Antalya EXPO 2016’ya hazırlanıyor

17 Mart 2010 Çarşamba

EXPO Eğitim Semineri’nin açılışında bir konuşma yapan ATSO Başkan Yardımcısı Adnan Vucudi Özen 5- 6 yıl önce küçük adımlarla başlayarak gelinen noktanın sevindirici olduğunu belirterek, “Bu organizasyon kentteki tüm dinamikleri bir araya getirdi. Dünyanın en kapsamlı görsel ve evrensel botanik EXPO'su ülkemizin kültür turizmine de büyük katkı sunacak” dedi.


Antalya EXPO 2016’ya hazırlanıyor

ANTALYA (A.A) - Antalya, 2016 yılında ev sahipliği yapacağı “çocuk ve çiçek” temalı EXPO 2016 hazırlıklarını sürdürüyor. Hazırlık çalışmaları çerçevesinde düzenlenen EXPO Eğitim Semineri'nde konuşan Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım Daire Başkanı Necil Nedimoğlu, EXPO'nun Fransa'ya Eyfel Kulesi'ni kazandırdığını belirterek, “Umarım Türkiye'ye de kalıcı bir eser bırakır” dedi.

EXPO Eğitim Semineri Antalya İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Seminer Salonu'nda başladı. İki gün sürecek seminere Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Ferhat Şelli, Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım Daire Başkanı Necil Nedimoğlu, Uluslararası EXPO Danışmanı Juan Cruz Correas, Antalya Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Antalya Ticaret Odası Yönetim Kurulu (ATSO) Başkan Yardımcısı Adnan Vucudi Özen ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Osman Bağdatlıoğlu, EXPO'da önemli bir noktaya gelindiğini belirterek, “Daha profesyonel gitmemiz gerekiyor İzmir'de nerede yanlış yapıldı bunları bilmemiz lazım, iyi örnekleri de almamız lazım. EXPO'yu almak önemli değil, önemli olan onu Antalya için yararlı pozisyona getirmek” dedi.

Özen: EXPO kültür turizmine de büyük katkı sunacak

ATSO Başkan Yardımcısı Adnan Vucudi Özen de 5- 6 yıl önce küçük adımlarla başlayarak gelinen noktanın sevindirici olduğunu kaydederek, “Bu organizasyon kentteki tüm dinamikleri bir araya getirdi. Dünyanın en kapsamlı görsel ve evrensel botanik EXPO'su ülkemizin kültür turizmine de büyük katkı sunacak” diye konuştu.
Özen, çocuk ve çiçek temalı EXPO 2016'nın turizmin 12 aya yayılması konusunda da bulunduğu illere katkı sağladığını vurgulayarak, Antalya'ya da bu katkıyı sağlayacağına inandığını söyledi.

ATB Başkanı Ali Çandır, EXPO konusunda Antalya Valisi Alaaddin Yüksel önderliğinde Antalya kentinin tüm aktörlerinin üzerine düşeni layıkıyla yaptığını belirterek, devlet kademesinde karar vericilerin bu konuda daha fazla hassasiyetle davranıp bu işin bütçelenmesi, programlanması ve piyasalara çıkarılması konusunda katkılarını acilen beklediklerini kaydetti. Çandır, “Bu kentteki aktörler birlikte hareket etme kültürünün en güzel örneklerini vererek, bu güne kadar sessiz sedasız, abartmadan, (tereyağından kıl çeker gibi) bu işi bu aşamaya kadar getirdiler. Bundan sonra da hükümetin, devletimizin gücüyle bu organizasyonun Antalya'ya Türkiye'ye yakışır hale gelmesi için katkılarını bekliyoruz” diye konuştu.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Ferhat Şenli, tanıtım açısından önemli olan EXPO'nun, turizme de büyük katkılar sağladığını belirterek, EXPO'ların sadece düzenlenen kentin değil, coğrafyanın tümüne önemli katkılar sağlayacağını bildirdi. 2016'da yapılacak EXPO'nun temasının tarımı ilgilendirdiğini anlatan Şelli, “Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olarak bu fuarda etkin rol almak istiyoruz. Geldiğimiz günden beri özellikle Antalya'da EXPO ile ilgili bu heyecanı görünce ne kadar büyük bir görev üstlendiğimizi daha iyi görüyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım Daire Başkanı Necil Nedimoğlu, Fransa'daki Eyfel Kulesi'nin EXPO nedeniyle inşa edildiğini hatırlatarak, “EXPO Fransa'ya Eyfel Kulesi'ni kazandırdı, umarım Türkiye'ye de kalıcı bir eser bırakır. Antalya'ya Eyfel inşa edelim demiyorum ama bu tür katkılar yapmak lazım. EXPO'nun düzenlendiği şehirler hala bazı yapılarla turist çekiyor, markalaşıyor” diye konuştu.
Türkiye'nin botanik EXPO ile özdeşleşmesini dileyen Necil Nedimoğlu, “Bu bir Türkiye projesi. Nerede katkı sağlayacak değer varsa, onları burada toparlamak lazım” dedi.
    
