Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) İstanbul-Tahran-İslamabad Yük Treni

26 Mart 2021 Cuma

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) alınan yazıda, T. C. Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü'nün yazısına istinaden, İstanbul-Tahran-İslamabad (ITI) Yük Treni'nin hizmete sokulduğu iletilmektedir.


Yazıda; Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (EİT)  ilgili toplantısı  neticesinde, İstanbul-Tahran-İslamabad (ITI)  Yük  Treni'nin  hizmete  sokulması  konusunda,  ülkemiz,  İran  ve  Pakistan  Demiryolları arasında mutabakata varıldığı ifade edilmektedir.

Bu kapsamda, rekabetçi ve cazip bir taşıma tarifesi oluşturularak, taşıma organizasyonunun sağlanması adına, her ülke tarafından aşağıda bilgileri verilen ulusal forwarder şirketlerin tespit edildiği bildirilmektedir.

Trenin, Türkiye-İran-Pakistan parkurunda işletileceği ve trenle, konteyner ve konvansiyonel  yükler taşınabileceği belirtilmektedir. Yüklerin, hat farklılığından dolayı İran'ın Zahedan kentinde aktarmaya tabi tutulacağı ifade edilmektedir.

ITI Yük Treni'ne, Türkiye ve Pakistan'da farklı noktalardan yük verilmesinin mümkün olacağı,  Türkiye (Köseköy) (1850 km) - İran (2603 km) - Pakistan (İslamabad) (1990 km) arasında toplam taşıma süresinin 14 gün olarak hesaplandığı kaydedilmektedir.

İstanbul-Tahran-İslamabad (ITI) Yük Treni Ulusal Forwarder Şirketleri:
Türkiye: MFA Lojistik A. Ş. (+90 531 779 29 90; +90 312 557 56 81; info@mfalojistik.com)
İran: Rassan Rail Pars (+98 912 140 27 00)
Pakistan: Haroon Brothers & Co. (+92 332 94 66 135)

Üyelerimizin bilgisine sunulur.


Dış İlişkiler Müdürlüğü

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002