Çiçekler Solmasın Anneler Ağlamasın Projesi

10 Kasım 2009 Salı

Antalya’nın Kepez ilçesinde sokakta yaşayan ve sokakta çalışan çocukları kurtarmaya yönelik devlet, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşu işbirliği ile örnek bir çalışma gerçekleştiriliyor.


Çiçekler Solmasın Anneler Ağlamasın Projesi

Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün, sokakta çalışan ve sokakta yaşayan çocuklara yönelik hazırladığı “Çiçekler Solmasın Anneler Ağlamasın” projesine Kepez Belediyesi’nden ve Antalya Sanayi ve Ticaret Odası (ATSO)’ndan destek geldi. Projenin protokolünün imzalanmasıyla ilgili Kepez Belediyesi’nde tören düzenlendi.

Törene Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Emniyet Müdürü, Dr Ali Yılmaz, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Başkan Vekili Güray Parlak, Kepez Belediye Meclis Üyeleri, Kepez Belediye Başkan Yardımcıları ve Antalya Emniyet Müdürlüğü Şube Müdürleri katıldı. Törende Çocuk Şube Müdürü Ömür Saka, “Çiçekler Solmasın Analar Ağlamasın” projesiyle ilgili katılımcılara brifing verdi.

İmza töreninde bir konuşma yapan Antalya Emniyet Müdürü Dr. Ali Yılmaz, şehrin sosyal dokusunu incelediklerinde Kepez’de, sokakta yaşayan ve çalışan çocukların sayısının fazla olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Yılmaz, suç ve suçlulukla mücadele etme gereği suçlar oluşmadan önlemek amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarıyla, yerel yönetimlerle halkla bütünleşerek çalışmayı benimsediklerini belirterek, şunları söyledi: “Daha önce görev yaptığım Gaziantep’te, sokakta yaşayan ve çalışan çocuklarla ilgili yaptığımız proje, Birleşmiş Milletler ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından destek görmüş ve ödül almıştı. Bu projeyi de Antalya İl Emniyet Müdürlüğü olarak uygulama karar verdik. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, büyük bir heyecanla bu projeye destek olacağını ve bu projenin içerisinde yer almak istediklerini, ATSO Başkanı Sayın Çetin Osman Budak da projede birlikte çalışmak istediklerini ifade ettiler.” Antalya Emniyet Müdürü, Çiçekler Solmasın Analar Ağlaması’nın projesinin amacını da şu şekilde özetledi: “Bu proje ile çocuklarımızın sokağa mahkum edilmemesini, sevgi ve ilgi ile büyütülmesini, çeşitli suçlardan uzak tutulmasını, kötü alışkanlık kazanmamasını ve ekonomik nedenlerle çalışmak zorunda kalan çocuklara eğitim imkanlarının sağlanmasını, ailelere iş imkanlarının bulunmasını, okul çağını geçen çocuklara meslek edindirme, onlara bir aile ortamında yaşamalarını sağlanması gibi bir takım çalışma ürünleriyle bu projeyi gerçekleştirmek istiyoruz.

Bu projenin özünde çocukların ailelerin yanlarında istihdam edilmesi, sağlıklı iletişim sağlanması ve bir aile ortamında büyümelerinin sağlanması, anne ve babasından ayrı yaşamaması, çocuğu sokağa iten nedenleri de ortadan kaldırılması, ailenin ihtiyaçlarının karşılanması, çocuğun sokağa mahkum edilmemesi, ailesinin yanında yaşamasının sağlanması amaçlanıyor.”

ATSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Güray Parlak da konuşmasında, Antalya Emniyet Müdürü Ali Yılmaz’ın, ATSO’yu ziyaretinde kendilerine anlattığı projeye destek verebileceklerini ifade ettiklerini anımsatarak, “ATSO olarak geçmişte olduğu gibi şimdi de sosyal sorumluluğa katkı sağlamaya devam ediyoruz. Sokakta çalışan çocuklarımızın ailelerine iş imkanı sağlamak, projenin duyurulmasında yer almak, çocuklarımızın eğitimine katkı sağlamak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, Antalya’da çok önemli bir sosyal sorumluluk projesinin ilk adımını gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, kent için hayati bir önem taşıyan bir sorunu birlikte çözebilmenin mücadelesini vereceklerini ifade etti. “Başlattığımız çalışma toplumumuza, milletimize bir vefa borcunun tezahürüdür. Bu projeyi ortak bir şekilde uygularsak hem Antalya hem de Kepez’deki çocuklar için çok önemli bir iş yapmış olacağız.” diyen Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Antalya Emniyet Müdürümüz, bu projeyi bize getirdiği vakit, biz böyle bir projenin içerisinde mutlaka olmalıyız, dedik. Çünkü Kepez Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden beri gençlere ve çocuklara büyük önem verdik, veriyoruz. Türkiye’nin geleceğini inşa etmek istiyorsak, Türkiye’nin geleceğine sahip olmak istiyorsak Türkiye’nin çocuklarını ve gençlerini çok iyi önemsemeliyiz. Bizler de Antalya’nın, Türkiye’nin geleceği için gençlerimizi ve çocuklarımızı önemsiyoruz. Toplumsal olarak en büyük yaralarımızdan bir tanesi sokaklarda yaşamaya mahkûm edilen, terk edilmiş çocukların ilgiden ve sevgiden uzak olarak fiziksel ve ruhi gelişmelerini sürdürmeleridir. Bunların neticesinde çocuklar er ya da geç bir suç şebekesinin kucağına düşmektedirler ve toplum hayatının derinden rahatsız edici bir hal almaktadır. Bunlarla mücadele etmek ne ile olur? Sevgi ve ilgi ile bu çocuklara yaklaşmak ve onları tekrar topluma kazandırmakla olur.” “Biz de bu projede yer alalım, üzerimize düşeni yapalım”, diyen ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri’ne teşekkür eden Başkan Hakan Tütüncü, proje de gönüllü desteğine ihtiyaç duyduklarının altını çizerek, “Antalya’nın geleceğini düşünen, halkımız, milletimiz için güzel şeyler yapalım, düşüncesini taşıyanların bu projeye katkılarını ve desteklerini bekliyoruz.” İfadesini kullandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002