Antalya Sivil Toplum Güçbirliği Dönem Sözcüsü Canan Tungar da, konuşmasında Antalya’da 68 sivil toplum örgütünün yer aldığı Güçbirliği’nin, partiler üstü bir kurum olduğunu dile getirdi. Güçbirliği’nin sadece İzmir ve Antalya’da bulunduğunu da vurgulayan Tungar, amaçlarının Antalya’nın sorunlarına ortak çözümler üretmek olduğunu söyledi. ATSO’nun kendilerine her konuda destek verdiğini de belirten Tungar, Başkan Budak’a şans getirmesi dileğiyle bir nazar boncuğu hediye etti.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Lösev
TS 10002