31.Grup (İnşaat malzemeleri) Meslek Komitesi

Komite Kararları :

ŞUBAT AYI OLAĞAN TOPLANTI KARARLARI
2 Şubat 2021 Salı

1) Odamız üyesi Art-Mim İç Mimari Tasarım Mobilya İmalat Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti.’nden gelen 01.02.2021 tarihli dilekçeyle;
A) Plaka mermerin temizlenme ile inşaat ölçülerine göre kesiminde ve inşaatta monte edilmesi sırasında oluşacak fire oranı,
B) Muayyen ebatlarda kesilmiş ve parlatılmış mermerlerin inşaatlara montajı sırasında oluşacak fire oranı,
C) İnşaat monte fire oranlarının bildirilmesi talep edilmiştir.
Komite üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde fire oranlarının;
A) Plaka mermerin temizlenme ile inşaat ölçülerine göre kesiminde ve inşaatta monte edilmesi sırasında şantiye şartlarına bağlı olarak % 10'a kadar,
B) Muayyen ebatlarda kesilmiş ve parlatılmış mermerlerin inşaatlara montajı sırasında % 2 ila % 5 aralığında,
C) İnşaat monte firelerinin; beyaz levhalardan belirli ölçülerde kesilen mermerde %5, renkli somaki levhalardan belirli ölçülerde kesilen mermerde %10 olabileceği, beyaz levha mermerlerin firelerinin hiçbir şekilde değerlendirilemeyeceği, renkli somaki mermerlerin firelerinin ise %50 nispetinde paladyen olarak değerlendirilebileceği yönünde görüş bildirilmiş olup, alınan kararın Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
2) T.C. Antalya 6.İş Mahkemesi’nden alınan 26.01.2020 tarih ve 2020/164 esas sayılı yazı komite üyeleri tarafından değerlendirilmiş olup, davalı emsali bir işletmede 11.06.2014 - 08.07.2019 tarihleri arasında beton santral operatörü olarak çalışan kişilerin 08.07.2019 tarihi itibari ile alabileceği ücretin, kıdemine ve performansına göre dönemin asgari ücreti ile asgari ücretin %20 fazlası olabileceği gibi, işçi ile işveren arasındaki özel anlaşmaya göre de değişebileceği yönünde görüş belirtilmiştir.
3) Toplantıda, ATSO Akademi bünyesinde 31.Grup Meslek Komitesinin önerisi doğrultusunda “E-Ticaret E-İhracat Eğitimi”nin 11-12.02.2021 ve 25-26.02.2021 tarihlerinde online olarak gerçekleştirileceği bilgisi aktarılmış olup, bahse konu eğitimin KomiteVizyon’da yayınlanarak 31.Grup üyelerine gönderilmesine karar verilmiştir.
4) 25.Grup (Dayanıklı tüketim malları) Meslek Komitesinin Ocak ayı olağan toplantısında, sektör mensubu üyelerden gelen talepler ele alınmıştır.
Buna göre, sayıları her geçen gün artan, sadece cadde üzerinde bulunmayıp mahalle içlerine ve sokak aralarına kadar yayılan ulusal zincir marketlerin meydana getirdiği haksız rekabet karşısında üyelerimizin ayakta durmakta zorlandığı, birçok işletmenin kapanma eşiğine geldiği ifade edilmiştir.
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle birçok sektörde mali sıkıntıya girildiği, her geçen gün mevcut sermayelerin tükendiği, kiraların, çalışan maaşlarının, kredi borçlarının ve diğer sabit giderlerin ödenemez duruma geldiği dile getirilmiştir.
Ürün yelpazesi anlamında sınır tanımayan, hemen hemen her sektörde olması gereken tüm ürünlerin dönemsel olarak (Eylül ayında; kırtasiye ürünleri, kış sezonunda; kar lastiği, çizme, bot, yaz sezonunda; şemsiye, yağmurluk, şapka, düğün sezonunda; buzdolabı, fırın, çamaşır, bulaşık makinası, klima vb. beyaz eşya takımları, koltuk takımları, elektrikli ev aletleri, züccaciye, porselen, giyim, hırdavat gibi) satışını yapan zincir marketler yüzünden mağdur olan esnafın mağduriyetinin giderilerek, ulusal marketlerin daha da çoğalmaması için girişimlerde bulunulması önerilmiştir.
İnternet satışları ile birçok perakende sektöründe yaşanan ekonomik daralmadan daha büyük bir tehlike olarak görülen ulusal zincir marketlerin kuralsız çoğalmasının önüne geçilmesi gerektiğine değinilerek, dönemsel olarak çeşitli sektörlerin satışlarına rakip olarak ulusal zincir marketlerin de aynı ürünleri satışa sunmalarının engellenmesi, bu marketlerin hangi ürünleri sattığı yönünde ürün tanımının yapılması gerektiği dile getirilmiştir.
Bu çerçevede; iş hacmi düşen, ödeme güçlüğü çeken sektör üyelerine karşı haksız rekabetin önüne geçilebilmesi yönündeki yukarıdaki önerinin Odamızın diğer meslek komitelerinde de değerlendirilerek, nihai sonuca göre TOBB aracılığıyla T.C. Ticaret Bakanlığı’na bir yazı yazılması hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
Yönetim Kurulu tarafından 25.Grup (Dayanıklı tüketim malları) meslek komitesi önerisinin diğer komitelerin Şubat ayı toplantılarında da değerlendirilerek, nihai sonuca göre TOBB aracılığıyla T.C. Ticaret Bakanlığı'na yazı yazılmasına karar verilmiştir.
25.Grup (Dayanıklı tüketim malları) Meslek Komitesinin önerisi 31.Grup (İnşaat malzemeleri) Meslek Komitesinin Şubat ayı olağan toplantısında değerlendirilmiş olup, talebin bütün işverenleri çok yakından ilgilendirmesi nedeniyle çok yerinde olduğu ve desteklenmesi gerektiği ifade edilmiştir.


« Karar Kayıtları Listesine Dön


Komite Etkinlikleri : Eylül, 2021
PztSalÇarPerCumCmtPaz
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2021 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • İlan
TS 10002