19.Grup (Cam ve hırdavat) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

TEMMUZ AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
12 Temmuz 2019 Cuma

1) Komite üyeleri tarafından, dövizde yaşanan artış ve sonrasında kredi faizlerindeki yükselişin birçok sektörde olduğu gibi cam ve hırdavat sektörlerine de olumsuz yansıdığı ifade edilmiştir. Özellikle bankaların, pos cihazı komisyon oranlarını haddinden fazla artırdığı ve bu durumun, ekonomik krizde zorla geçinmeye çalışan esnafı zor durumda bıraktığı belirtilmiştir.
Merkez Bankasının, kredi kartı işlemlerinde belirlediği azami faiz oranının Türk Lirası için yüzde 2,02 olduğu ifade edilirken, kimi bankalarda pos cihazı komisyon oranının yüzde 5'e kadar çıktığı, vade arttıkça komisyon oranında da arttığı, bununla birlikte pos cihazlarının yazılımı, bakımı gibi birçok kalemde kesintiler de yapıldığı dile getirilmiştir. 
Bankaların aldığı komisyon oranlarının, esnafın cirosuna ve taahhüt süresine göre bankadan bankaya değişiklik gösterdiği, maalesef bu duruma devlet bankalarının da eşlik ettiği vurgulanmıştır. Faturalar, kira, stopaj, diğer vergiler olmak üzere birçok gideri ve kesintisi olan esnafı, bir de bankaların uyguladığı yüksek komisyon oranlarının fazlasıyla zorladığı ifade edilerek, pos cihazı komisyon oranlarında biran evvel düzenlenmeye gidilmesi gerektiği bildirilmiştir.
Mevcut durumun devamı halinde, esnafın pos cihazlarını kaldırıp sadece nakit çalışmak zorunda kalacağı, ancak bunun da özellikle küçük esnafın ayakta kalması için yeterli olamayacağı, ayrıca kredi kartı veya banka kartı kullanan vatandaşın da bu durumdan olumsuz etkileneceği dile getirilmiştir.
Bu çerçevede, birçok sektörde olduğu gibi cam ve hırdavat sektöründeki kar marjının minimum seviyeye düştüğü bu günlerde özellikle devlet bankalarının pos cihazı komisyon oranlarını düşürmesi maksadıyla TOBB aracılığıyla T.C. Ticaret Bakanlığı’na yazı yazılması hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
2) Toplantıda, ticari faaliyetlerini Akdeniz Sanayi Sitesi içerisinde sürdüren grup üyelerinden gelen şikayetler ele alınmıştır.
Söz konusu şikayetlerde, Akdeniz Sanayi Sitesi’nden Batı Çevre Yolu’na bağlantının yapıldığı 4540 sokakta, daha önce ağır vasıtaların girişini engelleyen gabari levhasının bulunduğu, bu levhanın büyük bir araç tarafından sehven söküldüğü, bunun neticesinde ilgili lokasyonda yer alan yola her türlü aracın giriş yaptığı ifade edilmiştir.
Gabari levhasının bulunmamasından dolayı ağır vasıtaların bu yolu kullanmasının, yolun dar olması nedeniyle trafik sıkışıklığına neden olduğu ve bu durumun seyir halindeki araçlar için tehlike arz ettiği ifade edilmiştir.
Bu çerçevede, yoğunluğun yaşandığı söz konusu güzergahta, bu duruma sebebiyet veren gabari levhasının tekrar takılması amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi UKOME Şube Müdürlüğü’ne yazı yazılması hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Kasım, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002