STS Akıllı (Smart) Takograf Uygulaması

9 Ağustos 2019 Cuma

TOBB’dan gelen yazıda; Uluslararası taşımacılıkta takograf uygulaması ile ilgili hususlar, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (BM/AEK) tarafından yürütülmekte olan Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Taşıtlarda Çalışan Personelin Çalışmalarına İlişkin Avrupa Anlaşması (AETR) ile düzenlendiği belirtilmektedir.


Bununla birlikte, 15 Haziran 2019 tarihi itibariyle AB üyesi ülkeler, AB mecrası içerisinde yapacakları taşımacılıkta, AB mevzuatına (2016/799 ve 165/2014 AB Regülasyonları) göre, akıllı (smart) takograf uygulamasına geçtiği ve bu tarih itibariyle AB üyesi ülkelerde tescil edilen araçlarda akıllı (smart) takograf şartı aranmaya başlandığı ifade edilmiştir.

 

Ancak bu uygulamanın sadece AB üyesi ülkelerin sınırları içerisinde tescil edilen araçları ilgilendirdiği, AB üyesi olmayan, ülkemiz gibi AETR'ye taraf ülkelerde tescil edilen araçlar için böyle bir zorunluluğun  şu an için bulunmadığı bildirilmektedir. Bir başka deyişle, ülkemizde tescil edilerek, AB üyesi veya AB üyesi olmayan herhangi bir AETR ülkesine taşımacılık yapmakta olan araçların akıllı takograf takma zorunluluğu olmadığı belirtilmektedir.

 

Uluslararası karayolu taşımacılık operasyonları sırasında akıllı takograf kullanımının, ülkemiz gibi AB üyesi olmayan AETR'ye taraf ülkeler için hangi tarihte zorunlu hale geleceğinin henüz bilinmediği vurgulanmıştır.

 

Bilgilerinize rica ederiz.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2020 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Lösev
TS 10002