19.Grup (Cam ve hırdavat) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

ŞUBAT AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
3 Şubat 2021 Çarşamba

1) Toplantıda, 17 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7256 sayılı Kanun kapsamında vergi ve SGK prim borçları başta olmak üzere kamuya yönelik borçların yeniden yapılandırılması imkanının tanındığı, ardından 30 Aralık 2020 tarih 3343 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile de, oda aidatları da dahil olmak üzere başvuru ve ödeme sürelerinin 1 ay uzatıldığı hatırlatılmıştır.
Buna göre; bahse konu kanunun 31.08.2020 tarihinden önceki alacakların tahsilini düzenlemekte olduğu, üyelerimizin aidat borç asıllarını peşin ve/veya taksitlendirme imkanından yararlanabilmesi için 28.02.2021 sonuna kadar müracaat edilmesi şartının bulunduğu ve başvuruların COVID 19 pandemisi sebebiyle Odamız web sitesi üzerinden yapılabileceği bildirilmiştir. Oda’nın asıl alacağı olan toplam meblağın, üyenin talebi doğrultusunda 1. taksitinin 31 Mart 2021 tarihine kadar ödenmek üzere aylık dönemler halinde azami 6 eşit takside bölünebildiği belirtilmiştir.
Ayrıca, İsteyen üyelerimizin ilk taksit ödeme süresi sonuna kadar (31 Mart 2021) aidat borcu aslının tamamını yatırarak da kanun hükmünden yararlanabileceği aktarılmıştır.
2) 25.Grup (Dayanıklı tüketim malları) Meslek Komitesinin Ocak ayı olağan toplantısında, sektör mensubu üyelerden gelen taleplere göre; sayıları her geçen gün artan, sadece cadde üzerinde bulunmayıp mahalle içlerine ve sokak aralarına kadar yayılan ulusal zincir marketlerin meydana getirdiği haksız rekabet karşısında üyelerimizin ayakta durmakta zorlandığı, birçok işletmenin kapatma eşiğine geldiği ifade edilmiştir.
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle birçok sektörde mali sıkıntıya girildiği, her geçen gün mevcut sermayelerin tükendiği, kiraların, çalışan maaşlarının, kredi borçlarının ve diğer sabit giderlerin ödenemez duruma geldiği dile getirilmiştir.
Ürün yelpazesi anlamında sınır tanımayan, hemen hemen her sektörde olması gereken tüm ürünlerin dönemsel olarak (Eylül ayında; kırtasiye ürünleri, kış sezonunda; kar lastiği, çizme, bot, yaz sezonunda; şemsiye, yağmurluk, şapka, düğün sezonunda; buzdolabı, fırın, çamaşır, bulaşık makinası, klima vb. beyaz eşya takımları, koltuk takımları, elektrikli ev aletleri, züccaciye, porselen, giyim, hırdavat gibi) satışını yapan zincir marketler yüzünden mağdur olan esnafın mağduriyetinin giderilerek, ulusal marketlerin daha da çoğalmaması için girişimlerde bulunulması önerilmiştir.
İnternet satışları ile birçok perakende sektöründe yaşanan ekonomik daralmadan daha büyük bir tehlike olarak görülen ulusal zincir marketlerin kuralsız çoğalmasının önüne geçilmesi gerektiğine değinilerek, dönemsel olarak çeşitli sektörlerin satışlarına rakip olarak ulusal zincir marketlerin de aynı ürünleri satışa sunmalarının engellenmesi, bu marketlerin hangi ürünleri sattığı yönünde ürün tanımının yapılması gerektiği dile getirilmiştir.
Bu çerçevede; iş hacmi düşen, ödeme güçlüğü çeken sektör üyelerine karşı haksız rekabetin önüne geçilebilmesi yönündeki yukarıdaki önerinin Odamızın diğer meslek komitelerinde de değerlendirilerek, nihai sonuca göre TOBB aracılığıyla T.C. Ticaret Bakanlığı’na bir yazı yazılması önerilmiştir.
Yönetim Kurulumuzca da uygun bulunan 25.Grup Meslek Komitesinin önerisi 19.Grup Meslek Komitesinin Şubat ayı olağan toplantısında değerlendirilmiş olup; talebin çok yerinde olduğu, bahse konu yeni açılacak olan zincir marketlerin birbirine uzak mesafelerde kontrollü olarak açılışına izin verilmesi gerektiği yönünde görüş belirtilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Kasım, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002