İsviçre Büyükelçisi Raimund Kunz, ATSO Başkanı Budak’ı ziyaret etti

10 Kasım 2009 Salı

Türkiye’de Ocak ayında göreve başlayan İsviçre Büyükelçisi Raimund Kunz, Antalya Fahri Konsolosu Yaşar Sobutay ile birlikte Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak’ı ziyaret etti.


 İsviçre Büyükelçisi Raimund Kunz, ATSO Başkanı Budak’ı ziyaret etti

Büyükelçi Kunz’a görevinde başarılar dileyen Budak, Antalya ekonomisi hakkında bilgiler verdi. Türkiye ile İsviçre arasındaki ekonomik ilişkilerin büyüyen bir trend içinde olduğunu belirten Budak, Türkiye’nin 2007 yılında yaklaşık 1 milyar dolar civarında olan ihracatının 2008’de üç kata yakın bir artışla 2,8 milyar dolara, bu yılın ağustos ayı sonu itibariyle de 3,2 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Antalya’nın 700 milyon dolarlık toplam ihracatı içinde İsviçre’nin 3,5 milyon dolarla düşük bir seviyede olduğunu belirten Budak, “İki binin üzerinde yabancı ortaklı üyelerimiz arasında 18 İsviçre ortaklı faal üyemiz bulunmaktadır. Ağırlıklı iş kolları ise genel anlamda gıda, emlak, inşaat, tarım, kuyum ve asansör sektöründen oluşmaktadır. İlişkilerimizi geliştirmek için biz Oda olarak her türlü işbirliğine hazırız” dedi. Antalya’ya geçen yıl 103 bin İsviçreli turist geldiğini, bu yıl eylül sonu itibariyle bu sayının 90 bin olduğunu belirten Budak, bu sayının önümüzdeki dönemde artmasını ümit ettiğini de söyledi. İsviçre Büyükelçisi Raımund Kunz da, Türkiye’ye her bakımdan önem ve değer verdiklerini ifade etti. Türkiye’nin ekonomik anlamda geleceğini çok olumlu bulduklarını ifade eden Kunz, nüfus anlamında çok büyük bir ülke konumunda olmadıklarını, ancak bu tür diyaloglarla hem dış ticaretin hem de turizmin gelişeceğini vurguladı. Kunz, Antalya ile İsviçre arasındaki ilişkilerin güçlenmesinde Fahri Konsolos Yaşar Sobutay’ın da katkılarının olacağını ifade etti.

ATSO Başkanı Budak, Büyükelçi Kunz’a üzerinde tarihi Kaleiçi’ni gösteren seramik bir tabak hediye ederken, Kunz, Budak’a İsviçre Çakısı verdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002