Anfaş Fresh Antalya 2010 Fuarı açıldı

18 Mart 2010 Perşembe

Fresh Antalya 2010 Uluslararası Meyve Sebze, Lojistik ve Teknolojileri Fuarı’nın açılışında bir konuşma yapan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Adnan Vucudi Özen, 10 yıl önce 130 bin dekar olan örtü altı alanın bugün 200 bin dekara ulaştığını belirterek, 10 yıl önce 1.7 milyon ton olan örtü altı üretimin bugün 2.5 milyon tona ulaştığına dikkati çekti. Tarımda gübre ve elektrik maliyeti gibi girdilerin yüksek olduğunu da vurgulayan Özen, “Avrupa pazarının kapalı olması gibi en büyük sorunu da unutmamak gerekir. Avrupa sebze ve meyve pazarının bu kadar kapalı olması artık sorgulanmalıdır” dedi.


Anfaş Fresh Antalya 2010 Fuarı açıldı

Uluslararası Meyve Sebze, Lojistik ve Teknolojileri Fuarı (ANFAŞ Fresh Antalya 2010) Antalya'da açıldı. 20 Martta sona erecek fuarda 31 ülkeden 136 firma stant açtı.

Fresh Antalya 2010 Uluslararası Meyve Sebze, Lojistik ve Teknolojileri Fuarı Antalya Expo Center'de başladı. Fuarın açılışında konuşan ANFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer, bu yıl dördüncüsü yapılacak fuara 31 ülkeden 7 binin üzerinde sektör temsilcisinin katılmasının beklendiğini kaydetti. Yurt içi ve yurt dışından 136 firmanın stant açtığını belirten Seçer, “Yurtiçi ve yurt dışı sözleşmelerinin yenileneceği, rekabet avantajlarının artırılacağı, tarım işletmelerinin kontrollü üretim ve markalaşmaya teşvik edileceği, ürün sonrası sektörün ihtiyacı olan işleme ve ambalaj teknolojilerinin ve sektör hizmetlerinin yer alacağı bu fuar, Türkiye sebze ve meyve ihracatı açısından büyük önem taşıyor. Antalya'nın ulaşım ve konaklama imkanlarıyla Akdeniz, Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Rusya ve Afrika coğrafyasında uluslararası tarım platformu oluşturulması hedefleniyor” diye konuştu.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Şeref Songör, kaliteli yetiştirilen sebze ve meyvenin en iyi şekilde tüketiciye ulaştırılması gerektiğini vurgularken, fuarın bu anlamda önem taşıdığını söyledi. Meclis'ten geçen Haller Yasası'nın onaylanmasını beklediklerini ifade eden Songör, yasanın ürünlerin sofraya ulaşmasını kolaylaştıracağını kaydetti.

Özen: Antalya tek başına 10 ülkeye bedel

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Adnan Vucudi Özen ise, 10 yıl önce 130 bin dekar olan örtü altı alanın bugün 200 bin dekara ulaştığını belirterek, 10 yıl önce 1.7 milyon ton olan örtü altı üretimin bugün 2.5 milyon tona ulaştığına dikkati çekti. Türkiye örtü altı üretiminin yarısından fazlasının Antalya'da gerçekleştiğini bildiren Özen, üretim ve ihracatının yarısını domatesin oluşturduğunu kaydetti. Antalya'nın tek başına dünya domates üretiminde dünyada 10 ülke gibi üretim yaptığını anlatan Özen, “Buna rağmen 2,5 milyon ton domates ticareti yapan Avrupa pazarında sadece Bulgaristan ve Romanya'da ciddi bir ihracatımız bulunmaktadır” diye konuştu. Tarımda gübre ve elektrik maliyeti gibi girdilerin yüksek olduğunu da vurgulayan Özen, “Avrupa pazarının kapalı olması gibi en büyük sorunu da unutmamak gerekir. Avrupa sebze ve meyve pazarının bu kadar kapalı olması artık sorgulanmalıdır” dedi.

Antalya Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Satıcı da, “Türkiye'nin en taze fuarı” sloganıyla yola çıktıklarını belirterek, dört yılda fuarı belli bir noktaya getirdiklerini söyledi. Yaş sebze ve meyvede Türkiye'nin üretiminin arttığını, dünyanın neredeyse yarısına sebze ve meyve ihracatı yaptığını vurgulayan Satıcı, ürün kalitesini artırmak için çalıştıklarını bildirdi. Satıcı, fuarın üretici ve ihracatçıyı bir araya getireceğini kaydetti.
    
Tüfek ihracatı domatesten daha kolay
    
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır da Fresh Antalya Fuarı'nın, ürünlerin küresel marka değerini artıran ve sektörel ticaretin gelişmesine önemli katkılar sağlayan bir konuma geldiğini söyledi.
İhracatta yaşanan sorunlara da dikkati çeken Çandır, şöyle devam etti: “Bugün Türkiye'den yaş sebze ve meyve ihracatı yapmak isteyen arkadaşlar 16 adımda ihracatını gerçekleştirmektedir. Ancak tüfek ihraç edecek arkadaşımız sadece 5 adımda bu ihracatı gerçekleştirmektedir. Süre olarak bu, yaş sebze ve meyve ihracatını da olumsuz etkilemektedir. Suriye, Kıbrıs, Mısır gibi ülkeler ciddi olarak açıktan ve dolaylı desteklerle bizim pazardaki payımızı etkileyecek konuma gelmişlerdir.”

Antalya Vali Yardımcısı Hakkı Loğoğlu, Antalya'nın tarımın başkenti olduğunu belirterek, tarımda üretim ve ihracat konusunda bazı sıkıntılar yaşandığını, yapılacak düzenlemelerle bu sıkıntıların aşılacağına inandığını kaydetti.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli de Türkiye'de meyve sebze ihracatına yönelik yapılan, alanında tek ve ilk ihtisas fuarı Fresh Antalya Fuarı'nda üretici, ihracatçı, ithalatçı, komisyoncu, market zincirleri ve teknoloji firmaları bir araya geldiğini söyledi. Antalya'nın 4,5 milyar dolarlık bitkisel üretimi ile GSYİH sıralamasında birinci sırada olduğunu vurgulayan Şelli, “Antalya'nın ihracatında tarım ürünlerinin payı yüzde 75'ler seviyesindedir” dedi.

Antalya'nın 3,6 milyon ton ile Türkiye sebze üretiminin yüzde 13'ünü, ihracatın yüzde 30'unu karşıladığını anlatan Şelli, “1,1 milyon ton meyve üretimi ile meyve üretimimizin yüzde 7'sini ve ihracatımızın da yüzde 7'sini karşılamaktadır” diye konuştu. Türkiye'de 2009 yılında toplamda 42,5 milyon ton yaş meyve sebze üretimi gerçekleştirildiğini vurgulayan Şelli, “Tarım ürünleri ihracatımız içinde yaş meyve sebze ihracatı 2,4 milyon ton ile yüzde 15'lik paya sahip bulunmaktadır. İhracatımızda Rusya Federasyonu, Irak, Bulgaristan, Ukrayna, Romanya ve Almanya ilk sıralarda yer almaktadır. Toplam sebze ihracatının yüzde 47'si AB ülkelerine yapılmıştır” ifadelerine yer verdi. Şelli, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olarak tarıma verdikleri destek ile tarımsal üretim alanında yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002