ATSO Ekim Ayı Meclis Toplantısı

10 Kasım 2009 Salı

ATSO Başkanı Budak:''Ekonomide 2010'da daha iyi gelişme göreceğiz ama önümüzde halen zor aylar bulunuyor''


ATSO Ekim Ayı Meclis Toplantısı

ANTALYA (A.A) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak,"Ekonomide 2010'da daha iyi gelişme göreceğiz ama önümüzde halen zor aylar bulunuyor" dedi. ATSO Başkanı Budak, meclis toplantısında yaptığı konuşmada, dünya ve Türkiye ekonomisi hakkında görüşlerini açıkladı. Dünya ekonomisinde bir iyileşme görüldüğünü, bu gelişmeleri Türkiye'nin yakından takip etmesi gerektiğini anlatan Budak, Antalya bölgesinde turizm sezonunun sona ermesi dolayısıyla kış döneminde tatil köyleri ve otellerin büyük bölümünün kapanacağını hatırlattı. Antalya'da kış turizminin canlandırılması için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini belirten Budak, şunları söyledi: "Ekonomide 2010'da daha iyi gelişme göreceğiz ama önümüzde halen zor aylar bulunuyor. Antalya olarak turizm sezonunu kapatıyoruz. Otellerimizin bazıları sezon sonu nedeniyle kapanmaya başlayacaktır.

Personel zorunlu olarak işsiz kalacak. Turizm sektöründe en az 100 bin kişi işsiz kalacak. Sorun yıllardır devam ediyor. Çözüm yolları da genel olarak biliniyor. Tabii ki, her işletmenin durumu aynı değil. İyi durumda olan, faaliyetine devam eden var, onların sorunu farklı ama her sektörde olduğu gibi zor durumda olan, can derdinde olan da var."

Kış sezonunun iyileştirilmesi için teşvikler isteyen ve turist getiren tur şirketlerine ''Boş koltuk desteği'' verilebileceğini bildiren Budak, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Yapılacak bir miktar istihdam desteği ile belirli sayıda otelin kapanması engellenebilir. Kış sezonuna özgü kampanyalar düzenlenebilir. Örneğin üçüncü kuşağa dönük tanıtım ve promosyon yapılabilir. Boş koltuk desteği verilebilir. Daha önce de hep birlikte söyledik. Mısır'da, İspanya'da, Yunanistan'daki kampanyaları örnek verdik ama bir sonuç alamadık. Bu önlemleri tek başına turizm sektörü alamaz. Mutlaka devlet katkısı gereklidir. Tabii, bu ortamda bir sektör de tek başına bu desteği alamaz. O nedenle diyoruz ki, turizme verilen destek Antalya'ya, tüm turizm illerine, turizme girdi sağlayan sektörlere verilmiş demektir. Hepimiz elimizi taşın altına koyalım ve gerekli adımlar atılsın."

"GEÇMİŞ YILLARI ARAYACAĞIZ"-
Ekonomik krizin etkisinin geçtiğini ancak herkesin hesabını iyi yapması gerektiğini vurgulayan Budak, ''Sektörlerimizi, üyelerimizi uyaralım. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Bunu bütün üyelerimize anlatmak zorundayız. Konut satışları bir miktar artacaktır fakat geçmiş yıllardaki hızlı gelişme beklenmemelidir. Ekonomi bir miktar toparlansa da büyük işletmelerin pazarı artıyor. Antalya merkezde büyük market ve zincir mağaza sayısı son beş yılda beş kat artmış durumdadır. Bu marketlerin çoğunda giyimden beyaz eşyaya, elektroniğe kadar her şey satılıyor. Antalya'da konaklama tesislerin hepsinde de zaten marketler, mağazalar var. Bir de marketler arasında saymadığımız shopping centerler bulunuyor. Bu rekabet ortamında ayakta kalmak eski yöntemlerle mümkün değildir'' diye konuştu. Türkiye'nin dış politika konusunda da sıkıntılar yaşadığını ifade eden Budak, Türkiye'nin hem Azerbaycan hem de İsrail ile olan ilişkilerindeki sıkıntılara değindi. Budak, şöyle konuştu: ''Dünya ve Türkiye gündeminde kayıtsız kalamayacağımız gelişmeler yaşanıyor.

Azerbaycan ve İsrail ilişkilerimizde ciddi sarsıntılar yaşıyoruz. Bursa'daki maçta kardeş Azeri bayrağının ki, bizim bayrağımızla neredeyse aynıdır, yerlere atılması, Azeri kardeşlerimizde haklı olarak tepkiye yol açmıştır. Bu konuda daha fazla özen gösterilmesi ve gerekirse sorumlu yetkililerin özür dilemesi gerekirdi.'' İsrail ilişkilerinde de sorunlar yaşandığına işaret eden Budak, ''İsrail halkı ile bizim bir sorunumuz yoktur'' dedi. Türkiye'nin İsrail ile yaşadığı olumsuz gelişmelere rağmen, Suriye ile izlenen yakınlaşma politikasının son derece olumlu olduğunu da kaydeden Budak, Suriye gibi komşu ülkelerle siyasi gelişmelerin ekonomik gelişmelere de imkan sağlayacağını söyledi. Budak, turizmcilerin bu ülkeye yoğunlaşmaları gerektiğini belirterek, ''Çünkü Antalya, Suriye'den çok az ziyaretçi alıyordu. Vizenin kaldırılması ile birlikte turizm ve ticarette hareketlenme artacaktır'' diye konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002