Fas'a Sanayi Ürünleri İhracatında Uygunluk Kontrolleri

22 Temmuz 2020 Çarşamba

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) alınan yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığı'ndan alınan yazıya istinaden, Fas’a sanayi ürünü ihracatı yapan firmalarımızın (ihracat öncesinde) güncel uygunluk kontrolü listelerini kontrol etmelerinde fayda olduğu iletilmektedir.


Yazıda, Fas’a ihraç edilen sanayi ürünleriyle ilgili olarak 2 farklı liste olduğu belirtilmektedir: Uygunluk kontrollerinin varış noktasında (Fas’ta) gerçekleştirileceği ürünler listesi ve uygunluk kontrollerinin çıkış (menşe) ülkelerinde gerçekleştirileceği ürünler listesi. Bahsedilen listelerde zaman zaman güncellemeler yapılmakta olduğu için listelerin kontrol edilmesinde fayda görülmektedir.

Uygunluk kontrolleri Fas’ta (varış noktasında) gerçekleştirilecek olan ürünlere dair güncel liste için lütfen tıklayınız.

Uygunluk kontrolleri çıkış (menşe) ülkelerinde gerçekleştirilecek olan ürünlere dair güncel liste için lütfen tıklayınız.

Ayrıca Fas Sanayi, Ticaret, Yeşil ve Dijital Ekonomi Bakanlığı tarafından internet sitesinde yapılan yeni bir duyuru ile (normal koşullarda kontrolleri çıkış ülkesinde gerçekleştirilmesi gereken ürünlerle ilgili olarak); COVID-19 salgınından kaynaklı sebeplerle zorlukların yaşanması ve kontrolün bir şekilde çıkış ülkesinde gerçekleştirilememesi halinde, istisnai bir uygulama olarak 20 Haziran 2020 tarihinden sonra Fas’a ulaşan eşya için Fas gümrük noktalarında uygunluk kontrollerini gerçekleştirme imkanının tanınacağı duyurulmuştur. Ancak, bu imkandan faydalanabilmek için ön koşul olarak ilgili ithalatçılar tarafından (ithalat başvurusu yapılırken), Fas’ta gümrük işlemlerinin gerçekleştirildiği PORTNET internet platformu (https://www.portnet.ma) üzerinden “Yeminli Beyanname” (Declaration sur L’honneur) verilmesi gerektiği, aksi takdirde bu istisnai uygulamadan faydalanmanın mümkün olmayacağı belirtilmektedir.

Halihazırda Fas’a ihraç edilen sanayi ürünlerinin yerel mevzuat çerçevesinde uygunluk kontrolleri Fas Sanayi, Ticaret, Yeşil ve Dijital Ekonomi Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Bureau Veritas, TUV Rheinland ve Applus Fomento firmalarınca gerçekleştirilmektedir.

Üyelerimizin bilgisine sunulur.

Dış İlişkiler Müdürlüğü

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
TS 10002