19.Grup (Cam ve hırdavat) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

KASIM AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
5 Kasım 2020 Perşembe

1)  Toplantıda, cam sektörünün otomotiv, inşaat, beyaz eşya, gıda, meşrubat, ilaç, kozmetik, turizm gibi birçok sektöre girdi veren sanayi alanlarından biri olduğu hatırlatılmış olup, bu sektörlere girdi sağlayabilmek için cam üretiminin izabe (eritme) teknolojisine dayalı olması, cam fırınlarının sürekli olarak faaliyette ve üretimin kesintisiz olmasını gerektiği, bu kesintisiz üretim ihtiyacının da cam sanayiini hassas ve gözetilmesi gereken bir sektör kıldığının altı çizilmiştir.
Ancak, sektör mensubu üyelerden gelen şikayetlere göre; Türkiye'nin cam ihtiyacının tamamını neredeyse tek başına karşılayan Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. de üretim krizi yaşandığı, mevcut 7 hattından 2 hattının cam üreticilerinin en fazla sipariş aldığı dönem olan yılın son çeyreğinde bakıma aldıklarını ileri sürerek iç piyasanın ihtiyacını karşılayamadığı, hammadde sıkıntısı yaşayan bazı sektörlerde fabrikaların kapanma noktasına geldiği, cam firmalarının depolarında stoklarının bulunmadığı, dolayısıyla bahse konu durumun iç piyasada hizmet veren firmaları sıkıntıya düşürdüğü ifade edilmiştir.
Yine Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. de üretim krizi kaynaklı iç piyasanın cam ihtiyacını karşılayamamasından dolayı daha küçük tedarikçi olan Düzce Cam San. ve Tic. A.Ş.’nin ise %30 zam yaptığı bildirilmiştir.
Öte yandan, ülkemizde cam üreten Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. ve Düzce Cam San. ve Tic. A.Ş. olmak üzere 2 firma olduğu, bu firmaların Avrupa ülkelerinin önemli cam tedarikçileri arasında bulunduğu, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.’nde 7 ve Düzce Cam San. ve Tic. A.Ş.’nde 2 olmak üzere toplam 9 cam üretim hattı ile üretilen camın pandeminin de etkisi ve döviz kurunun yükselmesiyle birlikte büyük bir bölümünün yurt dışına ihracat edildiği, iç piyasaya tedarikin neredeyse tamamen durduğu belirtilmiştir.
Serbest piyasa koşullarında iç piyasaya sürülecek ya da ihracat yapılacak olan ürün miktarına elbette üreticinin karar verdiği ancak verilen kararın ülke sanayiinde bir handikap yaratması, çarkları yavaşlatması ve fabrikaları kapatma noktasına getirdiği durumlarda Devlet olarak müdahale edilmesi gerektiği belirtilmiştir.
Bu çerçevede,  birçok sektöre hammadde temin eden tekel firmaların bazı ihracat kalemlerine iç piyasayı korumak adına kota konulması için yasal düzenleme yapılması maksadıyla TOBB aracılığıyla T.C. Ticaret Bakanlığı’na yazı yazılması hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
2) Komite toplantısına Odamız Eğitim ve Mesleki Sertifikasyon Müdürü Anıl Işıldağ katılmış olup, grup üyelerine yönelik olarak 2021 yılı ATSO Akademi eğitim planına eklenmesini talep ettikleri mesleki, mevzuat, kişisel gelişim, mesleki ve teknik eğitim ile sektörel eğitimlerinin olup olmadığı sorulmuş olup, konuya ilişkin Komite üyeleri tarafından daha önceki yıllarda olduğu gibi ATSO Akademi çatısı altında yabancı dil eğitimlerinin düzenlenmesinin faydalı olacağı yönünde görüş belirtilmiştir.
3) Yurtiçi Fuarlara Yönelik Katılım Organizasyonu Esasları doğrultusunda meslek grubu üyelerimizin yurtiçi fuar ziyaretlerinin Odamızca desteklendiği hatırlatılarak, “2021 Yılı Meslek Grubu Üyelerinin Yurtiçi Fuar Ziyareti Planlama Çizelgesi”nin oluşturulabilmesi için meslek komitesinin önerileri talep edilmiştir.
Bu çerçevede, 03-06 Mart 2021 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek olan “Avrasya Cam 2021 11. Uluslararası Cam Ürünleri ve Uygulamaları, Üretim-İşleme Teknolojileri ve Makineleri, Tamamlayıcı Ürün ve Kimyasalları Fuarı” ve 01-04 Nisan 2021 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek olan “Hardware Eurasia - Avrasya Hırdavat Fuarı”nın ziyaret edilmesinin uygun olacağı yönünde görüş bildirilmiştir.
4) TOBB’dan alınan 10.10.2020 tarih, 34221550-300-8795 sayı ve “İleti Yönetim Sistemi Hakkında Bilgilendirme“ konulu yazı hakkında komite üyeleri tarafından bilgi edinilmiştir.
5) TOBB’dan alınan 27.10.2020 tarih, 34221550-050.99-9295 sayı ve “Kobilere Destek Paketi“ konulu yazı hakkında komite üyeleri tarafından bilgi edinilmiştir.


 « Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Kasım, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002