“21. Yüzyıl’da İş Yaşamında Koçluğun Yeri” Semineri

13 Mayıs 2010 Perşembe

ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Vucudi Özen, “Günümüzde artık en önemli sermaye insandır ve kalıcı olan yatırım insana yapılan yatırımdır. Rekabetçi iş ortamında ‘seçilebilirlik’ yani fark yaratabilmek ve kalıcı olmak bir firmanın kazanç elde edebilmesi için en önemli unsur haline gelmiştir. Özellikle hizmet sektöründe çalışan firmalar için bu çok daha önemlidir. Bu farkı yaratan ve kalıcılığı sağlayan yegâne unsur ise kurumların çalışanlarıdır. Çalışanlar içinde ise yöneticilerin konumları kilit rol oynamaktadır.”


“21. Yüzyıl’da İş Yaşamında Koçluğun Yeri” Semineri

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren İl Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Kurulları tarafından ortaklaşa olarak “21. Yüzyıl’da İş Yaşamında Koçluğun Yeri” konulu seminer düzenlendi. ATSO Meclis Salonu’nda gerçekleşen seminerde Erickson College Türkiye Temsilcisi Dr. Zerrin Başer, Antalyalı girişimcilere koçluğun iş hayatında ve yaşamın diğer alanlarındaki etki ve katkıları anlattı.

 

Seminerin açılışında bir konuşma yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Vucudi Özen, girişimci sayısının artması, girişimcilerin teşvik edilmesi ve destek olunmasının, modern ekonomilerde kalkınmanın en önemli araçlarından birisi haline geldiğini söyledi.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ülke kalkınmasına destek çalışmaları kapsamında çok önemli bir adım atarak Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Kurulları oluşturduğunu ve bu çerçevede Antalya’da da Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Kurulları kurulduğunu belirten Özen, “Kurullarımız, kadın ve genç girişimcilere eğitim, kapasite geliştirme desteği ile girişimci fikirlerini hayata geçirmelerinde destek sağlamak üzere kurulmuşlardır. Girişimci Kurullarımız bu süreçte, son derece başarılı projelere imza atıyorlar. Biz, bu başarılardan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

 

“Koçluk” kavramının ilk olarak 40 yıl önce ABD’de ortaya çıktığını ve tüm dünyada hızla yayılarak yaşamın her alanına girdiğini anlatan Özen şunları kaydetti;

“Bundan 40 sene önce A.B.D.’de başlayan koçluk çalışmaları şu an tüm dünyada tanınmakta ve uygulanmaktadır. Spor alanında başlayan ilk çalışmalar, daha sonra iş dünyası tarafından da keşfedilmiştir. Günümüzde ise hemen her alanda koçluk çalışmaları yapılmakla beraber özelikle iş yaşamında koçluk ve yaşam koçluğu ön plana çıkmaktadır.

Kalıcı olan yatırım insana yapılan yatırımdır

Bilindiği üzere, günümüzde artık en önemli sermaye insandır ve kalıcı olan yatırım insana yapılan yatırımdır. Rekabetçi iş ortamında ‘seçilebilirlik’ yani fark yaratabilmek ve kalıcı olmak bir firmanın kazanç elde edebilmesi için en önemli unsur haline gelmiştir. Özellikle hizmet sektöründe çalışan firmalar için bu çok daha önemlidir. Bu farkı yaratan ve kalıcılığı sağlayan yegâne unsur ise kurumların çalışanlarıdır. Çalışanlar içinde ise yöneticilerin konumları kilit rol oynamaktadır.

Kurumsallaşma sürekli ve düzenli artan bir gelirin habercisidir. Aynı zamanda mutlu, verimli ve uzun süreli çalışabilen personelin varlığı anlamını da taşır. Değişim rüzgârı biz istesek de, istemesek de kapımızı çalmaktadır. Bu nedenle değişime direnmek yerine ayak uydurmak ve bunu bir fırsat olarak görebilmek bizi kalıcı hale getirecektir.

Japonların bir atasözü vardır; ‘Eğer çözüm üretmiyorsanız siz de problemin bir parçasısınız demektir’. İş hayatında yeni yeni tanınan koçluk çalışmaları bu çözümlerin üretilmesinde hak ettiği yeri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de alacaktır.”

Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Işık Yargın ve Antalya İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Serhan Güllüpınar’ın konuşmalarından sonra kürsüye çıkan Erickson College Türkiye Temsilcisi Dr. Zerrin Başer, katılımcılara; koçluğun gerek iş gerekse yaşamın diğer alanlarındaki etki ve katkıları ile dünyada ve Türkiye’de koçluğun gelişimini anlatırken, uluslararası işletmelerden örnekler verdi.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Lösev
TS 10002