ATSO Başkanı Budak;

19 Kasım 2009 Perşembe

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, ''Boyalı meyve veya mandalina'' başlığıyla, somut bir bilgi verilmeden, nerede ve nasıl bir sorun yaşandığı araştırılıp belirtilmeden, bütün narenciye üretimini, hatta meyve sebze üretimini kuşku altında bırakan haber ve yayınlar yapıldığını belirtti.


ATSO Başkanı Budak;

ANTALYA (A.A) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, ''Boyalı meyve veya mandalina'' başlığıyla, somut bir bilgi verilmeden, nerede ve nasıl bir sorun yaşandığı araştırılıp belirtilmeden, bütün narenciye üretimini, hatta meyve sebze üretimini kuşku altında bırakan haber ve yayınlar yapıldığını belirtti.

Budak, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde bazı medya organlarında, ''Boyalı meyve veya mandalina'' başlığıyla, somut bir bilgi verilmeden, nerede ve nasıl bir sorun yaşandığı araştırılıp belirtilmeden, bütün narenciye üretimini, hatta meyve sebze üretimini kuşku altında bırakan haber ve yayınlar yapıldığını kaydetti. Gerçekte konunun başlangıcının Bursa'da bir vatandaşın pazardan aldığı mandalina ile ilgili Tarım İl Müdürlüğü'ne başvurması olduğuna işaret eden Budak, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: ''Ancak yapılan yayınlarda bu somut bilgiler kullanılmamış ve ülkemizde 2,6 milyon ton narenciye üretimini, 700 bin tondan fazla mandalina üretimini gerçekleştiren yaklaşık yarım milyonluk üretici kitleyi ilgilendiren bir konu özensizce ekranlara taşınmıştır.
    
Konuyla ilgili olarak Tarım Bakanlığı'ndan bir yetkili, konunun mevzuata ve sağlık kurallarına uygun sarartma işlemi ile ilgili olabileceği yönünde gecikmeli olarak Anadolu Ajansı'na açıklama yapmış ancak bu açıklamaya medyamızda yeterli yer verilmemiştir.
    
Tüketicilerin meyve tüketmeleri gereken bir dönemde bütün toplumu olumsuz etkileyecek bu nitelikte haberler yapılması medyamız açısından son derece yanlıştır. Diğer taraftan konuyla ilgili ilk muhatap olan Tarım Bakanlığı'nın bu durumlarda kamuoyunu aydınlatma görevini üstlenmesi gereklidir.
    
Taze meyve cenneti olan ülkemizde bilinçli olmayan tüketim yapısı nedeniyle narenciye gibi en önemli ürünler yetersiz oranda tüketilmektedir. Bu tür yayınlarla, tüketim iyice baltalanmakta, tüketicinin sağlığı, üreticinin refahı zarar görmektedir.
    
İlimiz açısından önemli olan bu konularda değerli medya kuruluşlarımızdan anlayış ve destek beklediğimizi belirtmek istiyorum.''

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002