“Evini Yenile Türkiye” kampanyası ile yapı sektörünün canlanması hedefleniyor

10 Kasım 2009 Salı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Halkbank ve yapı malzemeleri sektörü işbirliği ile başlatılan “Evini Yenile Türkiye” kampanyası ile ilgili olarak, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak ve Halkbank Bölge Koordinatörü Hakan Yüksek bir basın toplantısı düzenledi.


“Evini Yenile Türkiye” kampanyası ile yapı sektörünün canlanması hedefleniyor

Toplantıda bir konuşma yapan ATSO Başkanı Budak, tüketicilere çok düşük faiz oranlarıyla kredi kullandırılacak kampanya ile yapı sektöründe canlılık yaratmanın hedeflendiğini söyledi.

2008 yılının ekim ayında çok şiddetli gelen ekonomik krizin arkasından tüketimde inanılmaz sevide düşüşler yaşadığını, tüketimdeki düşüşün direkt olarak üretimi vurduğunu belirten Budak, “Krizden en çok etkilenen sektörlerin başında inşaat ve yapı sektörü geldi. İnşaat sektörü 2008 hatta 2007’den itibaren kan kaybetmeye başladı. İnşaat sektöründe 2008 ile birlikte yüzde 14’ten başlayan düşüş, bugün ikinci çeyrek itibariyle eksi yüzde 21’lere gelmiş durumda. Bu çok ciddi bir rakam. Tabi Antalya diğer kentlerden daha fazla etkilendi. Çünkü inşaat sektörü Antalya ekonomisinin lokomotif sektörlerinde biri. Nüfus artışı, göç ve özellikle yabancılara mülk satışı ile ilgili çok ciddi yatırımlar yapıldı.

Bu yüzden Antalya’da inşaat sektörü diğer kentlerden daha çok etkilendi” dedi. Antalya’da 11 bin dolayında konut stoğu bulunduğunu belirten Budak, Hükümete otomotiv ve mobilya sektöründe olduğu gibi başta inşaat ve diğer sektörlerde de ÖTV ve KDV indirimi yapılması talebinde bulunduklarını hatırlattı. Budak şöyle devam etti; “Biz her fırsatta inşaat sektörüne destek verilmesi gerektiğini söyledik. Bu desteğin istihdam üzerinde ciddi etki yapacağını söyledik. Antalya’da çok ciddi konut stoğu var. Bunun eritilmesi sadece banka kredileriyle tüketicinin harekete geçirilmesi ile mümkün değil. Devletin sübvanse etmesi gerekiyor. İnşaat sektörünün canlanması, birbirini tetikleyen onlarca yan sektörün daha canlanması demek. İşsizlik % 17 sevilerine kadar çıktı. İnşaat sektörü en fazla istihdam yaratan birinci sektör. İstihdamı aşağı çeken bir sektör. Bu bağlamda bu kampanyanın yapılması hiç olmazsa yapı malzemeleri sektöründe ertelenmiş tüketim, ertelenmiş onarımı bakımı tadilatı, kışa girmeden düşük faizlerle tüketicilere sunarak hem sektörün canlanması, hem tüketicinin üstündeki psikolojik baskının ortadan kaldırılması anlamında yararlı olacaktır. Faiz oranları Türkiye’de bu seviyelere hiç gelmedi. Kampanya Binde 3,3 faiz oranıyla tüketicilere ciddi imkanlar sunuyor. Tabi bu yeterli mi? Elbette yeterli değil. Biz diğer sektörlere de bunun yansımasını bekliyoruz. Diğer sektörlerde de bu tür kampanyalar yapılabilir.” Tüketicilerin kampanyadan kolayca yararlanabileceğini belirten Budak, “Çok kolay alınan bir kredi. 359 bayiden herhangi birinden aldığınız faturayla bankaya gidiyorsunuz, 12, 24, 36 ay vadelerle 50 milyar liraya kadar kredi kullanabiliyorsunuz” dedi. Kampanyanın başarıya ulaşacağından kuşkusu olmadığını belirten Budak, “Bir canlılık olacağı kesin. Türkiye’nin her yerinde çok ciddi bir talep var. Sonuçta bu ertelenmiş bir ihtiyaç. Hem ekonomi çarkları dönüyor, ev sahipleri kazanıyor, bayiler kazanıyor, bankamız kazanıyor. Herkesin kazandığı aynı zamanda istihdama da etkisi olacak bir kampanya” diye konuştu.

Halkbank Bölge Koordinatörü Hakan Yüksek, TOBB ve 83 ana üretici ile birlikte başlatılan “Evini Yenile Türkiye” kampanyasına yurt çapında 13 bin satış noktasının katıldığını söyledi. 30 Kasım’a kadar sürecek kampanyaya Antalya’da 359 bayiinin katıldığını vurgulayan Yüksek şunları kaydetti; “Kampanyanın en uygun tarafı, tüketici kullanım maliyeti, 0.33 aylık oranlardan başlamaktadır. Bu oranlar sektörümüzün en düşük oranlarıdır. Tüketicilerin bu fiyatla mevcut evlerini tadilattan geçirmeleri onlar için son derece gerekli, son derece akılcı ve uygun maliyetli bir uygulama olacaktır. Biz 359 bayiimizle çok hızlı bir şekilde kampanyanın protokolünü imzalıyoruz. Üretimleri ve sonuçları almaya başladık.” Kampanyayla ilgili www.eviniyenileturkiye.com adlı bir web sitesi oluşturulduğunu da belirten Yüksek, tüketicilerin siteden ayrıntılı bilgi alabileceklerini söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002