Güneş enerjisinde ATSO - MMO İşbirliği

12 Mayıs 2010 Çarşamba

Tarımın, Antalya ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu vurgulayan ATSO Başkan Vekili Adnan Vucudi Özen, “Hepimiz biliyoruz ki tarım bugün Antalya’nın en önemli sektörlerinden biridir. Ve yine hepimiz biliyoruz ki bugünün ticari hayatında firma olarak, sektör olarak, Antalya olarak, hatta Türkiye olarak ayakta kalmak istiyorsak AR-GE’ye, bilgiye yatırım yapmak zorundayız” dedi.


Güneş enerjisinde ATSO - MMO İşbirliği

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi işbirliğiyle güneş enerjisinin tarım sektöründe kullanılması konusu masaya yatırıldı. ATSO'da düzenlenen “Güneş Elektriği ile Tarımsal Sulama Sistemleri Semineri”nde, Antalya'nın güneş enerjisi kullanımında en uygun kentlerden biri olduğu ve güneş enerjisinin tarım sektöründe çok rahat kullanılabileceği belirtildi.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan ATSO Başkan Vekili Adnan Vucudi Özen işletmelerin verimliliğini ön plana çıkarmak için ATSO olarak 2007 yılından bu yana güneş enerjisi ile ilgili çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Tarımın, Antalya ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu vurgulayan Özen, “Hepimiz biliyoruz ki tarım bugün Antalya’nın en önemli sektörlerinden biridir. Ve yine hepimiz biliyoruz ki bugünün ticari hayatında firma olarak, sektör olarak, Antalya olarak, hatta Türkiye olarak ayakta kalmak istiyorsak AR-GE’ye, bilgiye yatırım yapmak zorundayız” dedi.

Antalya bölgesindeki işletmelerin verimliliğini üst seviyelere çıkarmak için Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak girişimciliğin ve teknolojik yeniliklerin her zaman arkasında olduklarını belirten Özen şunları kaydetti;

“Antalya’nın, sağlıklı ekonomik ve sosyal yapısının korunmasında sorumluluk bilinci taşıyan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, 2007 yılında başlattığı güneş enerjisi ile elektrik üretiminde Antalya Bölgesi’nin yüksek potansiyelinin değerlendirilmesi ile ilgili çalışmalarını halen sürdürmektedir.

Bu çalışmalar kapsamında, 2008 ve 2009 yıllarında Odamızca düzenlenen Günelektrik Çalıştaylarında, Ulusal düzeyde olmak üzere, Kamu Kurumları, Üniversiteler, Özel sektör sacayağının oluşturulması konusundaki ilk organizasyonlar yapılmış,  bilimsel çalışmaların sadece kongre salonlarında kalması önlenerek, özel sektörün üniversite desteği ile daha sağlıklı, kontrollü bir PV pazarı yaratması safhasında katalizör rolü üstlenilmiştir. 

Tüm bu çalışmaların odağında, yılda 2956 saatlik güneşlenme süresi içinde 1390-KWh/m2 toplam güneş enerjisi potansiyeline sahip Antalya’nın, Güneş Enerjisi ile elektrik üretiminde Türkiye’de ‘Pilot Bölge’ konumunda değerlendirilmesini sağlama çabası vardır.

Tarımsal alanlarda şebeke elektriğinin bulunmamasından dolayı, tarımsal sulama fosil kaynaklı enerjiler ile yapılmaktadır. Fakat bu tip kaynaklar maliyetli, gürültülü ve devamlı ek yakıt gideri bulunmaktadır. Güneş enerjisi ile yapılan sulamalar ise ekonomik, sesiz ve çevreci olacaktır.

Güneş enerjisinin tarımsal uygulamalarda kullanılması oldukça mantıklıdır, çünkü güneş pilleri de bitkiler gibi güneşe ihtiyaç duyarlar. Bitkilerin sulanması gerektiği zamanlarda güneş enerjisi de bol miktarda mevcuttur, güneş enerjisi ile tarımsal ürünler büyütülürken sulama ihtiyacı için elektrik elde etmek de mümkün olacaktır.

