ATSO Başkanı Budak; “Türkiye’nin çok kapsamlı bir eğitim reformuna ihtiyacı var”

24 Mart 2010 Çarşamba

Cam Piramit’teki Akdeniz İş Fırsatları Fuarı’nın açılışında bir konuşma yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak “Türkiye’nin çok kapsamlı bir eğitim reformuna ihtiyacı var. Gençlerimizi ezberci eğitimden, test çözmeye dayalı eğitimden, meslek seçimini tesadüfe bırakan üniversite sınavından kurtarmamız gerekiyor. Eğitimin bir dalda uzmanlığın yanı sıra kültür, ahlak, yaratıcılık, kavramsal düşünme gibi nitelikler de kazandırması gerekiyor. Türkiye’de eğitim reformunun, eğitim kalitesinin, futbol maçları kadar tartışılmamasını, gündeme gelmemesini anlamak mümkün değildir” dedi.


ATSO Başkanı Budak; “Türkiye’nin çok kapsamlı bir eğitim reformuna ihtiyacı var”

Akdeniz Üniversitesi tarafından iş hayatına atılmaya hazırlanan öğrenciler ve üniversite mezunu öğrencileri özel sektör ile buluşturmak ve onlara iş imkanı sağlamak amacıyla bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Akdeniz İş Fırsatları Fuarı, Cam Piramit’te açıldı.

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Öcal'ın açılışını yaptığı fuara katılım hayli yoğundu. Bu yıl 300 firmanın katıldığı fuarı 20 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiği bildirildi.

İşsizlik tüm kesimler için yakıcı bir sorun

Akdeniz İş Fırsatları Fuarı’nın açılışında bir konuşma yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, fuarın, gençlerin iş bulması için olduğu kadar, kendilerini iş dünyasının taleplerine göre hazırlaması için de bir fırsat olduğunu söyledi. Ülkemizde işsizlik sorununun sadece gençler için değil, toplumun tüm kesimleri için yakıcı bir sorun olduğunu belirten Budak, kentlerde 15-24 yaş arası ve eğitimini bir aşamada bitirmiş olan gençlerde işsizlik oranının yüzde 25 olduğunu, iki milyonu iş aramaktan vazgeçmiş 5,3 milyon işsiz insan bulunduğunu kaydetti.

Eğitim reformu, futbol kadar gündemde değil

“Artık eğitimli insan işsizliği de ciddi boyuta ulaşmıştır” diyen Budak şöyle konuştu; “1 milyon 200 bin meslek lisesi ve üniversite mezunu gencimiz iş sahibi değildir. 200 bin öğretmen, 160 bin mühendis, 400 bin sosyal bilimler mezunu boştadır. Bilgisayar mühendisliği, mimarlık alanında dahi binlerce işsiz gencimiz bulunuyor. Diğer tarafta gazetecilik, hukuk, matematik, veterinerlik, sağlık gibi alanlarda ise işsiz sayısının çok az olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla eğitim alanı ile iş dünyasının talepleri arasında nicelik ve nitelik yönünden tam bir örtüşme olmadığı görülmektedir. İşte bu fuarın bir faydası da gençlerimizin nerede, nasıl bir kalifikasyon istendiğini görmesidir. Tabii ki, bunun yanında ülkemizde ekonominin ve şirketlerin de daha fazla yaratma zorunluluğu bulunmaktadır. Son dönemde işsizlik artışında krizin etkisi vardır, sanayide istihdam 300 bin azalmıştır. Önümüzdeki dönemde işsizliğin bir miktar azalmasını bekliyoruz. Ama bunun yanında bu sorunu çözmek için yapmamız gereken birçok şeyin bulunduğu da bir gerçek. Her şeyden önce Türkiye’nin çok kapsamlı bir eğitim reformuna ihtiyacı olduğu var. Gençlerimizi ezberci eğitimden, test çözmeye dayalı eğitimden, meslek seçimini tesadüfe bırakan üniversite sınavından kurtarmamız gerekiyor. Eğitimin bir dalda uzmanlığın yanı sıra kültür, ahlak, yaratıcılık, kavramsal düşünme gibi nitelikler de kazandırması gerekiyor. Türkiye’de eğitim reformunun, eğitim kalitesinin, futbol maçları kadar tartışılmamasını, gündeme gelmemesini anlamak mümkün değildir.”

Mesleki eğitim sorununun gerçek ihtiyaç alanlarında çözülmesi gerektiğini ifade eden Budak, Almanya ve İngiltere’de mesleki eğitimin ağırlığı yüzde 70’e yaklaşırken, Türkiye’de % 30’larda kalmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

İstihdamın üzerindeki vergi yükünün azalması, bunun için de kayıt dışı ekonomiyle katı bir mücadele yürütülmesi gerektiğini belirten Budak, “Daha ötesinde de yeni istihdam modellerinin geliştirilmesi gibi çabalara ihtiyaç bulunmaktadır. Bunlar yapıldığı zaman, eğitimli gençlerimizin Türkiye’nin en büyük gücü olacağından kuşkumuz yoktur” dedi.

Güncel sorunlara takılıp kalınmamalı

Antalya’nın geçen 25 yılda turizmde, tarımda ve sanayide önemli bir gelişme gösterdiğini belirten Budak, “On yıl önce Antalya’da bir alışveriş merkezi açıldığında, iş yapmaz deniliyordu. 10 yılda AVM enflasyonu yaşadık ve devam ediyor. Bu nedenle, güncel sorunlara takılıp kalınmamalı, herkes geleceğe güvenmelidir. Gençlerimizin Türkiye’nin geleceğine ve kendilerine güvenmeleri her şeyin başında gelir. Bu inançla, hayat boyu eğitime dört elle sarılmak, bir alanda iyi bir uzmanlık bilgisi kazanmak, çağın kültürünü yakından takip etmek, okuma ve araştırmayı bir yaşam biçimine dönüştürmek, Türkçeyi en iyi biçimde kullanabilmek, yabancı dilde okuryazar olmak, bilgi ve iletişim teknolojisine hâkim olmak artık her gencin ödevidir, sorumluluğudur.   

Fuarımızın gençlerimize bu güveni vereceğine inanıyorum.  Bu fuarın kurumlarımız ve firmalarımız için de bir fırsat ve aynı zamanda bir tür eğitim olduğunu da ilave etmek istiyorum. Çünkü normal fuarlarda ürünlerini tanıtan firmalarımız bu fuarda kendilerini, kurumsal yapılarını ve vizyonlarını tanıtmaktadırlar. Bu da firmalarımızın kendilerini değerlendirmeleri açısından önemlidir. Bu düşüncelerle, Antalya’nın ve Akdeniz Üniversitesinin bu fuarı gelecekte uluslararası tanınırlığa sahip bir boyuta taşımasını diliyor, emeği geçenleri tekrar kutluyor ve teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
TS 10002