Rusya Antalya Başkonsolosu Husanov, ATSO Başkanı Budak’ı ziyaret etti

10 Kasım 2009 Salı

Antalya’da 10 bin Rus vatandaşının yaşadığını belirten Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Mircalol Husanov, “Antalya’nın potansiyeli, Rusya – Türkiye ilişkilerinin güçlenmesi için çok önemli” dedi.


Rusya Antalya Başkonsolosu Husanov, ATSO Başkanı Budak’ı ziyaret etti

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak’a nezaket ziyaretinde bulunan Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Mircalol Husanov, tüm dünyayı etkileyen ekonomik krize karşın, bu yıl Antalya’da 2 milyondan fazla Rus vatandaşının tatil yaptığını açıkladı.

Rus vatandaşlarına “Neden Antalya’yı tercih ediyorsunuz?” diye sorulduğunda, “Ödediğim paranın karşılığını fazlasıyla alıyorum” yanıtını verdiklerini belirten Başkonsolos Husanov, “2008 yılında Antalya’ya gelen Rus vatandaşlarının sayısı rekor seviyede artarak 2 milyon 350 bine çıkmıştı. Yaklaşık 350 bin Rus vatandaşı da Muğla bölgesine gelmişti. Bu yıl ekonomik krize rağmen, beklentilerin aksine bu sayı düşüş göstermedi. Şu anda geçen yılın sadece yüzde 3 gerisinde ve henüz yıl bitmedi.

Aynı rakamın yakalanacağını düşünüyorum” dedi. Antalya’da 10 bin dolayında Rus vatandaşının yaşadığını da kaydeden Başkonsolos Husanov, “Rus vatandaşları burada Türk toplumu ile iç içe yaşıyor. Türkler ile evlenenler var. Kendilerini mutlu ve güvende hissediyorlar” diye konuştu. Antalya’da turizmin yanı sıra tarım sektöründe de büyük gelişmeler yaşandığını belirten Başkonsolos Husanov, Antalyalı yatırımcıların, deneyimlerini Rusya’ya aktarmalarının iki ülke ticaretini arttıracağını söyledi. Başkonsolos Husanov şöyle konuştu; “Rusya’da turizmle ve tarımla ilgili büyük fırsatlar var. Şu anda Türk ürünleri, kara ve deniz yoluyla uzun bir süreçten sonra Rusya’ya ulaşıyor. Oysa Antalyalı üreticiler Karadeniz kıyısındaki elverişli topraklarda üretim yapabilirler. Böylece Türk ürünleri pazara daha kolay ulaşır. Antalya’nın potansiyeli, Rusya – Türkiye ilişkilerinin güçlenmesi için çok önemli. Bir Rus’a ‘Nereye tatile gidiyorsun?’ diye sorduğunuzda ‘Antalya’ yanıtını verir. ‘Hangi ülke’ diye sorsanız yanıt veremez. Antalya’ya böyle bir ilgi varken, ticari ve ekonomik ilişkiler niye gelişmesin. Yeni işbirliği formülleri üretmeliyiz.”

ATSO Başkanı Çetin Osman Budak da, Rusya’nın sadece turizm değil, tarım alanında Antalya’nın en önemli ticari partnerlerinden biri olduğunu söyledi. Antalya olarak bu yıl Moskova Turizm Fuarı’nda çok daha geniş yer alınacağını belirten Budak, henüz tatile çıkmamış 50 milyon dolayında Rus vatandaşını Antalya’ya çekmeyi hedeflediklerini söyledi. ATSO Başkanı Budak ve Başkonsolos Husanov, önümüzdeki günlerde iki ülke işadamlarını bir araya getirecek bir organizasyon düzenlenmesi konusunda fikir birliğine vardı.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002