19.Grup (Cam ve hırdavat) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

TEMMUZ AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
5 Temmuz 2018 Perşembe

1) Komite üyeleri tarafından, Akdeniz Sanayi Sitesi ile Batı Çevre Yolu arasında bağlantıyı sağlayan 4601. Sokağın, yolu kısaltmasından dolayı çok tercih edildiği ifade edilmiştir.
Ancak, bu yolun çok dar olmasından ve ağır tonajlı araçlar dahil olmak üzere çok tercih edilmesinden dolayı özellikle sabah ve akşam saatlerinde trafik yoğunluğu yaşandığı, bu durumun da zaman kaybına ve mesailerde gecikmelere sebebiyet verdiği bildirilmiştir.
Söz konusu mağduriyetin giderilmesi için yolun genişletilmesi amacıyla Kepez Belediyesi nezdinde gerekli girişimlerde bulunulması hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
2) Komite üyeleri tarafından, turizmin başkenti olarak nitelendirilen ilimize dinlenmek, gezmek, özellikle de tatil yapmak için gelen turistlerin uğrak yerlerinden Phaselis Antik Kenti & Phaselis Plajı, Çaltıcak Piknik Alanları ile Düzlerçamı Mesire alanı vb. alanlara girişlerin ücretli olduğu dile getirilmiştir.
Son dönemde, başta girişleri ücretli olan mesire ve piknik alanları, ören yerleri ve plajlar ile diğer alanlarda tuvalet ve çevre temizliği konusunda sıkıntılar olduğu, çevre düzenlemesi ve aydınlatmaların yetersiz kaldığı, bazı plajlarda giyinme soyunma kabinleri ile tuvaletlerin kapılarının dahi olmadığı bildirilmiştir.
Eşsiz bir doğaya ve tarihi mekanlara sahip ilimizde bu tür sıkıntıların görülmesinin son derece üzücü olduğu, ilimize yakışmadığı ifade edilerek, bu tür olumsuzlukların giderilmesi amacıyla Antalya İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi ve Döşemealtı Belediyesi nezdinde gerekli girişimlerde bulunulması hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
3) Komite üyeleri tarafından, 01.05.1997 tarihli ve 22976 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Fahri Trafik Müfettişliği Görev Ve Çalışma Yönetmeliği” içeriği hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur.
İlgili Yönetmeliğin 9. maddesinde “Müfettişlerin Görev ve Yetkileri” başlığı altında; “Müfettişler;
a) Tespit ettikleri kural ihlallerine ilişkin olarak EK-3’teki tutanağı düzenledikten sonra, bir hafta içerisinde en yakın trafik birimine teslim ederler.
b) Trafik güvenliği ile ilgili görüş ve önerileri bildirebilirler.
c) Yer ve zamanla sınırlı olmayıp, ülkenin her yerinde görevli sayılırlar.
d) Görevlerini yürütürken, adil ve tarafsız olmak zorundadırlar.
e) Araç durduramaz, sürücülerle muhatap olamaz, belge veya evrak kontrolü yapamazlar.” denildiği hatırlatılmıştır.
Aynı Yönetmeliğin 13. maddesinde “Tutanak Düzenlenmesine Dair İşlemler” başlığı altında; “Bu Yönetmeliğin 9 uncu maddesine göre müfettişlerce tanzim edilerek tescil kuruluşlarına iletilen tutanaklar hakkında, Trafik Kanununun 116 ncı ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinin ilgili maddesi hükümlerine göre işlem yapılır.” denildiği hatırlatılmıştır.
Yukarıda bahsi geçen Yönetmelikten de anlaşılacağı üzere, fahri trafik müfettişlerinin hatalı sürücüler hakkında trafik suçu tespit tutanağı düzenlenmesi ve bu tutanağın en yakın trafik birimlerine gönderilmesiyle birlikte sürücülere ilgili cezaların tebliğ edildiği ifade edilmiştir.
Ancak, fahri trafik müfettişlerinin, tutanağını tuttukları trafik suçuna ilişkin fotoğraf, kamera kaydı veya radar verileri gibi ispat zorunluluklarının olmaması nedeniyle, suçsuzluğuna inanan sürücülerin ancak mahkeme yoluyla hak arama sürecini başlatabildikleri ifade edilmiştir. Bu sürecin gerek sürücü, gerekse de mahkeme tarafından delil toplama konusunda yorucu, yıpratıcı ve zaman alıcı bir durum olduğu belirtilmiştir.
