19.Grup (Cam ve hırdavat) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

OCAK AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
15 Ocak 2020 Çarşamba

1) Odamız kayıtlarında yapılan tetkik neticesinde, Meslek Komitesi ve Meclis Üyesi Nihat Koçak-Antalya Koçaklar Ticaret’in 30.10.2019 tarihinde terkin edildiği tespit edildiğinden, söz konusu firmanın temsilcisi Nihat Koçak’ın komite üyeliği sona erdirilmiştir.
Bu çerçevede, sıradaki yedek üye olan “Seyhan Cam Ticaret Limited Şirketi” temsilcisi meslek komitesi asil üyeliğine davet edilmiş ancak, 1 aylık yasal süre içinde Odamıza iletilmesi gereken belgeleri iletilmemiştir.
Sonuç olarak, sıradaki yedek üye olan “Uzuner Hırdavat Oyuncak İnşaat ve Malzemeleri Gıda Turizm Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi” temsilcisinin meslek komitesi asil üyeliğine davet edilmesi hususunun Yönetim Kurulunun bilgisine sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
2) 04–07 Mart 2020 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek olan Avrasya Cam 2020 10.Uluslarası Cam Ürünleri ve Uygulamaları, Üretim-İşleme Teknolojileri ve Makineleri, Tamamlayıcı Ürün ve Kimyasalları Fuarı’na otobüsle ulaşım giderlerinin Odamız tarafından karşılanması kaydıyla 5 Mart 2020 Perşembe günü saat 22:00 hareket, 08 Mart 2020 Pazar günü de dönüş olmak üzere Antalya Otelciler Pansiyoncular Camcılar Reklamcılar ve Matbaacılar Odası ile birlikte konaklamalı bir fuar ziyareti (konaklama ücretlerinin Antalya Otelciler Pansiyoncular Camcılar Reklamcılar ve Matbaacılar Odası tarafından karşılanması şartı ile) organizasyonu düzenlenmesi, söz konusu fuar ziyareti için 54 kişilik 2 adet (TV ve internet bağlantısı olan) otobüs kiralanması, fuar davetinin üyelere elektronik posta ve SMS aracılığıyla yapılması hususlarının Yönetim Kurulu’na sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
3) Odamıza Etik Üyelik başvurusu yapan grup üyesi “Pegas Emlak Otomotiv Turizm Yönetim Danışmanlığı Orman Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi”nin dilekçesi komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup, söz konusu üyeye etik üye unvanı verilmesinin uygun olacağı yönünde görüş belirtilmiştir.
4) Komite toplantısına katılan Odamız AB ve Dış İlişkiler Müdürlüğü Proje Koordinatörü Gözde Medford tarafından, UR-GE (2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) Tebliği çerçevesinde Odamız öncülüğünde “Mobilya ve iç Dekorasyon” sektörlerinde gerçekleştirilmesi planlanan kümelenme projesi hakkında bilgi aktarılmıştır.
İlgili sektörde faaliyet gösteren ihracatçı firmaların yeni pazara girişini kolaylaştırmak ve ihracatını geliştirmek amacıyla yürütülecek olan söz konusu kümelenme projesinin süresinin üç yıl olduğu, projenin hayata geçirilebilmesi için an az 10 firmanın katılımının gerektiği ifade edilmiş olup,  başvuruda yer alacak firmalar için öncelikli olarak ihtiyaç analiz, ardından kümenin ihtiyaçları doğrultusunda eğitim/danışmanlık programlarının gerçekleştirilmesi, söz konusu süreç sonrasında firmaların ticaret heyeti, alım heyeti ve pazar araştırması vb. yurt dışı pazarlama faaliyetlerine katılımları gibi aşamalarının olduğu belirtilmiştir.
Ayrıca, proje kapsamında gerçekleştirilecek söz konusu faaliyetlerde %75 oranında devlet desteğinden yararlanılabileceği bildirilmiştir.
5) 27.Grup (Oyuncak, zücaciye ve hediyelik eşya) Meslek Komitesinin Aralık ayı olağan toplantısında, devlet memurları arasında bir, iki ve üçüncü derece kadrolar ile çeşitli kamu görevinde bulunanların gerekli şartları karşılayan yakınları tarafından da alınabilen hususi pasaport olarak bilinen yeşil pasaportun belirli kriterlere sahip olan üyelerimize de sağlanmasının uygun olacağı dile getirilmiştir.
Devamında; yıllık ortalama ihracat değerlerine göre yapılan sınıflandırmada son üç yılda yıllık ortalama ihracat tutarının Bakanlar Kurulunun belirleyeceği değerin üzerinde olan firma yetkililerine de verildiği ifade edilen yeşil pasaportun, en az 10 yılı aşkın bir süredir ticari faaliyetlerini kesintisiz sürdüren, vergisini düzenli ödeyen, sicili temiz, istihdam sağlayan ve Türk ekonomisine katkı koyan üyelerimize de verilmesi önerilmiştir.
Yeşil pasaport ile üyelerimizin ticari anlamda yurt dışına açılmaları ile çeşitli büyük işletmeleri yerinde inceleme fırsatı bulabilecekleri gibi, girişimcilik konusunda da kendilerini geliştirme imkanı bulabilecekleri belirtilmiştir.
Bu çerçevede, meslek komitesi önerisinin diğer komitelerde de değerlendirilerek TOBB aracılığı ile İçişleri Bakanlığı’na yazı yazılması önerilmiştir.
Yönetim Kurulumuzca da uygun bulunan 27.Grup Meslek Komitesinin önerisi 19.Grup Meslek Komitesinin Ocak ayı olağan toplantısında değerlendirilmiş olup, talebin çok yerinde olduğu ve desteklenmesi gerektiği ifade edilmiştir.
6) Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı’ndan alınan 19.12.2019 tarih, 48885956-622.01-E.106192 sayı ve “Gabari Levhası” konulu yazı hakkında komite üyeleri tarafından bilgi edinilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Kasım, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002