Seminerin ilgili tüm sektörlere çok faydalı olacağından eminim. Sözlerimi tamamlarken, bu etkinliğimizin düzenlenmesinde katkısı olan herkese huzurlarınızda Yönetim kurulumuz adına teşekkürlerimizi sunuyorum.”

Dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız

MMO Şube Başkanı Hüseyin Barut, seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olduğunu, dışa bağımlılıktan kurtulmak için de sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması gerektiğini söyledi.

MMO olarak eğitim ve enerji konusuna büyük önem verdiklerini belirten Barut, MMO'da iki ayrı enerji komisyonu oluşturduklarını kaydetti. Barut, şöyle devam etti:
“Enerji konusunda çok duyarlıyız. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji verimliliği üzerine iki ayrı komisyon kurduk. Peki ama niçin duyarlı olmalıyız? Çünkü bilim adamlarının araştırmalarına göre var olan enerjilerimiz arasında bulunan petrol 45 yıl, doğal gaz 60 yıl, kömür ise 150 yıl sonra tükenecektir. Yaşamak için tükenmekte olan enerji kaynaklarına alternatif enerji üretmek zorundayız. Enerjide dışa bağımlılık son bulmalı. Türkiye enerji ihtiyacının yüzde 75'ini ithal ediyor. Dünya güneş, rüzgar, jeotermal, biyogaz, dalga ve hidrojenden oluşan yenilenebilir enerji kaynaklarının son hızla kullanılması adına çalışmalar yapıyor. Enerjimizi ithal kaynaklardan temin etmek yerine kendimiz üretmeliyiz. Ülkemizde bulunan yenilenebilir enerji kaynaklarına önem vermeli, ilgili teşvik yasalarının çıkarılması için her platformda çalışmalarımızı artırmalıyız.”

Antalya'nın güneş enerjisinden fazlasıyla yararlanabilecek kentlerin başında geldiğini anlatan Barut, “Güneş enerjisi tükenmez bir enerji. En iyi şekilde kullanabilir enerjide dışa bağımlılığımızın önüne geçebiliriz” dedi.

Karbon vergisi ile tanışacağız

MMO Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve ATSO Meclis Üyesi Mustafa Karabağır da enerji yatırımlarına bu hızla devam edilmesi halinde, 2015 yılında elektrik kesintilerinin başlayacağını öne sürdü. Karabağır, şunları kaydetti:

“Yenilenebilir enerjiye ağırlık vermezsek karbon vergisi ile tanışacağız. 2015 yılında üreteceğimiz elektriğin yatırım planlarını bugünden yapmamız gerekir. Avrupa Birliği tahminlerine göre, 2015 yılında güneş elektriği fiyatı ile şebeke elektriği fiyatı eşit olacak. Enerji yatırımlarında yenilenebilir enerjiye öncelik verilmezse vatandaşlarımız karbon vergisiyle tanışacaklar veya ürünlere karbon zammı yapmak zorunda kalınacaktır.”

Tarımsal sulama sistemlerinde uzun vadede örneğin 20 yıl güneş elektriği yerine jeneratör kullanılması halinde toplam harcamanın 9 kat arttığını bildirdi. Karabağır, sözlerini şöyle tamamladı:

“Dolayısıyla güneş enerjisinin önemi anlaşılmaktadır. Tarımsal sulamada ve turizm sektörünün soğutma ihtiyacının olduğu yaz dönemi güneş veriminin en yüksek olduğu dönemdir. Bu alanda güneş enerjisinin kullanımı önemli miktarda enerji tasarrufu sağlayacaktır. Antalya güneş enerjisinin turizm ve tarım kullanımında pilot bölge kabul edilmelidir. Güneş enerjisi yatırımcısı hibe veya uzun vadeli kredi ile devlet teşviki verilmesini bekleniyor. Bu destek verildiğinde güneş enerjisi ile yer altından çıkarılan su, doğrudan damlama sulama sistemi çalışmalarının hızlanarak en azından tarımsal alanda enerji tasarrufumuz önemli ölçüde gerçekleşecektir. Bunun en büyük örneğini Antalya Güneşev bahçesinde kurulan güneş enerjili serada önümüzdeki günlerde göreceğiz.”

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Lösev
TS 10002