19.Grup (Cam ve hırdavat) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

ŞUBAT AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
5 Şubat 2020 Çarşamba

1) Ülkemizin başta inşaat ve otomotiv olmak üzere enerji, beyaz eşya, gıda ve içecek, sağlık, turizm, mobilya, boru, elektrik-elektronik gibi pek çok sektörüne hizmet sağlayarak katma değer yaratan cam sektörünün önemi üzerinde durulmuştur.
Türk cam sanayiinin gerek kapasite artışları gerekse yeni ürünlerin pazara sunulmasıyla bugüne kadar gelişimini hızla sürdürmüş olduğu, henüz doymamış bir pazar olma niteliği ile gelecekte de önemli bir büyüme potansiyeli taşıdığı, pazar potansiyeli ve genişleyen ürün yelpazesi ile küresel rekabete açılarak dış ticaret hacminde önemli bir ivme sergilediği dile getirilmiştir. Ancak, sektörün hammaddesi olan cam üretiminin yapısal özellikleri itibariyle izabeye dayalı enerji yoğun bir üretim olması nedeniyle yüksek enerji fiyatlarının sektörü olumsuz yönde etkilemesi, ölçek ekonomisi gereği tam kapasite ve kesintisiz üretimin zorunlu olması, firmaların büyük bir kısmında kurumsallaşmanın yetersizliği, sektörün yatırım maliyetlerinin (Örneğin; sektör için gerekli makine maliyetleri) yükseliği, son yıllarda yerli hammadde kullanımının büyük oranda terk edilmesi kaynaklı önemli miktarda ithal edilmeye başlanması gibi sektörün pek çok sorunla karşı karşıya kaldığı belirtilmiştir. Sektörün en önemli sorunlarından birinin ise kalifiye eleman sıkıntısı olduğu, sektör hakkında yeterli bilgi sahibi olunmadığından dolayı işin tehlike arz ettiğinin düşünülmesi gibi nedenlerden dolayı tercih edilmemesinden dolayı nitelikli ve deneyimli eleman bulmakta zorluklar yaşandığı ifade edilmiştir. Ayrıca, cam sektörünün yüksek ve pahalı teknolojilerin kullanıldığı bir sektör olduğu, bu yüzden kalifiye emek gerektirdiği belirtilmiş edilmiş olup, kalifiye eleman yetiştirilmesinde mesleki eğitim okullarının daha etkin hale getirilmesi, bu okulların müfredatında uygulamaya ağırlık verecek şekilde düzenlemeler yapılması gerektiği ifade edilmiştir. Bu kapsamda, Antalya Meslek Liseleri bünyesinde Cam İşleme Bölümü’nün açılması maksadıyla Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Yürütme Kurulu’na bir yazı yazılması hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
2) 12-15 Mart 2020 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan 4.Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı’na “Yurtiçi Fuarlara Yönelik Katılım Organizasyonu Esasları” doğrultusunda 19. Gruba dahil üyelerimizin ulaşım giderlerinin (uçak ile) Odamız tarafından karşılanması kaydıyla bir ziyaret organizasyonu düzenlenmesi, söz konusu fuar ziyareti için duyuruların e-posta ve SMS yoluyla yapılması hususlarının Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
3) Antalya 3. İş Mahkemesi’nden alınan 17.12.2019 tarih ve 2019/397 esas sayılı yazı, komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup, yazıda bahsi geçen davalı emsali bir işletmede 30.01.2014-24.04.2019 tarihleri arasında rodaj operatörü olarak çalışan bir kişinin alabileceği aylık emsal  ücretin, söz konusu dönemin asgari ücretin altında olmamak kaydıyla, işverenle işçi arasında yapılan karşılıklı anlaşmaya göre değişebileceği yönünde görüş belirtilmiştir.
4) Antalya 7. İş Mahkemesi’nden alınan 20.01.2020 tarih ve 2019/230 esas sayılı yazı, komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup, yazıda bahsi geçen davalı emsali bir işletmede 22.06.2007-08.08.2019 tarihleri arasında cam işleme ustası olarak çalışan bir kişinin alabileceği aylık emsal  ücretin, söz konusu dönemin asgari ücretin altında olmamak kaydıyla, işverenle işçi arasında yapılan karşılıklı anlaşmaya göre değişebileceği yönünde görüş belirtilmiştir.
5) Komite toplantısına Odamız Eğitim ve Mesleki Sertifikasyon Müdürü Anıl Işıldağ katılmış olup, grup üyelerine yönelik olarak 2020 yılı ATSO Akademi ikinci dönem eğitim planına eklenmesini talep ettikleri sektörel ve yasal mevzuat eğitimlerinin olup olmadığı sorulmuştur. Komite üyeleri tarafından; CNC ustası, makina ustası, temper ustası yetiştirilmek üzere cam işleme eğitimin verilmesinin faydalı olacağı yönünde görüş belirtilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Kasım, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002