Önce Antalya, Öncü ATSO

Türkiye’nin en eski ticaret ve sanayi odaları arasında İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, (ATSO) 3 Nisan 1882 tarihinde, "Ziraat ve Ticaret Odası" adı altında kurulmuştur.

14 Haziran 1910 tarihli “Ticaret ve Sanayi Odalarına Dair Nizamname” gereğince, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası adını alarak yoluna devam etmiştir.

1922 yılında üye sayısı 100, bütçesi 2.000 Dolar olan ATSO, özellikle Cumhuriyet dönemiyle birlikte, her alandaki atılımlara paralel bir gelişme göstermiştir.

Bugün Antalya Ticaret ve Sanayi Odası; 53 bin üyesi, 58 milyon 250 bin liralık bütçesi, 49 meslek grubu, 111’i meclis üyesi olmak üzere 271 meslek komite üyesi ile Antalya’nın en etkili kurumlarından, Türkiye’nin en büyük Odalarından birisidir. ATSO’nun Serik, Kemer, Korkuteli, Elmalı, Gazipaşa, Akseki ilçelerinde temsilcilikleri aracılığıyla ilçelere de hizmet götürmeye devam etmektedir.

ATSO, kurulduğu günden bu yana kent ticaretinin, kültürel ve sosyal yaşamının şekillenmesinde aktif şekilde yer almıştır.

ATSO, kentin birçok öncü kurumunun kuruluşunda, ekonomik büyümede itici güç olmalarında ana yapı taşlarından birisi olmuştur. Antalya Fuarcılık A.Ş., Antalya Serbest Bölge İşletmeleri A.Ş., Antalyaspor A.Ş, Antalya Güçbirliği Holding A.Ş., Batı Akdeniz Teknokent A.Ş., Antalya Organize Sanayi Bölgesi, Antalya Tanıtım A.Ş. gibi kente katma değer katan, vizyon oluşturan kurumların kuruluş ve işletme aşamalarında aktif olarak yer almıştır.

Son olarak da bölgeye değer katacak olan Korkuteli Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin (KORMER) kurulmasına öncülük etmiştir.

Ayrıca, ATSO Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı’nı kurarak, vakıf çatısı altında Antalya Kültür Sanat’ı kente kazandırmıştır. Bunun yanı sıra, Antalya Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı, Antalya Sağlık Vakfı, Mavi Bayrak Vakfı, Antalya Tanıtım Vakfı gibi birçok sosyal girişimin kurucuları arasında yer almıştır.

ATSO, yalnızca Antalya il merkezi için değil, Batı Akdeniz Havzasının gelişmesi için de sorumluluk almış, bu çerçevede Batı Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Güçbirliği Platformu, Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı’nın (BAGEV) kuruluşuna da öncülük eden kurumların başında yer almıştır.

Uluslararası alanda da Antalya’nın en önemli referans noktalarından birisi olan ATSO,  Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME), Akdeniz Turizm Birliği, Türk Alman Ticaret Odası (TATSO) ve Avrupa birliği delegasyonu gibi kurumlarla ile işbirliği içerisindedir. Yurtdışındaki birçok Oda ile işbirliği anlaşması imzalamıştır. Bu işbirlikleri lobi faaliyetlerinin yürütülmesinde, Avrupa Birliği desteklerinden yararlanılması ve üyelerin yurtdışı pazarlara açılması noktasında önemli avantajlar sunmaktadır.

Odamız, proje üretme kapasitesi ve hayata geçirdiği projeler ile Antalya’nın en üretken kurumlarının başında gelmektedir.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, kent vizyonuna değer katan, birlikteliği öne çıkaran kapsayıcı ve bütünleştirici çalışmaları, örnek teşkil eden kurumsal uygulamaları ile Türkiye’nin en aktif ve başarılı olarak nitelendirilen Odalarından birisidir.

ATSO, özellikle son 20 yıllık dönemde müthiş bir hızla gelişen teknolojinin, dünyadaki iş yapış sistemlerinin, yönetim sistemlerindeki değişime ayak uydurmuş, başarılı uygulamalar ile fark yaratabilmiş bir Oda olmuştur.

Türkiye'de İLK'lere İmza Atan Oda
-
Türkiye'nin basında en çok yer alan TSO'su, basında en çok konuşulan TSO başkanı,
- Türkiye'nin en yüksek puanlı 5 yıldızlı akredite Odası,
- Türkiye'nin ilk dijital Odası/yılda ortalama 20 bin belge,
- Türkiye'nin ilk mesleki sertifikasyon yapan Odası,
- Bir çok alanda mesleki sertifikasyon yapan Türkiye'deki tek Oda,
- Bulunduğu kentin vizyonunu yazılı hale getiren ilk Oda,
- Destinasyon yönetimi mantığıyla kurulan Türkiye'nin ilk şirketini kente kazandıran Oda,
- Üyelerine etik işletme belgesi veren ilk Oda,
- Türkiye'de ilk kez Organize Sanayi Bölgesi'nde, meslek lisesinin açılmasına öncü olan Oda,
- Hizmet binasını kentine kültür sanat merkezi olarak kazandıran ilk Oda

Yukarıda genel bir tanıtımı yapılan Odamız çalışmalarının detaylarına her yıl yayınlanan faaliyet raporlarından ulaşılabilmektedir.

ATSO, dün olduğu gibi bugün de, Antalya ve Türkiye için değer üreten kurumlardan birisi olma bilinciyle, ülkemizde birçok ilke imza atmaya ve kentinin vizyonunu belirlemede öncü olmaya devam edecektir.

Yıllık faaliyet raporlarına ulaşmak için tıklayınız.
 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2022 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
TS 10002