ATSO Başkanı Budak’tan başsağlığı mesajı

22 Mayıs 2010 Cumartesi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen ve 28 maden işçisinin ölümüne neden olan grizu patlamasında hayatını kaybeden işçilerin ailelerine baş sağlığı dileğinde bulundu.


ATSO Başkanı Budak’tan başsağlığı mesajı

Zonguldak'taki maden kazasının, Aralık ve Şubat aylarında Balıkesir'de meydana gelen ve 33 kişinin ölümüne neden olan kazalarla birlikte son birkaç ay içinde kaza ve can kaybı bilançosunu ağırlaştırdığını belirten ATSO Başkanı Budak, şunları kaydetti: “Ölen işçilerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Kömür madeni kazaları dünyanın her yerinde olan ve tam olarak önlenemeyen kazalardır. Nitekim ABD'de geçtiğimiz Mayıs ayı başındaki kazada 29 kişi ölmüştür. Bununla birlikte ABD'de yıllık kömür üretiminin 1 milyar tondan fazla olduğu, Türkiye'de ise 100 milyon tonun altında kaldığı ve buna rağmen, Türkiye'nin kömür madeni kazalarında ABD'nin önünde olduğu dikkate alındığında, bu konuda bir sorun olduğu görülmektedir.”

Maden işçisi sendikalarının, taşeron firmaların çalışmasıyla birlikte kazaların arttığına dikkati çektiğini vurgulayan Budak, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Bunun dışında güvenlik önlemlerinin alınmasında ve denetlenmesinde, ayrıca işçi eğitiminde de eksiklikler olduğu anlaşılmaktadır. Bu konuda önlem ve denetim eksikliklerinin devam etmesi bu çağda Türkiye gibi bir ülkede kabul edilebilir değildir. Her olaydan sonra gündemden düşen ve bir sonraki kazaya kadar unutulan bu konuda ilgili kurumların sorumluluklarının gereğini yerine getirmesi ve kamuoyunu tatmin edici bir tavır sergilenmesi gereklidir.”

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Lösev
TS 10002