Sanayi Güven Araştırması

12 Mart 2010 Cuma

Türk özel sektörünün en önemli temsilcilerinden Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye’de denetim, vergi, kurumsal finansman ve danışmanlık hizmetleri veren uluslararası profesyonel hizmet firması Deloitte'ın, Türk firmalarının mevcut krizin etkilerini ve kriz sonrası oluşabilecek ortamdan beklentilerini araştırmak üzere “Sanayi Güven Araştırması”na başlayacağı bildirildi.


Sanayi Güven Araştırması

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya’nın da aralarında olduğu farklı kent ve bölgelerde yapılacak olan “Sanayi Güven Araştırması”nın Türkiye’nin kentlerinde yaşanan ekonomik sıkıntıları ve kriz ortamının etkilerini değerlendirmek için son derece faydalı olacağının düşünüldüğünü belirtti. Budak, “Odamızın katkılarıyla, yaşanan ekonomik gelişmelerin ortaya konacağı bu araştırma ile birlikte işadamlarımızın beklenti ve görüşleri de değerlendirilebilecek” dedi.

 

DEİK ve Deloitte tarafından gerçekleştirilecek araştırma ile birlikte mevcut krizin küresel ve yerel pazarlardaki etkilerini (satış, üretim hacmi, üretim kapasitesi, toplam satış alanı, çalışan sayısı gibi), gelecek ile ilgili beklentileri ve alınan tedbirlerin değerlendirilmesinin hedeflendiğini belirten Budak, şunları kaydetti;

 

“İşadamlarımızın kriz sürecine ilişkin değerlendirmelerini ortaya çıkarmak ve bu konudaki beklentilerini belirleyebilmek amacıyla yapılacak olan anketin şehrimizdeki mevcut durumu ortaya koyması ve bu konuda yapılacak olan çalışmaları şekillendirmesi bekleniyor. Çalışma 25 kentte gerçekleştirilecek ve 6 ayda bir yinelenecek. Böylelikle Anadolu’nun farklı şehirlerindeki eğilimlerin ölçülmesi ve karşılaştırılması mümkün olacak.”

 

DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, çok gelişmiş bir yazılım ve raporlama sistemi ile bu çalışmayı gerçekleştireceklerini vurgulayarak “Anadolu’daki kentlerimizin güven ve beklenti düzeylerini karşılaştırmalı olarak görebilmek çok önemli. Bu sayede güven düzeyi düşük çıkan şehirlere DEİK olarak teşhis ve tedavi için müdahelede bulunacağız. Benim görüşüm Anadolu’da tempolu bir büyüme sağlamak ve sinerji yaratmak için kentler tatlı bir rekabet içerisine girmeli. Bölgesel kalkınma ajanslarının buradaki rolü çok büyük. Bence bu ajanslar altyapı sorunlarını çözüp koordinasyonu sağlayabilirse başarılı olurlar. Ajanslar “kim daha fazla yabancı yatırım çekebildi” rekabeti içerisine girmeli. Bizim bu çalışmamız bu noktada da yön gösterici olacak” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Deloitte Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortağı M. Sait Gözüm ise; “Tüm dünyayı etkisi altına alan ve özellikle gelişmekte olan ekonomilerde derin izler bırakan kriz ortamından yavaş yavaş çıkmakta olduğumuz bu günlerde, sanayimizin üst düzey yöneticilerinin düşünceleri Türkiye ekonomisi açısından çok önemli. Türkiye’de sanayinin, ekonominin temel taşlarından biri olduğu düşünüldüğünde, bu araştırmanın sonuçlarının çok iyi analiz edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Deloitte olarak DEİK ile beraber gerçekleştireceğimiz Sanayi Güven Araştırması’nın amacı sanayi sektöründeki firmaların yaşadıkları sıkıntıları, şu anki durumlarını ve gelecek 12 aydan beklentilerini ortaya koyarak firmaların karar mekanizmalarına yol göstermektir” diye konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002