Avrupa Birliği'nin EORI Uygulaması

6 Temmuz 2010 Salı

TOBB’dan alınan yazıda, AB gümrük mevzuatı gereğince 1 Temmuz 2009 tarihinden itibaren AB üye ülkelerinin herhangi birinde Gümrük beyan işlemi gerçekleştirecek tüm nakliyecilerin (ithalatçı ve ihracatçılar dahil) EORI (Economic Operators Registration and Identification Number) veritabanına kayıt yaptırmasının zorunlu hale geldiği bildirilmektedir.


 

Konu ile ilgili olarak Gümrük Müsteşarlığı’ndan alınan bir yazıda uygulamada karşılaşılan bazı sorunlar nedeniyle öngürülen esneklik süresinin, 25 Mayıs 2010 tarihli duyurusuna istinaden 1 Temmuz 2010 tarihinde sona ereceği bildirilmiştir.

Söz konusu yazıda ayrıca, EORI numaralarının Gümrük beyannamelerinde kullanımına ilişkin halihazırda uygulanan mevzuatın değişmediği ve Topluluk Gümrük Yönetmeliği’nin ilgili kısımlarının halen geçerli olduğu, konuya dair son gelişmelerin Gümrük Müsteşarlığı’nın internet sitesinde (www.gumruk.gov.tr) yer alan duyurular bölümünden takip edilebileceği bildirilmektedir.

Bu çerçevede, mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmayıp, bu uygulama için tanınan geçiş sürecinin sona erdiği ve bu tarih itibariyle daimi EORI no’su olmayan AB'de kayıtlı, ticari faaliyet gösteren ve dolayısıyla beyan zorunluluğu bulunan ithalatçı/ihracatçıların ve nakliyecilerin AB sınırları içerisinde işlem yapamayacağı bildirilmektedir.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002