19.Grup (Cam ve hırdavat) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

HAZİRAN AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
2 Haziran 2021 Çarşamba

1) Komite üyeleri tarafından, pandemi nedeniyle üretimde küresel ölçekte duraksamalar ve kapasite kullanımındaki ciddi azalmaların yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda arz-talep dengesizliğini de beraberinde getirdiği, bu durumun da fiyatlara yansıdığı ifade edilmiştir.
Dünyada hammadde fiyatlarındaki artışın bazı ürünlerde astronomik seviyelere ulaştığının gözlendiği, fiyatlarındaki artışın birçok sektörde maliyet artışına neden olduğu, yüksek maliyet artışlarının ise aynı oranda müşteriye yansıtılamadığından dolayı işletmeleri zorladığı belirtilmiştir. Bu artışların enflasyonu daha da yükselteceği ifade edilmiş olup, söz konusu durumun devam etmesi halinde başta Cam ve hırdavat olmak üzere birçok işletmenin üretim yapamaz hale geleceği vurgulanmıştır.
Ayrıca, hammadde fiyatlarının artışıyla ülkemizde cam üreticilerinin yurt içi yerine ihracata ağırlık verdikleri, bu yüzden de iç piyasada cam tedarikinde kriz yaşandığı, cam üreticilerinin yaşanılan bu zorlu günlerde ihracata ağırlık verdikleri kadar yerli üreticiye de ürün temini ve uygun fiyata satış noktasında verecekleri desteğin büyük önem taşıdığı ifade edilmiştir. Yüksek döviz kuru avantajı elde etmek amacıyla yurtiçindeki sektörlerin cam ihtiyacının yeterince karşılanmadan ihracata gönderilmesinin yerinde bir karar olmadığı belirtilmiştir. Ülke sanayiinde çarkları yavaşlatan ve üretimi durdurma noktasına getiren bu gibi durumlarda iç piyasanın korumak adına devlet tarafından müdahale edilmesi gerektiği belirtilmiştir.
2) Toplantıda Ticaret Bakanlığı tarafından “Koronavirüs Salgını Nedeniyle Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlerin Desteklenmesi Amacıyla Verilecek Hibe Desteği” konusu ele alınmıştır. Buna göre; destek programından yararlanabilmek ekonomik faaliyet konularının Bakanlık tarafından belirlenerek iki ayrı gruba verildiği, birinci grup için 5.000 Türk Lirası ve ikinci grup için 3.000 Türk Lirası olduğu hatırlatılmıştır.
Ancak cam veya hırdavat sektöründe gerçek kişi olarak faaliyetine devam eden ve salgından ciddi anlamda etkilenip ayakta durmakta zorlanan sektör mensubu işletmelerin de olduğu ancak söz konusu işletmelerin destek verilen her iki grup içerinde yer almadığı dolayısıyla söz konusu desteğin amacına ulaşmadığı belirtilmiştir.


 « Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Kasım, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • İlan
  • LÖSEV
TS 10002