31.Grup (İnşaat malzemeleri) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

EYLÜL AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
10 Eylül 2019 Salı

1) 3. Grup (Madencilik) meslek komitesi üyelerinin de katılımı ile yapılan ortak toplantıda, yaşanılan ekonomik krizin tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkilediği bildirilmiştir.
Kamu yatırımlarının durdurulmasının ve buna bağlı olarak düşen konut satışlarının inşaat sektöründe ciddi bir daralmaya neden olduğu, yaşanan daralmanın inşaat sektörüne bağlı pek çok alt sektörü de olumsuz etkilediği ifade edilerek, bu sektörlerin başında da inşaat malzemeleri sektörünün yer aldığı belirtilmiştir.
Kur artışına bağlı olarak inşaat malzemesi fiyatlarının yükselmesinin inşaat maliyetlerinin artmasına sebep olduğu dile getirilmiştir. Söz konusu maliyet artışını inşaata yansıtmak istemeyen müteahhitlerin kalitesiz veya alternatif inşaat malzemelerine yöneldikleri, bu durumun da nitelikli inşaat malzemesi satışlarında daralmaya neden olduğu gibi kalitesiz inşaat üretilmesine vesile olduğu bildirilmiştir.
Örnek olarak, inşaatlarda mermer malzeme kullanılması gereken alanlarda spot seramik malzeme kullanılmaya başlandığı bildirilerek, bu durumun mermer satışları açısından iç piyasayı olumsuz etkilediği ifade edilmiştir.
Ülkedeki ekonomik daralmayla birlikte inşaat sektörü için yurtdışı pazarların daha çok önem kazandığı hatırlatılmış olup, bu yönde devlet desteğine ihtiyaç duyulduğu ifade edilmiştir. Ayrıca, ekonomik krizlerden tüm sektörlerin en az hasarla çıkabilmesi ve faaliyetlerine devam edebilmeleri için firmaların bir kriz planının olması ve plan çerçevesinde bankalarla işbirliği içinde çalışması gerektiği bildirilmiştir.
Bu kapsamda, sektörde yaşanılan finansal sorunların çözümüne yönelik bankalar tarafından firmalara sağlanabilecek desteklere ilişkin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde ilimizde “Mali Destek Zirvesi” yapılması maksadıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bir yazı yazılması hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
2) Antalya 4. İş Mahkemesi’nden gelen 28.08.2019 tarih ve 2019/170 sayılı yazı komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup, davalı emsali bir işletmede 05.01.2016-20.06.2019 tarihleri arasında kapı takma ve montaj elemanı olarak çalışan 20.11.1990 doğumlu bir kişinin 20.06.2019 tarihi itibari ile alabileceği aylık ücretin, kıdemine ve performansına göre dönemin asgari ücreti olabileceği gibi, işçi ile işveren arasındaki özel anlaşmaya göre de değişebileceği yönünde görüş belirtilmiştir.
3) 3. Grup (Madencilik) meslek komitesi üyelerinin katılımı ile yapılan, sektörel sorunlar ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü ortak toplantının her iki sektör açısından da faydalı olduğu ifade edilmiş olup, Ekim ayında gerçekleştirilecek olağan meslek komitesi toplantısının tekrar 3. Grup (Madencilik) Meslek Komitesi ile ortak yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
4) Odamız Eğitim ve Mesleki Sertifikasyon Müdürlüğü’nden gelen 27.08.2019 tarih ve  “ATSO Akademi 2020 Yılı Eğitim Programlarına İlişkin Taleplerin Değerlendirilmesi” konulu yazı komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup; bilgi edinilmiştir.« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Eylül, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
TS 10002