Emniyet mensubu trafik polislerinin bile yazmış oldukları trafik cezalarında ispat zorunluluğu olmasına rağmen, fahri trafik müfettişlerinin böyle bir zorunluluğunun olmamasından dolayı söz konusu trafik cezaları ile ilgili olarak binlerce dava olduğu ve mahkemelerin iş yükünün arttığı belirtilerek, diğer davalara sıra gelmemesinden dolayı da süreçlerin uzadığı ve adaletin geç tecelli ettiği ifade edilmiştir.
Yaşanan bu olumsuzluğun önlenmesi amacıyla, emniyet mensubu trafik polislerinde olduğu gibi fahri trafik müfettişlerinin de yazmış oldukları cezalar hakkında ispat zorunluluğu getirilmesi önerilmiş olup, söz konusu önerinin TOBB aracılığıyla İçişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’na iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.
4) Komite üyeleri tarafından, camın, günümüz yaşantısının çok önemli bir parçası olduğu belirtilerek, basit bir su bardağından sofistike bir teknik donanım malzemesine kadar kullanım alanı genişliği olduğu bildirilmiştir. Türk cam sanayiinin gerek ülke imalât sanayii, gerek dünya cam sanayii esas alındığında gelişmiş bir sanayi dalı olduğu, dünya üretiminde dördüncü, Avrupa Birliği ülkelerinin toplam üretiminde ise ikinci olduğu hatırlatılmıştır.
Ekonomimiz için böylesi öneme sahip cam sektöründe özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan İstanbul, Denizli, Sinop, Kütahya, İzmir, Antalya, Eskişehir ve Konya gibi illerimizde yetişmiş ara elaman ihtiyacı konusunda sıkıntılar yaşandığı ifade edilmiştir.
Yaşanılan ara elaman sıkıntısının giderilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Teknik ve Meslek Liselerinde Cam Bölümü açılması yönündeki önerimizin 22.12.2016 tarih ve 32563941-050.06(19.GRUP)-E.196 sayılı yazımız ile Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilmek üzere TOBB’a iletildiği, ancak talebin zaman aşımına uğradığı hatırlatılmıştır.
Bu çerçevede, cam sektöründe her geçen gün artan kalifiye ara eleman açığının giderilebilmesi için tekrar TOBB aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazılması hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.
5) Komite üyeleri, Ağustos ayı olağan komite toplantısının; plastik, kauçuk ve alüminyum ürünleri ile cam ve hırdavat sektöründe kalifiye ara eleman yetersizliği nedeniyle yaşanılan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak üzere 18. Grup (Plastik, kauçuk ve alüminyum ürünleri) Meslek Komitesi üyeleri ile müşterek yapılmasına karar vermişlerdir.
6) Odamız Organ Seçimleri süresince grup üyeleriyle aktif iletişim halinde bulunan komite üyeleri, Odamız tarafından yürütülen çalışmalar ve yapılan etkinlikler hakkında grup üyelerinin yeterince haberdar olmadığı ve Odamıza olan aidiyet duygusunun yeterince gelişmediği yönündeki gözlemlerini dile getirmişlerdir.
Yeni dönem itibariyle, Odamız üyeleri ile iletişimin güçlendirilmesi, Odamız faaliyetlerinin bildirilmesi ve özel günlerde tebrik ve temenni mesajlarının iletilmesi maksadıyla 19. gruba mensup üyelerin iletişim (özellikle mail ve SMS) bilgilerinin Kurumsal İletişim ve Dökümantasyon Müdürlüğü tarafından güncellenmesi için gerekli çalışmaların yapılmasına ve güncelleştirilmiş olan üye listesinin komite üyelerine gönderilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.
7) Komite üyeleri, Odamızın mevcut çalışmalarına katkı sağlamak ve sektörleri itibariyle yeni projelere öncülük etmek adına karşılıklı görüş alışverişinde bulunmuşlardır.
Bu kapsamda, meslek komitesinin 4 yıllık görevi süresinde yapmayı planladığı çalışmalar değerlendirilmiş olup, komite üyeleri tarafından hazırlanan sektörel proje öneri formunun Yönetim Kuruluna sunulmak üzere ilgili birime iletilmesi yönünde görüş bildirilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Kasım, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002