Antalya Tarımın da Başkenti

10 Kasım 2009 Salı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya’ya “Turizmin Başkenti”nden sonra “Tarım Başkenti” unvanını da kazandığını bildirdi.


Antalya Tarımın da Başkenti

TÜİK tarafından yayımlanan bölgesel verilerle ilgili değerlendirmelerde bulunan ATSO Başkanı Budak, Antalya’nın bitkisel üretimde Türkiye birincisi olduğunu, cam sera alanlarının yüzde 82’sinin Antalya’da bulunduğunu söyledi.

Budak, Antalya’nın bitkisel üretim değeri 4,4 milyar TL ile Türkiye tarımsal üretiminin % 7,7’sine karşılık geldiğini de söyledi. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan ATSO Başkanı Budak, şunları kaydetti; “TUİK tarafından yayımlanan bölgesel veriler Batı Akdeniz Bölgemizde ve Antalya’da tarımsal üretimin önemini çarpıcı biçimde ortaya çıkarmıştır. Buna göre Batı Akdeniz bölgesi kişi başına bitkisel üretim bakımından birinci sırada olup, bölgemizi Çukurova bölgesi takip etmektedir. İller bazında 2007 yılı verilerine göre Antalya bitkisel üretimde birinci sıradadır.

Antalya’nın bitkisel üretim değeri 4,4 milyar TL ile Türkiye tarımsal üretiminin % 7,7’sine karşılık gelmektedir. Karşılaştırma için bitkisel üretim değeri Mersin’de 3,5 milyar TL, İzmir, Bursa, Adana ve Konya illerimizde ise 2,3 ile 2 milyar TL arasındadır. Antalya 3,5 milyon ton üretimle Türkiye sebze üretiminin % 14’ünü gerçekleştirmektedir. İlimiz 2,6 milyon ton örtüaltı meyve ve sebze üretimi ile Türkiye örtüaltı üretiminin % 52’sini sağlamaktadır. Örtü altı üretimimizin 1,7 milyon tonu tek başına domates üretimidir ve Türkiye örtüaltı üretiminin % 70’i, toplam üretimin % 16’sıdır. Türkiye cam sera alanlarının % 82’si ilimizde bulunmaktadır. Cam sera alanımız 2000 ve 2007 yılları arasında 47 bin dekardan 62 bin dekara, plastik sera alanımız 70 bin dekardan 91 bin dekara yükselmiştir. Tarım sektörü bölgemizde istihdamın üçte birini sağlamaktadır. SGK verilerine göre tarımdaki aktif sigortalı sayısında Antalya 48 bin kişi ile Konya’dan sonra ikinci sıradadır. Bu veriler Antalya’ya “turizmin başkenti”nden sonra “tarım başkenti” unvanını da kazandırmaktadır.

Tabiidir ki, bu unvan örtüaltı üretimin modernizasyonu, bitkisel üretim alanında üreticilerimizin örgütlenmesi, kalitenin yükseltilmesi, markalaşmaya önem verilmesi, ihracatçılarımızın güçbirliği yapması gibi konularda daha fazla gelişme kaydedilmesini gerektirmektedir. Özellikle küçük üreticilerin örgütlenmesi konusunda çok büyük bir boşluk bulunmaktadır. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bugüne kadar örtüaltı tarımın desteklenmesi için önemli çaba harcadık. Bundan sonra üreticilerin örgütlenmesi, markalaşma ve ihracatın desteklenmesine dönük çalışmalara ağırlık vereceğiz. İlimizin bu alanlarda da daha iyi bir noktaya geleceğine inanıyoruz.”

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002