31.Grup (İnşaat malzemeleri) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

ŞUBAT AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
12 Şubat 2019 Salı

1) Günümüzde enerji kaynaklarının hızlı tüketimi, küresel ısınma ve artan çevre kirliliği gibi sorunların geleceğimizi önemli ölçüde tehdit ettiği belirtilerek, yaşadığımız çevreyi koruyabilmek ve bu hızlı tüketimi en azından kendi evlerimizden başlayarak daha aza indirebilmek için ısı yalıtımı yapılması gerektiği dile getirilmiştir.
Binalara uygulanacak ısı yalıtımı (mantolama) işlemi sayesinde özellikle soğuk bölgelerde kış aylarında, ılıman ve sıcak iklimli bölgelerinde ise yaz aylarında enerji tüketiminin minimum düzeye indirebileceği ifade edilerek, enerji kaynaklarından tasarruf ederken bütçemizin de korunacağı vurgulanmıştır.
Çocuklarımıza daha iyi bir dünya emanet edebilmek için daha az yakıt kullanacağımız yalıtım sistemleriyle hem karbon salınımını hem de küresel ısınmayı önlemeye kişisel olarak da katkıda bulunulacağı belirtilmiştir. Bu sistemin %50’lere varan bir tasarruf ile bütçemize katkı sağlayacağı belirtilerek, ısı yalıtım sistemi uygulanmış konutlarda ısının dengeli bir şekilde dağılacağından ev içerisinde küf ve mantar oluşumunun da önüne geçileceğine değinilmiştir.
Ayrıca, yeni projelere yapılan ısı yalıtım sistemi uygulamasına enerji kimlik belgesinin de verildiği ifade edilerek, enerji kimlik belgesinin binanın değerini artırmakla beraber, binanın bir kimliğinin de olmasının sağlandığı belirtilmiştir.
Burdur ve Isparta gibi çevre illerimizin yeni projelerinde yasal zorunluluk olan Isı Yalıtım Sisteminin Antalya’da da uygulamaya alınması önerilmiştir.
Bu çerçevede, meslek komitesi önerisinin değerlendirilmesi maksadıyla Büyükşehir Belediyesi ile merkez ilçe belediyelerine yazı yazılması hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
2) T.C. Antalya 6.İş Mahkemesi’nden gelen 16.01.2019 tarih ve 2018/303 esas sayılı yazı komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup, davalı emsali bir işletmede 15.03.2005-23.01.2018 tarihleri arasında kepçe operatörü olarak çalışan bir kişinin 23.01.2018 tarihi itibari ile alabileceği aylık ücretin, kıdemine ve performansına göre dönemin asgari ücreti ile asgari ücretin %20 fazlası arasında olabileceği gibi, işçi ile işveren arasındaki özel anlaşmaya göre de değişebileceği yönünde görüş belirtilmiştir.
3) 21.Grup (Metal, makine ve teknik imalatı) Meslek Komitesinin Ocak ayı olağan toplantısında; geçtiğimiz günlerde milyonlarca işvereni ve çalışanı çok yakından ilgilendiren asgari ücretin % 26,50’lik bir artışla 2020.-TL olarak açıklandığı, bu durumun asgari ücretle çalışan vatandaşımız açısından olumlu bir gelişme olduğu, ancak buna karşılık işverenlerimizin üzerindeki yükü arttırdığı ifade edilmiştir.
Bu bağlamda, asgari ücrette yapılan bu artışta, ülkemizdeki ekonomik durumun, piyasa şartlarının, çalışanların durumlarının göz önünde bulundurulması yanında işverenlerin durumlarının da göz önünde bulundurulması gerektiği, özellikle işverenlerin üzerine düşen yükün devletimiz tarafından paylaşılması gerektiği, asgari ücret için ödenen SGK primi, Stopaj ve İşveren İşsizlik Sigorta Fonu oranlarının düşürülmesi vb. uygulamalarla işverenlere destek sağlanması gerektiği dile getirilmiş olup, taleplerin TOBB aracılığıyla T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına iletilmesi hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına oybirliği ile karar verilmişti.
Bu çerçevede, 21.01.01.2019 tarih ve 2018/40 nolu Yönetim Kurulu toplantısında; kararda bahsi geçen talebin uygunluğuna, konunun diğer komitelerde de değerlendirilmesine karar verilmiştir.
Yönetim Kurulumuzun kararı doğrultusunda, yukarıda bahsi geçen konu 31. Grup Meslek Komitesinin Şubat ayı olağan toplantısında değerlendirilmiş olup, 21.Grup (Metal, makine ve teknik imalatı) Meslek Komitesinin talebinin bütün işverenleri de çok yakından ilgilendirmesi nedeniyle yerinde olduğuna ve desteklenmesi gerektiğine oy birliği ile karar verilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Eylül, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
TS 10002