ATSO Başkanı Budak; Mesleki eğitim çok önemli

21 Nisan 2010 Çarşamba

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Anadolu Teknik Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Ali Yarar ve Matbaacılık Bölümü öğretmenlerini makamında kabul eden ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Türkiye’nin en önemli sorunun işsizlik olduğunu, bunun da önlenmesi için mutlaka mesleki eğitime ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.


ATSO Başkanı Budak; Mesleki eğitim çok önemli

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayicilerin talepleri üzerine 3 yıl önce açılan Antalya OSB Anadolu Teknik Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi, bölge gençlerine “altın bilezik” dağıtırken, sanayicilerin kalifiye eleman ihtiyacını karşılıyor.

 

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Anadolu Teknik Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Ali Yarar ve Matbaacılık Bölümü öğretmenleri, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak’ı ziyaret ederek, okulun faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

 

Anadolu Teknik Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde Bilişim, Gıda, Kimya, Elektrik-Elektronik, Makine, Tekstil, Ahşap, Metal ve Matbaa bölümlerinde toplam 800 öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Okul Müdürü Ali Yarar, talep gelmesi halinde okul bünyesinde mesleki eğitime yönelik kurslar düzenleyebileceklerini söyledi. Bu konuda İŞKUR’la temasta olduklarını belirten Yarar, “Özellikle gençlere ve yetişkinlere yönelik, meslek edindirme kursları açmak istiyoruz. Şu anda en önemli sorunumuz ulaşım. Düzenli dolmuş ve otobüs yok. OSB ile Antalya arasında düzenli ulaşım sağlanırsa okulumuz mesleki eğitim konusunda Antalya’nın cazibe merkezi haline gelecektir” dedi. Müdür Yarar, okulda, yalnızca Döşemealtı’ndan değil, Antalya’nın her yerinden öğrencinin eğitim gördüğünü de söyledi.

 

Öğrencilerin yaz aylarında 300 saat, eğitim-öğretim döneminde ise haftada 3 gün staj yapmasının gerektiğini, bu konuda OSB’deki sanayicilerden destek beklediklerini sözlerine ekledi.

 

ATSO Başkanı Budak ise, Türkiye’de Organize Sanayi Bölgesi içinde ilk Meslek Lisesi’nin Antalya OSB’de açıldığını belirterek Oda olarak mesleki eğitime büyük önem verdiklerini söyledi.

 

Lisede açılacak bölümlerin Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrika ve işyerlerinin teknik eleman ihtiyaçları esas alınarak belirlendiğini belirten Budak, “Türkiye’de kuşkusuz en önemli sorunların başında işsizlik geliyor. İşsizliğin önlenmesi içinde mutlaka mesleki eğitime ağırlık verilmeli. Antalya’da başta sanayi tesislerimiz olmak üzere hemen her sektörde kalifiye elemana büyük ihtiyaç var. OSB’deki meslek lisemiz bu nedenle büyük önem taşıyor. Burada okuyan öğrenciler, aynı zamanda OSB’deki fabrikalarda staj yaparak, teoriyi pratikle birleştirme imkanı buluyor. ATSO ve OSB Yönetimi olarak, lisemizin her zaman yanındayız.  Okulumuzla ve öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Başta OSB’deki sanayici arkadaşlarımız olmak üzere tüm Antalya iş dünyasının da bu öğrencilerimize ve okulumuza sahip çıkmasını istiyoruz.”

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002