Avrupa Birliği ve Medya ATSO’da tartışıldı

18 Mayıs 2010 Salı

Odamız Antalya AB Bilgi Merkezi’nin 2010 yılı etkinlikleri kapsamında, Antalya ve Nürnberg Gazeteciler Cemiyeti işbirliğinde 15 Mayıs 2010 Cumartesi günü 10:00–12:30 saatleri arasında Odamız Meclis Salonu’nda ‘’Türkiye Avrupa Birliği’nin Neresinde? Avrupa Birliği’ne Uyum Sürecinde Medyanın Rolü’’ konulu bir panel düzenlenmiştir.


Avrupa Birliği ve Medya ATSO’da tartışıldı

Temel amacı, Avrupa Birliği’ne (AB) uyum sürecinde medyanın nasıl bir rol üstlendiği ve üstlenmesi gerektiği ve medyanın Türkiye ve AB Ülkelerinde kamuoyunu üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu ele almak olan panelin açılış konuşmalarını Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ve Presseclub Nürnberg Başkanı Dr. Siegfried Zelnhefer yaptılar.  Açılış konuşmasında Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği sürecine değinen Çetin Osman Budak, son döneme kadar AB ile ilişkilerde sorunlu tarafın Türkiye olduğunu ancak günümüzde sorunlu tarafın daha çok AB olduğunu belirtti. AB’nin derin bir ekonomik ve politik kriz için olduğunun altını çizen Budak, “1853’te Osmanlı, Avrupa’nın hasta adamı sayılıyordu. Şimdi AB dünyanın hasta adamı olma riskiyle karşı karşıyadır” şeklinde konuştu. Çetin Osman Budak ayrıca Nürnberg ile Antalya’nın kardeş şehir ilişkisine de değindi.

Mevlüt Yeni açılış konuşmasında 2009 yılında patlak veren ekonomik krizden sonra, krizin olumsuz etkilerinin komşulara sıçramasının Türkiye’nin AB üyeliğine olumsuz etkileri olduğunun altını çizdi ve “Türkiye’de de 3 yıl önceki heyecan şimdi yok. Bu noktada medyaya çok önemli rol düşüyor” dedi. Açılış konuşmalarında son olarak söz alana Presseclub Nürnberg Başkanı Dr. Siegfried Zelnhefer ise Avrupa vatandaşları arasında da AB’ye karşı bir bıkkınlık duygusu olduğu belirtti ve bu noktada gazetecilere önemli görevler düştüğünün altını çizdi.

Moderatörlüğünü Antalya Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Haşmet Öyken’in yaptığı panele konuşmacılar olarak Gazeteci-Yazar Zeynep Göğüş, Almanya Nürnberg Nachrichten Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Joachim Hauck, KTTC Dış Basın Birliği Başkanı Fevzi Tanpınar ve AB Uzmanı ve Yazar Bekir Bülend Özsoy katıldılar. Zeynep Göğüş, Türkiye’nin büyüme trendinden olduğunu belirterek, “bu süreçte AB’nin akil adamlarının Türkiye’yi kabul etme konusunda daha istekli olmaları kadar, Türkiye’nin AB’ye girme isteği gösterip göstermeyeceği de önemlidir” diye konuştu. Dünyadan önyargısız medya olmadığının altını çizen Göğüş, Alman medyasının da Türkiye’nin AB üyeliği konusunda negatif bir tutum içerisinde olduğunu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son Almanya ziyaretinde de bu tutumlarını sürdürdüklerini kaydetti. “Türk medyasında da önyargılar var ama Türk medyasında 'ikinci vatan' söylemi hakim” diyen Göğüş, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın “ne içindeyim zamanın, ne de büsbütün dışında” dizelerini hatırlattı ve “Ne içerisindeyiz Avrupa'nın ne de büsbütün dışında. Avrupa bizim için gel-git ülkesi halinde. Oraya Türklerin gelmesi de gitmesi de engellenemiyor” diye konuştu. Joachim Hauck ise Zeynep Göğüş’ün görüşlerinden pek memnun kalmadığını ama analizlerinin doğru olduğunu ve Alman medyasında Türkiye’ye olumsuz bakan bir akımın olduğunu söyledi. Hauck, AB’nin genişlemesinden doğan sorunlardan ve yaşanan ekonomik krizlerden dolayı bu fikir akımının gelecek yıllarda daha da güçleneceğini söyledi.

KKTC Dış Basın Birliği Başkanı Fevzi Tanpınar ise KKTC halkının ciddi bir izolasyon alında olduğunu ve AB’nin Kıbrıs’a yönelik hiçbir taahhüdünü yerine getirmediğini belirtti ve bu ortamda medyanın rolünün önemine dikkat çekti. Panelde son olarak söz alan Bekir Bülend Özsoy ise Türkiye’nin aslında Avrupa’nın içerisinde olduğunu belirterek, “Avrupa coğrafyası tarihsel bir iddia mıdır, Türk halkı Avrupa’nın neresindedir?” sorularına yanıt aranması gerektiğini söyledi. Panel soru-cevap bölümünün ardından düzenlenen plaket töreniyle sona erdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Lösev
TS 10002