ATSO, Saint Petersburg ile “kardeş oda” oldu

9 Kasım 2009 Pazartesi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Rusya Federasyonu’nun ünlü sanayi ve turizm kentlerinden Saint Petersburg Pushkin-Pavlovsk Bölgesi Sanayi ve Ticaret Odası ile “Kardeş Oda” protokolü imzaladı.


ATSO, Saint Petersburg ile “kardeş oda” oldu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Rusya Federasyonu’nun ünlü sanayi ve turizm kentlerinden Saint Petersburg Pushkin-Pavlovsk Bölgesi Sanayi ve Ticaret Odası ile “Kardeş Oda” protokolü imzaladı. “Kardeş Oda” protokolünü ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Vucudi Özen ile Saint Petersburg Pushkin-Pavlovsk Bölgesi Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Viktor Afanesenko imzaladı. Konuk heyetin isteği üzerine, imza töreninden önce İstanbul’da sel felaketinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu. İmza töreninde bir konuşma yapan ATSO Başkan Yardımcısı Özen, Rusya’nın, Antalya’nın hem dış ticarette hem de turizmde en önemli ticari partnerlerinden biri olduğunu söyledi. ATSO’ya kayıtlı yaklaşık 400 adet Rus sermayeli şirket bulunduğunu belirten Özen, Antalya’ya yılda 2 milyona yakın Rus turist geldiğini, yine yaş sebze-meyve ve kesme çiçek ihracatında Rusya’nın önemli bir yer tuttuğunu kaydetti. Rusya ile yaş sebze ve meyve ihracatında zaman zaman sıkıntılar yaşandığını, bunların diyalog ile çözülebileceğini belirten Özen, “Ülkenizin Antalya’ya ve Odamıza gösterdiği ilgiye çok teşekkür ediyorum. Çeşitli ülkelerden odalarla işbirliği protokolleri yaptık. Ancak Rusya’dan ilk kez bir oda ile kardeş oda oluyoruz. Bu tür işbirliklerinin ortak yatırımların kurulması ve geliştirilmesi bakımından önemli bir adım olduğunu düşünüyorum” dedi. Saint Petersburg Pushkin-Pavlovsk Bölgesi Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Viktor Afanesenko ise konuşmasına İstanbul’da yaşanan sel felaketinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek başladı. Saint Petersburg Pushkin-Pavlovsk Bölgesi Sanayi ve Ticaret Odası’nın Rusya’nın en tanınmış odalarından biri olduğunu ifade eden Afanesenko, Finlandiya, İsveç İtalya, ABD ve Almanya’da çeşitli kentlerde kardeş oda protokolleri imzaladıklarını, Türkiye’de ilk kez bir kent ve oda ile protokol imzaladıklarını söyledi. Moskova, Kiev ve Sibirya yollarının kavşak noktası olan Saint Petersburg’un turistik kimliğinin yanı sıra, özellikle otomotiv sanayi ve lojistik konusunda gelişmiş bir bölge olduğunu belirten Afanesenko, “Pushkin-Pavlovsk Bölgesi geçmişte Rus Çarları’nın yaz tatillerini geçirdiği bir bölge. Tarihi ve kültürel zenginliklerimiz var. Bölgemizi yılda 2,5 milyon turist ziyaret ediyor. Ancak turizm altyapısı Antalya kadar gelişmiş değil. Özellikle turizm alanında Antalya’nın deneyimlerinden faydalanmak istiyoruz. Antalya’da sokaklarda, restoranlarda, alış veriş merkezlerinde, otellerde, gittiğimiz her yerde Rus turistleri görmek bizi çok memnun etti. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile imzaladığımız protokolün güzel işbirliklerine dönüşmesini ümit ediyoruz” diye konuştu. Konuk başkan Afanesenko, ziyaretin anısına ATSO Başkan Yardımcısı Özen’e, ünlü Rus şair ve yazar Puşkin’in resminin yer aldığı bir tablo hediye etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002