EXPO uluslararası arenadaki duruşunuzu iyileştirir
    
Uluslararası EXPO Danışmanı Juan Cruz Correas de 1987 yılından bu yana EXPO ile ilgilendiğini belirterek, çeşitli ülkelerde düzenlenen EXPO deneyimlerini paylaştı.
EXPO'nun tanıtım organizasyonu olmasının yanı sıra siyasi ve kültürel bir etkinlik de olduğunu söyleyen Correas, 1992 yılında Sevilla'da yapılan EXPO örneğini vererek, orada İsrail ile Filistin dahil bir çok ülkenin siyasi görüşmelerde bulunduğunu anlattı. Correas, “EXPO uluslararası arenadaki duruşunuzu iyileştirme, hedeflerinizi gerçekleştirmek için iyi bir çabadır. EXPO, ülkenizin görünürlülüğünü artırır. Düşünün altı ay boyunca dünya medyasında olacaksınız. Dünyanın ilgisi sizin ülkeniz üzerinde olacak. Bu, diplomasinin ilerlemesi anlamına da gelecek. Sevilla EXPO'da İspanya diplomasisi gelişti” diye konuştu.

EXPO'nun hükümetin ya da sivil toplum örgütlerinin yapacağı bir iş olmadığını, birlikte hareket edilmesi gereken ve tüm ülkeye çıkar sağlayacak bir organizasyon olduğunu vurgulayan Correas, devlet desteğiyle bunu yapmak ve hükümetin elinin açık olması gerektiğini söyledi.
EXPO'nun bir çok ülkeye hitap etmesinin şart olduğunu ifade eden Correas, bir cazibesinin olması gerektiğini yoksa kimsenin gelmeyeceğini kaydetti. 2015 yılında düzenlenecek EXPO'yu İzmir'in kaçırdığını hatırlatan Correas, “İzmir'de lobi faaliyetleri konusunda başarılı olamadık. Bazı araçları iyi kullanamadık. Lobi faaliyetleri EXPO'larda çok önemli” dedi.
Juan Cruz Correas, EXPO'nun mutlaka başarılı bir şekilde tamamlanması gerektiğini belirterek, EXPO'nun başarılı olması için iyi yönetilmesi, öngörülerin doğru olması, mutlaka başarı hikayesi olması gerektiğini kaydetti. Juan Cruz Correas, EXPO için çok sayıda insanın Antalya'ya geleceğine işaret ederek, konaklama kapasitesine ihtiyaç olduğunu ancak bunların EXPO için açılıp sonra kapanan tesisler olmaması uyarısında da bulundu. Correas, bir gazetecinin sorusu üzerine, 2016 yılında düzenlenecek EXPO'nun başlangıç tarihinin 23 Nisan olabileceğini belirtirken, “23 Nisan başlangıç için uygundur” dedi.

Altı ayda 20 bin sosyal ve kültürel etkinlik
    
EXPO 2016, dünyanın en saygın ve ilgi gören organizasyonu kabul ediliyor. Antalya'nın 90 hektarlık alanda kuracağı EXPO Fuarı'na 100 ülkenin katılımı beklenirken, 8 milyon turistin fuarı ziyaret etmesi hedefleniyor. Altı ay sürecek fuar için 1 milyar avronun harcanması planlanıyor. Altı ayda 20 bin sosyal ve kültürel etkinliğin yapılacağı belirtilen fuarın, Antalya ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacağı kaydediliyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002